A pellet magyarországi ismertsége és használatának robbanásszerű elterjedése alig néhány évre tekint vissza. Az új típusú etetőanyag, ha csodára nem is képes, de bizonyos körülmények között egyértelműen hatásosabb, mint a normál etetőanyagok bármelyike. Ezt a cikket kizárólag a hazánkban fellelhető pelletek bemutatásának szánjuk. Célunk, hogy alternatív megoldást kínáljunk az újdonságra fogékony, kísérletező kedvű horgászoknak.
Mi a pellet?
Az első, hazánkban ismertté vált pelletek a bojlis horgászatban előetetésként használt, nagy fehérjetartalmú granulátumok voltak. Használatának célja, hogy felfokozza, meggyorsítsa a későbbi masszív bojlis etetés hatékonyságát. Ezt elsősorban átlagos méretű pontyoknak és termetesebb fehérhalaknak szánták, amelyeknek az volt a szerepük, hogy megtisztítsák a terepet a nagyok megérkezése előtt… Ez volt az elmélet!
A gyakorlat azonban gyakran más képet mutatott, ugyanis a pellet döbbenetes gyorsasággal vonzotta a termetes halakat már az etetés első napjaiban is. Az aprók „szóhoz” sem tudtak jutni. Közben bojlival meg halat sem fogtak. Nyilvánvalóvá vált, hogy a pellet nem csak előetetésre, „melléktermékként”, hanem célzott csalogatóetetésre is kiváló.
A klasszikus pelletek magas (20-40%) fehérjetartalommal bírnak, ez ráadásul állati eredetű fehérje: halliszt. Ez nem ismeretlen anyag a halak számára, hiszen köztudomású, hogy a termetesebb békés növényevők (pl. a ponty), bizonyos időszakokban szabályosan foghatók a ragadozóknak felkínált élő csalihallal vagy halszelettel is! Így a vízben lassan oldódó pellet, bármennyire is idegennek gondoljuk azt (vad, erős, szokatlan illata és fanyar íze miatt), a halak számára természetes.
Tőlünk nyugatabbra a pellet használatának nagyon komoly hagyományai vannak. Ha ott bevált és eredményesen használják, nálunk miért ne működne?! Ráadásul a pellettel való horgászat Nyugat-Európában már régen nem a bojlis horgászok kiváltsága. A békés halra horgászók zöme, legyen szó bármilyen módszerről (!) nem feledkezik meg róla soha. A teljességhez kedvéért azonban nem árt megemlíteni, hogy nyugati horgászbarátaink némi helyzeti előnyt élveznek. Ugyanis ott a tógazdaságokban felnevelt halakat, extrudált (granulált) haltáppal (vagyis valamilyen pellettel!) etetik és nem kukoricával vagy búzával, mint hazánkban. Tehát a hal ott ezen nőtt fel, ezt a táplálékot ismeri és szereti.
A magyar vizekben élő halaknak először meg kell ismerniük. Ez lehet 1 óra, 1 nap vagy 1 hét, de ha a hal megismerte, megszerette, rákapott, onnantól kezdve a hagyományos etetők és csalik nulláznak mellette!
A gyártóknak köszönhetően manapság elképesztően nagy íz-, forma- és méretválaszték áll a horgászok rendelkezésére. Ezért a valamikori pellet = hallisztes granulátum (leegyszerűsítve kissé a fogalmat) már régen nem igaz! Olaszországban például a legtöbb etetőanyag kapható granulált változatban is, és ezt is pelletnek nevezik.
A pellet előnyei
- Használatával kizárható, távol tartható az apróhal.
- Felszálló és „ködösítő” anyagot nem tartalmaz, a vízközt mozgó halak számára észrevétlen.
- A különböző oldódási idővel rendelkező granulátumoknak köszönhetően garantáltan kitart a nagyobb halak megérkezéséig.
- Teljesen felpuhulva is (a legtöbb!) megőrzi formáját, nem esik szét. Ezek a nagy, finom és puha szemek különösen vonzóak a finnyásan kapó termetes halak számára.
- Minden horgászmódszernél bevethető, legyen szó spicc-, rakós, matchbotos vagy akár feederes horgászatról.
Felhasználási módok - Tuti tippek
Nyugat-Európában vaskos könyveket megtöltő szakirodalma van ennek a témának. Nem túlzás, ha azt állítjuk, hogy a pelletet több ezer különféle módon bevethetjük, csupán a fantázia szab határt felhasználásának. Most csak a legismertebbeket említjük.
- A száraz pellet granulátum kis és közepes távolságra a legegyszerűbb módon csúzlival is belőhető.
- Keverhetjük bármilyen etetőanyaghoz, így nagy távolságba is ellőhetjük, vagy kosárba nyomva a kívánt helyre dobhatjuk.
- PVA zacskóba belehelyezve, a végszerelék horgára kötve bárhová, hajszálpontosan és koncentráltan bejuttatható.
- Csalogató hatása fokozható, ha a horgászat előestéjén (speciális) aromával megízesítjük, enyhén megnedvesítjük, és egy lezárt edényben tároljuk. Másnap reggelre a pellet felpuhul, de alakját megőrzi. A nagy, puha és intenzív aromát árasztó szemek mágnesként vonzzák a halakat.