Tombol a nyár! A vizek melegek, a halak pedig úgy esznek, mint a sáskák! Gondolom, nem árulok el nagy titkot azzal, hogy ebben az időszakban a legtöbben amurhorgászattal kapcsolatban teszik fel a kérdéseiket, hiszen ezek a torpedók ilyenkor foghatók meg a legkönnyebben. Az alábbiakban e hal horgászatára is találhattok néhány hasznos gondolatot.
Kelemen Tibor
„Szia, Sipi! Kérlek, segíts nekem olyan etetőanyagot összeállítani, amely nyáron jó lehet ponty és amur horgászatához.”
Sipos Gábor
Szia, Tibor! A válasz egyszerűbb, mint azt gondolnád! Ebben az időszakban ugyanis a tejsavas erjesztéssel készített etetőanyagok pont e két halfaj megfogására lettek specializálva. Kínálatunkban a FermentX széria tagjai azok, amelyek a nyári, kánikulai melegben is étvágygerjesztő hatással vannak a halakra. Amellett, hogy önmagukban is jó csalogatóanyagok, tökéletes alapot nyújtanak keverékekhez is.
Ezeket, a nyári receptajánló írásomban találod:
Péterfy Attila
„Kedves Gábor! Nagy örömmel láttam, hogy a legutóbbi, májusi Method suli epizódban nem a távdobásé volt a főszerep, hanem a partközeli horgászat volt preferálva. Tudnál nekem olyan kosarakat javasolni, amelyekkel a „láb alatti” etetésekhez célszerű használni?
Sipos Gábor
Kedves, Attila! Amit én előszeretettel használok, az a Preston Wire Bait Up 28 grammos változata. E kosár ürítéséhez azonban mindenképp fonott főzsinór szükséges. Sajnos monofil használatánál a rugalmasság miatt előfordulhat, hogy nem ürül ki a kosár.
Termékinfó:
Preston Wire Bait Up 28 grammos
Amennyiben mégis monofil zsinórral etetnél, akkor inkább ajánlom a Haldorádó Round Feeder 3XL változatát az alapozáshoz, míg a 2XL méretet a ráetetéshez. Ezekkel könnyedén bejuttatható akár nagyobb mennyiségű szemes takarmány is a vízbe.
Termékinfó:
Győri Levente
„Szia, Gábor! Milyen csalit javasolsz amurozáshoz? Tudom, hogy elsősorban a hajszálelőkére fűzött savanyú kukorica és búza az, amely jól működik ilyenkor, de van esetleg olyan csali, amelyik csalitüskén is felkínálható?”
Sipos Gábor
Szia, Levente! Az bizonyos, hogy etetésen horgászatva a fűzött kukorica vagy búza nagyon jól működik amurra, de szóba jöhet akár a Quick Stopos hajszálelőkén felkínált kukorica is. Azonban, ha mindenképp csalitüskén szeretnéd felkínálni az amuros csalit, akkor a Haldorádó N-Butyric Pop Up Method csalicsaládot javaslom, amely vajsavas jellegével a meleg vizes horgászatok sláger csalija. Négyféle ízváltozatban érhető el a kínálatban. Vajsav Natural, Vajsav + Méz, Vajsav + Szilva és Vajsav + Sajt. Ezek közül bármelyik változat fogós lehet, azonban arra figyelni kell, hogy ezek nagy felhajtó erejű csalik, így mindenképp vastaghúsú horgot kell hozzájuk használni.
Kálmán Imre
„Kedves Gábor! Egy egész hétvégét szeretnénk az amurozásnak szentelni, így szükségünk lenne olyan etetésre szánt magvakra, amelyekkel helyben tudjuk tartani a torpedókat. Te mit javasolsz erre a célra? Van esetleg bevált recepted?”
Sipos Gábor
Kedves, Imre! Konkrét receptem nincs, mert ahány víz, annyi szokás. Van, ahol a full tejsavas működik jól, de van olyan, ahol a natúr magvakat szeretik a halak fogyasztani. Ez elsősorban a víz pH-értékétől függ. Amennyiben ismeretlen helyre mentek, akkor talán érdemes egy enyhén tejsavas mixet készíteni, aztán, ha már lesz rajtatok hal, akkor ki lehet próbálni kicsit jobban tolni a savas dolgokat, de csak kis mennyiségben. Két reakciót válthattok ki a halakból. Az egyik, hogy a nagyobb egyedek még éhesebbek lesznek, és jó eséllyel megfogjátok őket rövid időn belül, a másik, hogy egy időre kapástalanságra kárhoztatjátok magatokat. Ha utóbbi történik, akkor egy kis natúrabb ráetetést követően újra megérkeznek elétek a halak!
Jónás György
„Szia, Gábor! Ebben a jó kis melegben szerinted hol érdemes keresni a busákat?”
Sipos Gábor
Kedves, György! Kérdésed egyszerű, ám a válasz korántsem az. Bizonyos, hogy a legnagyobb számban ilyenkor már a víz felső rétegeiben található meg ez a hal, hiszen itt termelődik a táplálékának tetemes része. Ettől függetlenül én mindenkit arra biztatok, hogy ne ragadjon le csak egy vízrétegnél, hanem keresse a busákat. Nyilván nem összevissza dobálva, hanem az etetési zónában fent, középen és lent is. Mivel a legtöbb helyre kétbotos engedély váltható, egyiket fenekező módszerrel érdemes megszerelni, míg a másikat úszósra. A vízfelszíni vagy a vízközti busázó úszók felszerelését már korábbiakban bemutattam, így nincs új a nap alatt. Amennyiben a busacsapat rátalál az etetésünkre, annak lesznek jelei. Beleúszás, fordulás vagy csak a víz felszínén látható halmozgás. Ekkor, ha nincs kapás, érdemes a vízoszlopban addig keresgélni, míg megtaláljuk a halakat. Ne feledd, ahol egy van, ott van a többi is!
Írta: Sipos Gábor
Képek: Haldorádó archívum