Április 24-én rajtol a II. IBCC, amelyet mára méltán emlegetnek a világ legnagyobb bojlis versenyei között. A szervezés gőzerővel zajlik, hogy április végén a most már mintegy 130 km hosszú versenypályán elindulhasson a Balaton történetének legnagyobb pontyhorgász versenye. Az előkészületek közepette kérdeztem a szervezőket, hol tart most a munka.
Az I. Nemzetközi Balatoni Pontyfogó Kupa sikere mindent várakozást felülmúlt. A csodálatos, nem ritkán 10 kg feletti balatoni példányok, a professzionális szervezés és a hatalmas összdíjazás lázba hozta Európa legjobb bojlis horgászait. Nem csoda, hogy már az első verseny lezárása után azonnal érkeztek az első nevezések a második versenyre is, ma pedig már 80 induló csapatnál jár a folyamatosan frissülő nevezési lista.
- Hiszem, hogy a Balaton a világ legjobb és legszebb pontyhorgász helye, amiben a világ legnagyobb pontya is él. Egy olyan versenyt sikerült megrendeznünk, amitől az egész horgászvilág felfigyelt a Balaton pontyállományára, és ez a siker még csak egy fantasztikus történet kezdete!- mondta a záróünnepségen a verseny főbírája, Csörgő Tamás, akinek a szavait alátámasztja a tény, hogy a tavalyi versenyhez képest újabb nemzetek versenyzőivel bővült a mezőny.
- Egy ilyen monumentális verseny ötlete is egyetlen apró gondolattal indult még évekkel ezelőtt. Gondoltad, hogy ilyen rövid idő alatt ilyen rangot vív ki magának ez a verseny? - kérdeztem Morar Radut, a versenyt szervező Fishing and Hunting Channel tulajdonosát.
- Nem viccből mondtuk azt, amikor megálmodtunk ezt a versenyt - pedig voltak, akik így gondolhatták -, hogy az IBCC ott lesz a világ legjelentősebb pontyhorgász versenyei között. Valami olyasmit akartunk megvalósítani, ami minden eddiginél nagyobb és izgalmasabb. A Fishing and Hunting számára mindig is fontosak voltak a versenyek, mert azt akarjuk, hogy a nézőink érezzék, nemcsak beszélünk a versenyhorgászatról, hanem valójában ott vagyunk a legjobbak között. Ez az, ami igazán hitelessé tesz minket. Én hiszek abban, hogy tudatosan, lassan felépítve, sok kitartással minden célt el lehet érni. Az IBCC is ilyen. Amikor évekkel ezelőtt kitaláltam, talán nem sokan hittek benne, hogy megvalósul, aztán tessék, már a második versenyre készülünk úgy, hogy hónapokkal a rajt előtt már 17 nemzet csapata nevezett a versenyre.
- A mérce így magasra került!
- Meggyőződésem, hogy nincs még egy ilyen verseny a világon, amit ilyen csodálatos környezetben, ilyen infrastruktúrával rendeznek. Persze a csapatok hozzáállása, profi mentalitása és kitartása is hozzájárult a sikerhez. Az, hogy kiélezett versenyszituációban egy ilyen hatalmas vadvízből 20 kg feletti pontyot is tudtak fogni, azt jelzi, hogy felkészült csapatok alkotják a mezőnyt. Nekünk csak az a feladatunk, hogy mindent ugyanolyan pontosan és precízen megteremtsünk számukra, mint eddig, a többi már az ő dolguk lesz.
- Milyen volt a fogadtatása az IBCC-nek azok körében, akik nem követik figyelemmel, vagy nem is ismerik a versenyhorgászatot?
- A hétköznapi emberek számára hihetetlenül nagynak tűnő halak látványa a horgászokon kívül sok kíváncsiskodót, érdeklődőt is vonzott a csapatok köré. A verseny alatt megszerették és talán egy kicsit a sajátjukénak is érzik a településük területén versenyzőket. Az IBCC-nek ez is egy hatalmas hozadéka: bemutatni azt, hogy minként kell bánni ezekkel a szép halakkal és terjeszteni a Fogd meg és engedd vissza! szemléletet.
- De nem csak a helyszínen lehet szurkolni és követni az eseményeket!
- Szeretnénk a nézőkhöz a lehető legközelebb hozni a versenyzést, bemutatni a bojlis nagyponty-horgászat lényegét. Tízezrek követték élő közvetítésünket nap mint nap, ami idén se marad el. Érdekes beszélgetésekkel, a legfrissebb információkkal és helyszíni kapcsolásokkal is jelentkezünk majd a helyszínről. Napközben pedig folyamatosan jelennek meg a friss hírek az IBCC weboldalán.
