A Mátrai Pergetők ismét „nagy vízbe vágták a felszerelésüket”. Ebben az évben ugyanis egy háromfordulós parti pergető bajnokságot rendeznek, melynek első részét a Zagyva jánoshidai szakaszán tartják meg, a következő kettőt pedig a Körösön és a Hernádon. A verseny főtámogatója az Energofish Kft.. A Mátrai Pergetők a versenypálya felmérése végett egy félnapos tesztelésen vettek részt, hogy pontosabb képet kaphassunk a versenyen fogható halfajokról…
A verseny kiírása
A verseny az országos, háromfordulós „Ki a Pergető a Gáton” parti pergető bajnokság versenysorozat egyik állomása.
A verseny időpontja: 2010. 05. 30. (vasárnap) 06:00 - 13:00.
Helyszíne: Zagyva folyó, Alattyán és Szászberek közötti szakasz.
Pótnap és a pontos versenypálya: később, a vízállás függvényében lesz meghatározva.
Nevezési (lemondási határidő): a versenyt megelőző szerda!
Nevezési díj: 6000 Ft/fő.
Az első 40 fő nevezését (regisztráció + befizetett nevezési díj) fogadjuk el!
A verseny szabályzata
- A versenyen csak a partról, vízbe lépés nélkül lehet horgászni.
- A versenypálya 4 db (A-B-C-D) szektorra lesz felosztva.
- A versenyzők minden szektorban 1 órát horgásznak.
- Minden szektorban 15 horgászhely lesz kialakítva.
- Horgászhelyek a vízterület adottságait figyelembe véve 15-30 m-es hosszban, folytatólagosan lesznek kijelölve.
- Egyéni verseny, a szektorokban elért eredmények összeadódnak.
- A szektorokban 10-10 versenyző horgászik.
- A rajtszámokat sorsolással döntjük el.
- A szektorokba történő belépés az előre meghatározott sorrend szerint, a kisorsolt rajtszám alapján 30 másodpercenként történik. A szektorok közepén elhelyezett indító pontról a szektorbíró indítja a versenyzőket.
- Az egyórás horgászidő leteltével a versenyzőknek 25 perc áll rendelkezésre a szektorcserére. A szektorcsere a rajtszám szerint előre meghatározott sorrend szerint történik. A versenyzők a szektor közepén a szektorbírónál gyülekeznek.
- A szektorban a horgászhelyek a verseny ideje alatt szabadon változtathatóak, de a versenyző a szektorában csak olyan horgászhelyre léphet, ahol másik versenyző nem tartózkodik.
- Ha két versenyző azonos időben lép be a szektorba, akkor a folyásiránnyal szemben haladó versenyző a kedvezményezett.
- Etetni Tilos!
- A halak mérése folyamatos! A mérést követően a halakat vissza kell engedni!
- A fogást a bírónak azonnal jelezni kell, a horgászat a hal méréséig nem folytatható (halakat tárolni tilos).
- A halak kiemelése kizárólag merítő szákkal történhet. Merítő szákról a versenyző gondoskodik, használata kötelező!
- A verseny időtartalma 4 x 1 óra.
- A verseny ideje alatt a versenyző a ruházata fölött köteles viselni a rajtszámot. Bármely reklám viselése, elhelyezése csak a rendezőség előzetes engedélyével megengedett. Ilyen jellegű kérést legkésőbb a nevezéskor kell közölni.
- Horgászni csak a folyó erre kijelölt szakaszán, az előre meghatározott szektorokban, más versenyzők zavarása nélkül, egyetlen kézben tartott bottal szabad. A szektor közepén kijelölt helyen (szektorbíró) bármennyi felszerelt bot lehet, botcserére a versenyzőnek a kijelölt helyen vagy a szektorcsere esetén van lehetősége.
- Másik szektorba átdobni, onnan halat fogni tilos (kivéve, ha a határos szektorban nem tartózkodik versenyző)!
- Bármilyen pergető módszer és műcsali megengedett, de csak egyetlen csalival szerelt készség használható (pl. a twister fölé nem köthető műlégy). Csak a szabályosan fogott - nem kívülről akadt! - ragadozó halak számítanak bele az eredménybe. Ezeket kíméletesen kezelve élve kell tartani a mérlegelésig. Az elpusztult halakat nem mérik le, azok a versenybe nem számítanak!
- A halat fárasztás közben a szektor határain belül kell tartani, másik szektorba átment hal nem számítható be az értékelésbe.
- A versenybe beszámít a csuka, süllő, harcsa, balin, sügér, kősüllő, domolykó, jászkeszeg, valamint a fekete sügér fogása. A kifogott egyéb halakat megfogás után haladéktalanul vissza kell helyezni a vízbe.
