Az első rész a Shimano Nexave BX 11,5 méteres rakós boton bemutatta a hagyományos gumizási módszert, így erre a részre már csak a különlegességek maradtak. Ha a Nexave BX bot gumizására azt mondtam, hogy egyszerű, akkor az ebben a részben bemutatásra kerülő dolgokra már csak azt tudom mondani Nektek, hogy „gyerekjáték”. Készítsük el a „gumisünit, valamint hozzuk működő állapotba a Shimano Technium BX Competition 1300-as boton az oldalsó gumikivezetést! Tartsatok velem…
A tesztalanyok
Először is ismerjétek meg a ma begumizásra kerülő rakós botot és annak legfőbb jellemzőit.
Mielőtt a gumizás szempontjából fontos extrákat sorba vennénk, érdemes egy pillantást vetni az előző részben begumizott „áldozatra” is, hiszen attól függetlenül, hogy egy kedvezőbb árfekvésű botról volt szó, egy lényeges extrát az is tartalmazott…
Bizonyára feltűnt, hogy az új botoknál megváltozott a spicctagok hossza. Ha valaki egy korábbi botot szeretett volna pontyozásra alkalmas módon begumizni, az első mondata az volt: „Kiveszem a spiccet!”. E mozdulattal - típustól függően - 60-70 cm-rel rövidebb lett a bot. Még ha elég is lett volna, pl. 55 cm-t visszavágni a spicctagból, akkor is inkább repült a spicc, mondván, „ne egy 10 cm-es csonk árválkodjon ott elöl, inkább kiveszem”…
Ezekkel az egyben gyártott hosszú spiccekkel azt érte el a Shimano, hogy a normál keszegezéshez szánt gumikhoz nem, vagy csak minimális hosszt kell visszavágni a tagokból, és ha pontyozni szeretnénk, akkor sem veszik el az a korábbi 10-20 cm, amit a spicc-csonk jelentett volna. A tagból tényleg csak annyit vágunk vissza, amennyi szükséges.
Egy ilyen kitérő után térjünk vissza a Technium BX Competition 1300 begumizásához! Mint azt az első részben ígértem, egy erősebb, pontyos gumizásról lesz ma szó…
Gumisüni
A szerelék gumira rögzítésének egyik módja a gumisün. Több indoklást hallottam már, hogy ki miért is használja, ezeket gyűjtöttem most össze:
- Hangtalan a botspiccnél. Ezt főleg az angol szaksajtó taglalta, főként a vízközti pontyhorgászatnál, ahol mindössze 30-40 cm-rel horgásznak a vízfelszín alatt, és minden apró zajt igyekeznek minimálisra csökkenteni.
- Gumisüni használatával nem kell költeni gyorskapocsra. Ez is egy megközelítés, de meggyőződésem, hogy aki már 50-100-200 e Ft-ot elkölt a rakós botjára, annak már nem igazán lehet gond egy 300-600 Ft-os gyorskapocs.
- Intenzív, rendkívül gyors horgászatnál kinyílhat a gyorskapocs. Versenykörülmények között, amikor sok halat kell igen gyorsan megfogni, a kapcsok nagy igénybevételnek vannak kitéve. Az erőteljes bevágásoknál előfordulhat, hogy kinyílik a kapocs és abban a pillanatban, amikor a zsinór meglazul, kiakadhat belőle a szerelékünk.
A gumizás az első részben már bemutatott technikával indul. A megfelelő helyen el kell vágni a botspiccet a vastagabb csőgumihoz és teflonhoz.
ElastiGate
Az írás elején már szóba került, hogy ez a bot már olyan extrákat is tartalmaz, mint jóval drágább társai.
Amikor a gumizáshoz először kezembe vettem és kibontottam a botzsákot, akkor az első mondatom az volt, hogy ez tisztára olyan, mint a BeastMaster XT-B, amivel már korábban horgásztam - azon mutattuk be az oldalsó gumikivezetést.
Ugyanazok az igényes botszállító csövek, bothoz való préselt, keményszivacs végdugók, ugyanolyan tagkiosztás, ElastiGate kiegészítők stb.. Ez igen kellemes meglepetés volt, tudván, hogy ez a szett feleannyiba sem kerül, mint a „nagy testvér”. Természetesen a bot anyagösszetétele nem derül ki ránézésre, ezt a megállapítást kizárólag az összeállítás beltartalmi értékére mondtam, hiszen a BeastMaster XT-B jóval komolyabb karbon alapanyag felhasználással készül, aminek bizony ma már ára van.
A gumizás innentől kifejezetten leegyszerűsödik, hiszen nincs szükségünk a létra méretre vágására, csupán az ElastiGate lyukon kell a gumit kihúzni, és megfeszítve rögzíteni.
Szerelék a sünire
Végezetül lássuk, hogyan is kell a szerelékünket rögzíteni erre a sünire…
Az itt található kisfilm hasonló részletességgel mutatja be ezt a fajta gumizási módot. Jó szórakozást hozzá…
Bot begumizva, most már tényleg nincs más hátra, mint a horgászat…
Találkozzunk a III. Haldorádó Pontyhorgász Napok rendezvényen!
Szeretném felhívni a figyelmeteket rá, hogy 2009. február 6-7-8. napokon, Kiskunhalason a Haldorádó Centrumban, az megtisztelő feladat vár rám, hogy a helyszínen segítsem az ide érkező, tanácstalan finomszerelékes horgászokat. Az elsőszámú feladatom az lesz, hogy segítséget nyújtsak a különféle gumizási technikák bemutatásában, eszközválasztásban, továbbá minden hasznos tippet és praktikát megosztok veletek, hogy még eredményesebbek lehessetek a rakós botos horgászatban. Ezt élő bemutatókon fogom demonstrálni. Szeretettel várok minden kedves érdeklődőt!
Írta: Takács Péter (t_peti)
Videó: Pethő Balázs, Takács Péter
Fotó: Takács Péter