Csörgő Tamás a hazai nagyponty-horgászat emblematikus alakja. Sok versenyen indult már és sokat szervezett maga is. Az IBCC egyik főszervezője és egyben a versenybírók vezetője is.
- Ez a verseny igen komplex igényeket vár el tőled, ez az igazi kihívás?
- Ez nagy álmom volt, ennek megfelelően állok az ügyhöz. A versenyeken szerzett tapasztalataimat itt igazán kamatoztatni tudom, de a siker mindannyiunk sikere.
- Mindannyiunké?
- Idén már csak mi, versenybírók is majdnem ötvenen leszünk, és mellettünk még egy komoly csapat dolgozik azon, hogy az eredmények pontosan legyenek rögzítve, és minden információ gyorsan eljuthasson a nagyközönséghez, a közvetítésen dolgozókról még nem is beszélve.
- Mi az, ami változik idén a tavalyi versenyhez képest?
- Idén már 7 napon át tart a versenyen, és az északi part mellett már a déli oldalon is lesz kijelölve versenypálya. A meglévő települések mellett többek közt Keszthely, Balatonberény, Balatonmáriafürdő, Balatonfenyves és Fonyód is csatlakozott a versenyhelyszínek közé. Így már 130 kilométer hosszú lesz a versenypálya, ami újabb kihívások elé állít minket. Továbbra is minden 5 kg-nál nagyobb ponty számít majd bele az értékelésbe. Mivel az északi és a déli part mederviszonyai különbözőek, a megengedett legnagyobb behúzási távolságot is ennek megfelelően kell szabályoznunk. Az északi parton továbbra is 350 méter lesz a maximum, a déli parton viszont akár 450 méterre is behúzhatják csónakból végszerelékeiket a versenyzők.
- Feltéve, ha a viharjelzés erre lehetőséget ad.
- Így van! Ez egy nagyon fontos szabály! Másodfokú viharjelzés esetén tilos a vízre menni. Tudjuk, ez alaposan megkavarhatja az erőviszonyokat, de a versen ilyen. Mindenkinek az adott körülményekhez képest kell a legjobban teljesíteni. Ennek tükrében is biztos vagyok benne, hogy óriási taktikai harc várható.
- Tavaly 60 kg feletti átlagfogást produkáltak a csapatok és összesen 346 db 5 kilogrammnál nagyobb pontyot fogtak meg, köztük több 15 kg feletti példányt.
- Nagyon szeretném, ha idén is ilyen vagy még ennél szebb fogási eredmények születnének. A tavalyihoz képest egy héttel később kezdünk, és bár az időjárást nem tudjuk befolyásolni, a sokéves tapasztalatom szerint ebben az időszakban talán még kiemelkedőbb fogások várhatók.
- Lehet még nevezni?
- Nem szeretnénk, ha zsúfoltság lenne, ezért nagy körültekintéssel tűzzük ki helyszíneket. Jelenleg akár 100 csapatot is le tudnánk ültetni. A http://ibcc.hu/hungarian/balaton-regisztracio/ oldalon lehet regisztrálni a nevezéshez. Akik éreznek magukban bátorságot, jelentkezzenek és méressék meg tudásukat! A legmodernebb televíziós technikai eszközökkel, közvetítőautóval, külső helyszíni bejelentkezésekkel és sok-sok háttér információval szeretnék idén is mindeni számára kézzelfoghatóvá, személyessé tenni ezt a professzionális versenyt.
A megnyitó és záró rendezvény, a versenyzők fogadása és biztonságuk garantálása nagy odafigyelést és több hónapos szervezőmunkát igényel. A pályabérleti díjat, a kiegészítő szolgáltatások díját, a parkolással, valamit sátorozással járó díjakat, a kommunális költségeket, a kötelező csónak- és balesetbiztosítás díját és természetesen a verseny idejére érvényes balatoni területi jegyeket a nevezési díj mind-mind tartalmazza, ezenfelül a verseny szervezési költségeit, a nyitónapi étkezés és az emlékérmek költségeit, valamint a trófeák költségeihez és a díjalaphoz történő hozzájárulást is.
A visszaszámlálás elindult! Napról napra közelebb kerülünk a versenyhez, ami sokakat már most lázban tart. A mezőny létszáma napról napra nő, a helyek fogynak, a versenyzőkben pedig érthetően egyre erősödik a feszültség. A profi ellenfelek, a varázslatos Balaton kiszámíthatatlansága, a verseny elnyerésével járó hírnév és az óriási nyeremények mind hozzájárulnak ehhez. Kövessék Önök is figyelemmel a Közép-Európa legnagyobb taván rendezett viadal minden fontos mozzanatát a www.ibcc.hu oldalon!
Írta: Jéger Szabolcs