- Értékelés, pontozás: Minden kifogott, 23. pontban felsorolt hal cm-ben mért hossza cm-enként 1 pontot ér 1 tizedes pontossággal (pl.: 12,3 cm-es sügér, 82,5 cm-es csuka, 28 cm-es kősüllő = 12,3 + 82,5 + 28 = 122,8 pont). A szektor és a forduló sorrendje az így szerzett pontok alapján dől el. A halak hosszát az orrcsúcstól a farokúszó végéig mérjük.
- Pont- (helyezés) egyenlőség esetén a több halat fogott versenyző a kedvezményezett. Azonos darabszám esetén a legnagyobb hal hossza dönt.
- A horgászhelyen a szektorában versenyzőkön kívül más személy nem tartózkodhat. (kivéve mérlegelők, szektorbírók, valamint a média képviselői).
- A versenyzőt segítő személy segítheti, de csak a szektor határain kívülről; felszerelést, csalit és egyéb, a horgászatban használatos kelléket nem adhat át.
- A versenyzők a versenyen saját felelősségükre vesznek részt. A rendezőség a versenyen esetlegesen történő balesetekért és keletkezett károkért felelősséget nem vállal.
- Jogorvoslat: A verseny folyamán észlelt, vélelmezett szabálytalanságokat a versenyzőnek a szektorbíró felé haladéktalanul jeleznie kell (ezt a versenyző segítője is megteheti). Amennyiben a megtett intézkedés a jelzéssel élő vagy az érintett versenyzőnek nem megfelelő, akkor jogában áll ezt óvásként, a verseny végétől számított 30 percen belül írásos formában benyújtani. A tanú(k) megjelenéséről az érdekelt félnek kell gondoskodnia. Az óvás elbírálását követően a további jogi út kizárt.
- A verseny Rendezősége „Nagyfokú helytelen magatartásként” értékeli és a versenyből kizárja azt a versenyzőt, aki a környezetét és a vizet szennyezi, gondatlan magatartásával kárt okoz, vagy a többi versenyzőt veszélyezteti, illetve nem tesz meg minden tőle elvárhatót a halak védelme, megóvása érdekében.
- A verseny szektorbírói, mérlegelői a használt felszereléseket át-, illetve megvizsgálhatják a verseny folyamán.
- A versenyzők jelen versenyszabályzat elfogadásáról a regisztrációkor írásban is nyilatkoznak.
Nevezést e-mail-ben elküldött regisztrációs lappal és a csekken vagy átutalással az egyesület címére befizetett és beérkezett nevezési díjjal fogadunk el! A nevezés lemondása esetén a befizetett nevezési díjat nem térítjük vissza!
Az érdeklődőknek e-mail-ben küldünk a regisztrációs lapot és a verseny részletes versenyszabályait, kiírását.
További információk és nevezés
„Mátrai Pergetők” Horgász Sport Egyesülete
3231 Gyöngyössolymos, Ady Endre u. 22.
Mobil: +36 30/205-03-54 (Dávid Ferenc)
Mobil: +36 30/205-27-36 (Virág Balázs)
Számlaszám:11600006-00000000-27733208
E-mail: verseny@pergess.hu
Következzen Dávid Ferenc beszámolója a zagyvai tesztnapról!
Nem sok olyan folyónk van kis országunkban, mely magyar területen kezdi életét, és e földön végezi nem túl hosszú pályafutását. Ezen rövid életű folyóink egyike a Zagyva. Vízgyűjtő-területe a méreteihez képest igen tekintélyes. A Mátra hegység északi oldalán ered, azt nyugatról megkerülve a pásztói medencén keresztül közelíti meg az Alföldet. Közben - mivel útja arra vezet - összegyűjti a Cserhát hegység keleti oldalán lévő vízfolyásokat. Az alföldön az irány Hatvan város elkerülésével Jászberény. A Jászság fővárosát elhagyva egyesül a szintén a Mátra északi oldalán eredő és a hegységet keleti irányból megkerülő Tarnával. Persze útja során több kisebb-nagyobb patakkal és vízfolyással keveredik. A hegység közelében inkább a domolykó a jellemző halfaj a vízben, és itt horgászati szempontból nem jelentős a folyó. A nagy változást életében Jászberény térségét elhagyva a Tarnával egyesülő, meglassult vize hozza. Itt már megjelennek a folyóvizeinkre jellemző halak: balin, csuka, süllő, jászkeszeg, harcsa és persze a domolykó. A békés halak szintén fellelhetők a folyóban -egyébként miből lakmároznának a ragadozók?!
