Az elméleti tudással, megfelelő papírokkal és alapvető ismeretekkel felvértezve immár a vízparton kell, hogy tovább lépjünk. Nem is akárhol kerítettünk sort ezen epizód elkészítéséhez, hanem azon a helyen, ahol annyi szép élmény ért már, a Sarudi Horgásztáborban. Itt azok a gyerekek, akik még csak ismerkednek a horgászattal, elsőként a spiccbotos készséggel vágnak bele a Tisza-tó halainak horogra kerítésébe. Így miről is szólhatna első vízparti cikkem, filmem, mint e módszer bemutatásáról.
Nagyon fontos, hogy akik először fognak horgászbotot a kezükbe, olyan készséggel tegyék meg az első lépést, amely egyszerű, sok élményt ad, és felkészít a bonyolultabb módszerekre.
Első lépés, hogy kiválasszuk a megfelelő spiccbotot. Ez a bottípus 2-9 méteres hosszokban kerül forgalomba. Az egész rövideket a versenyhorgászok küszözéshez használják, míg a nagyon hosszúakat szintén a profik forgatják. Általános horgászatra az 5-6 méteres modellek a legelterjedtebbek, ám kezdőknek a 3-4 méteres hossz a javasolt. Ezek a botok teleszkópos kivitelezésűek, így szétnyitásuk a nyéltag vékonyabb felétől kezdődik. Innen kell a spicctagot, majd az egyre vastagabb tagokat kihúzni úgy, hogy a csatlakozások enyhén összeszoruljanak.
Ha a bot kinyitása megtörtént, a következő lépés a végszerelék összeállítása. Ezt most pontról pontra, áttekinthetően bemutatom:
- A zsinórt bele kell kötni egy Clinch-csomóval a spiccbot végén található gyűrűbe. A kezdeti ügyetlenkedés miatt érdemes vastagabb zsinórt választani ehhez. Minimum 0,14 mm, de maximum 0,20 mm-es a javasolt. Ennek hossza az adott spiccbot hosszúságával kell, hogy megegyezzen.
- A spiccbotos végszereléken az úszó feladata a csali megfelelő mélységben tartása és a kapás jelzése. Eleinte érdemes kicsit nagyobb terhelhetőségű, 1,5-5 grammos modelleket választani, mert ezekkel lényegesen könnyebb a végszerelék belendítése. Az úszó rögzítése úgy történik, hogy először az úszó testén (közvetlenül az antenna alatt) lévő kis gyűrűn kell a zsinórt átbújtatni, majd az úszó szárán éppen megszoruló két szilikon csövecskéket kell felfűzni. Ezek az úszó szárára húzva fogják azt stabilizálni, és az ereszték állítását is lehetővé teszik.
- Annak érdekében, hogy az úszó a vízbe merüljön legalább az antenna tövéig, ki kell súlyozni azt, mert csak így tudja majd jelezni a legapróbb kapásokat is. Ehhez ólomnehezékeket kell használni. Ezekből megközelítőleg annyit kell az úszó alá, a zsinórra erősíteni, ahány grammos az úszónk (ez azt adat az úszó testén van feltüntetve). Hasított, kisméretű ólomgolyókkal a legkönnyebb ezt elvégezni.
- Törekedni kell rá, hogy ne egy nehezékkel, hanem több kisebb golyócskával legyen kisúlyozva az úszó. Az ólmokat egy fogóval lehet a legegyszerűbben összenyomni, így az rögzül a zsinóron, mégis csúsztatható azon. Addig kell a nehezékeket a zsinórra tenni, ameddig már csak az úszó antennája fog kilátszani.
- Utolsó lépésként a horgot kell felkötni a zsinór végére. Mivel ezzel a módszerrel kisebb méretű halakra horgászunk, tanácsos kerülni a nagy méreteket, azonban a még tapasztalatlan kezek miatt a túl kicsi sem jó. Ideálisak lehetnek a 10-12 méretű horgok. Fontos a jó végszerelék összeállításában, hogy a legalsó ólomnehezék minimum 15-20 centire legyen a horogtól!
Amennyiben összeállt a felszerelés, irány a vízpart! Ha kiválasztottuk a megfelelő vízterületet, akkor a spiccbotos horgászatot minden esetben célszerű mélységméréssel kezdeni. Ezt az úszó fel- és lecsúsztatásával lehet elvégezni. Minél távolabb húzzuk az úszót a horogtól, a csali annál mélyebbre kerülhet.
Ha túlságosan nagy eresztéket állítottunk, akkor a legalsó ólom leér a fenékre, aminek egyértelmű jele, hogy az úszó jobban kiemelkedik a kelleténél, vagy felbillen. Ekkor néhány centit visszahúzva az úszót beállíthatjuk azt az optimális eresztéket, aminél a csali fenéken van, de az ólmok fenék felett, vízközt.
A mélység pontos beállítására azért van szükség, mert a nagyobb halakat a fenék közelében kell keresni. A víz felszínét a küszök uralják, lentebb a kisméretű keszegfélék - például karikakeszegek - vannak, míg a fenéken a nagyobb dévérkeszegek kapásaira lehet számítani.
A horgászat technikája egyébként nem túl bonyolult. A botot a nyéltag végénél kell megfogni úgy, hogy annak egy részére alkarunkkal rá tudjunk támasztani, így könnyebb azt emelgetni. A végszereléket alsó lendítéssel lehet a legegyszerűbben a vízbe juttatni. Ha a nagy szél miatt ez nehezen megoldható, akkor fej fölüli lendítéssel is próbálkozhatunk, de ebben az esetben körültekintőnek kell lenni, nehogy magunkba vagy a mögöttünk állókba akasszuk a horgot!
A kapást az úszó jelzi. Annak elmerülése, kiemelkedése, felbillenése vagy oldalirányú elmozdulása mind annak a jele, hogy a horog már a hal szájában van. Ekkor nem szabad túl nagy lendülettel bevágni, mert úgy a nem megakadó horog miatt a végszerelék könnyen kirepülhet a partra vagy feltekeredhet a botra és összegubancolódhat. Egyszerűen csak rá kell emelni, aztán kezdődhet is a fárasztás.
Írta: Bank Bálint
Fotók: Döme Gábor
Videó: Takács Péter