Talán ennyit dióhéjban a vízrajzról. Egyesületünk több tagja is a folyó jászsági szakaszán él, ott riogatja a ragadozó halakat, nem kis sikerrel. A tesztünkre kis expedíciós csapat verbuválódott össze 7 fővel, hogy felderítsük a folyó jánoshidai szakaszát. Terveink szerint ezen a területen rendezzük meg a versenyt. A folyó itt 10-20 m széles, igen változatos mederalakulatokkal. Az idelátogató vendégnek az első benyomása, hogy őserdőben horgászik. A medret a széles árterületen fűzfák szegélyezik, melyek gyökerei a vízbe nyúlnak. A szélvizeken rendre bokrosok, bedőlt fák, akadók nehezítik a pergetők dolgát.
Ennek ellenére nagyon jól meghorgászható a terület. Nagyon sok beállóból lehet horgászni. Szinte mindegyiken az a benyomása horgásznak, hogy nem is ugyanazon a folyón horgászik. Minden beálló más-más élményt és horgászati lehetőséget nyújt. A vízmélység a mederben 1,5-3 m között változik, a part hirtelen mélyül, a sodrás még igen erős. Persze, ha a Tisza áradása nem duzzasztja vissza, de ebben az esetben medréből kilépve az árterületet uralja. A terület jól megközelíthető gépkocsival Jászberény-Szolnok útirányban.
Mindegyikünk saját elképzelése szerint kezdte a pecát. Volt, aki twisterrel, gumival a csukákat próbálta kapásra bírni, volt aki körforgóval kezdett, de többen a kicsi wobblerek mellett döntöttünk. Egy közel 3 km-es szakaszt kellett behorgásszunk. Az elején nagyon nem találtuk a megfelelő csalit, igaz, nagyon későn értünk ki a vízre, mivel 10 óra után kezdtük el a horgászatot. Az első eredmény Kálai P.-hez írható, egy kis csukaifjonc.
A második halat is Ő jegyezhette, egy 30 cm-es balint - látszott helyismerete és a hazai pálya előnye. Én is a kicsi wobblereket erőltettem, de kevés sikerrel, mígnem megtört a jég, akarom mondani a víz: egy kis domi ellenállhatatlan vágyat érzett a wobblerem iránt, és láss csodát, rövidesen egy másik is. Gyorsan lecseréltem nyerő csalimat, körforgókra váltottam, ám sajnos nem kísérte siker ezen a napon a körforgókat. Forgó A. twisterrel varázsolt ki egy csukát, szépen kezdtek beindulni a halak. Érdekes volt, hogy Kálai P.-vel mi a csapat legvégén haladtunk, és a már meghorgászott helyeken sikerült kapásokat kicsikarnunk és halakat fognunk. Kovács T. is feliratozott halfogók egyre gyarapodó listájára, és nem is akárhogyan, mindjárt két balinnal. Az egyik balinja már megsüvegelendő volt a maga 1,5 kg-os súlyával. Kálai P. megint jeleskedett egy domival. Közben mindenki áttért a kisebb wobblerekre, a mai napon ezek a csalik voltak a nyerők. Nem írok típusokat, mert mindenki más-más csalival fogta a halakat, és nem volt közöttük kimagaslóan jó.
Keresni kellett a halat, de ha megtalálta az ember, mindegy volt, milyen a wobbler, leütötte. A méret viszont fontos volt, 5 cm-nél nagyobbra nem volt kapásunk. Négy óra horgászat után visszaértünk a kiinduló pontig. Saját gyártmányú körforgómat szerettem volna tesztelni egy nagy nyílt vízterületen, de valami fenevad keresztbehúzta a számításomat. Megtetszett neki az új színekkel ellátott vas és magához ragadta. Na de én sem voltam rest, a kis UL pecával nagy küzdelemre kényszerítettem az útonállót, na meg legfőképp magamat. A kis csata végén - melyet több horgásztársam is árgus szemekkel kísért végig, na persze a halnak szurkolva - a legyőzött és a legyőző együtt piheget a sarjadó partszéli fűben. Egy közel kettes balin volt nemes ellenfelem. Kell ennél jobb egy horgásznap végén? Kálai P. egy süllőifjonccal koronázta meg a napunkat.
Összefoglalva: élményekben igencsak bővelkedő pecán voltunk túl. Legjobban a kistestű wobblerek működtek. Én is erőltettem a gumizást, de nem működött igazán. Kerestük a jászokat, de egy-két kikövetésen kívül tovább nem jutottunk velük. A domikat csak a bokrokra dobott és onnan a vízbe pottyantott wobblerrel lehetett becsapni. Csukák a langókból és a nádasok elől jöttek. A balinok - melyekre én nem is számítottam - a sodorból és a bokrok mögötti limányból támadták a csalit. A körforgók most - egy hal kivételével - nem működtek. Víz jól meghorgászható, de ne számítson senki egyszerű horgászatra. Érdemes kipróbálni, versenyen kívül is!
Energo Team, Mátrai Pergetők