Kétfajta horgász van! Az egyik, aki a telet a tervezgetésre és a következő szezonra történő felkészülésre szánja, a másik pedig, akinek mindegy, hogy hideg van vagy meleg, akkor is horgászik! Mindkét csoport tagjaitól kaptam olyan leveleket, melyekre a válasz talán minden kedves olvasó számára hasznos lehet.
Horváth Károly
„Szia, Tomi! Ezen a télen szeretnék végre tokhalat fogni. Tudnál segíteni abban, hogyan érdemes nekiállni a tokhalas horgászatoknak?”
Putz Tamás:
Kedves Károly!
Ilyenkor, télen én magam is előszeretettel kergetem a tokhalakat. Elsősorban kavicsbánya tavakban szoktam erre a halra horgászni, ahol két helyen lehet őket megfogni. Az egyik bent, a legmélyebb részen, míg a másik viszonylag a part közelében, a törés mögött. Bármelyik helyre is essen a választás, szinte mindig Pellet Feeder kosaras végszerelékkel állok neki a pecának, mert ezzel komoly mennyiségű kaját tudok akár egy dobásra is bejuttatni, amelyre biztos ráfordul a hal, ha arra úszik.
Csalogatóanyag tekintetében többféle keverék van a repertoárban, de ami most jó alternatíva lehet, az a fogós receptjeink közt lévő, kifejezetten tokhalak horgászatára szánt összeállítás, melyben csali és aroma is található!
Mester Tibor
„Szia, Tamás! A telet elsősorban arra szánom, hogy rendbe tegyem a horgászfelszerelésem és felkészüljek a tavaszi nagyhalazásokra. Ennek részeként tervben van, hogy kötök nagy pontyos előkéket. Te milyen horgot javasolsz erre a célra?”
Putz Tamás:
Kedves Tibor!
Nagyon sokféle horgot kipróbáltam már, de a Gardner Covert Mugga vált be a legjobban. Kínálatunkban ez elérhető micro szakállas és szakállnélküli változatban is, így tudunk alkalmazkodni az adott tó szabályzatához.
Az előke vastagságán és hosszán kívül még érdemes figyelni a hajszálelőke hosszára is, melyet minden esetben az éppen felkínált csalihoz kell igazítani. Jómagam kifejezetten a már bevált csalikombinációimhoz szoktam méretezni a hajszálelőkék hosszát, így könnyítve meg a csalizást.
Róna György
„Kedves Tamás! Régóta feederezek, elsősorban nem a method, hanem a Pellet Feederes technikát alkalmazom. Szerinted ehhez az etetőanyag vagy a pellet a jobb választás?”
Putz Tamás:
Kedves György!
Kérdésed sokkal összetettebb, mint gondolnád! A method kosarakkal ellentétben ugyanis a bordás kosárral sokkal nagyobb mennyiségű etetőanyagot tudunk bejuttatni, ráadásul ebbe sok magvat vagy más, darabos eledelt lehet keverni. Így aztán a Pellet Feeder kosárba töltött nagymennyiségű és tartalmas kaja legalább olyan vonzó lehet a pontyok számára, mint egy marék pellet. Éppen ezért nem tudok egyértelmű választ adni, mert időszakonként és vizenként más és más a bevált stratégia. Míg nyáron, mondjuk, egy magvas-etetőanyagos horgászattal lehet aratni a pontyok és amurok közt, addig hűlő vagy hideg vízben a micro pelletes csalogatóanyag az eredményesebb.
Ahogy mindenféle technikánál, úgy ennél is elsősorban a vízhőmérséklet és a helyi körülmények a mérvadók, melyekhez nekünk alkalmazkodni kell! Legyünk hát felkészülve mindenre!
Pénzes József
„Szia, Tomi! Láttam a videóidban, hogy te is rendszerető pecás vagy. Én is nagyon vigyázok a botjaimra, így szeretném azokat biztonságban tudni a botzsákban is. Te mit használsz a bottagok összefogására? Vagy esetleg szétszeded a botot szállításkor?”
Putz Tamás:
Kedves József!
Abban az esetben, ha tudom, hogy jó ideig nem fogok horgászni, akkor leveszem a végszereléket és szétszedem a botokat. Azonban, ha a terveim közt szerepel egy közeli horgászat, akkor egyben rakom el a felszerelésem. Ehhez olyan botösszefogó pántot használok, amely lehetőséget kínál a method kosarak tárolására is. A Pellet Feeder kosár sajnos nem fér bele gumizsebbe, de a vezetőszárat hozzá tépőzározva a gumiszalaghoz ezt a kosárfajtát is rögzíteni lehet.
A Haldorádó Gumis Botpánt method kosártartóval elnevezésű hasznos kiegészítőről Sipos Gábor készített egy kisfilmet, melyben részletesen bemutatja annak használatát.
Szalai Zoltán
„Szia, Tamás! Nagyon kedvelem a LEGEND Pellet csalikat, mert elsősorban ezekkel horgászom céltudatosan nagytestű pontyokra. Milyen csalizási javaslataid vannak?”
Putz Tamás:
Szia, Zoltán!
A LEGEND Pellet csalik önmagukban is fogósak, és sokszor nem is kell túlbonyolítani a csalizást, ám vannak olyan helyzetek, amikor kifejezetten nagyméretű csalikat érdemes alkalmazni. Fontos, hogy a nagy méret nem kell, hogy nehéz is legyen! Így aztán mindenképpen kikönnyített falatban kell gondolkodni. Ehhez ideális a sinking és a pop-up változatok kombinációja!
Amikor kifejezetten nagyméretű csaliban kell gondolkodni, akkor 1-1 szemet is lehet egymás mellé fűzni, de amikor nem esznek ennyire a pontyok, akkor felezett szemeket is össze lehet borítani. A legfontosabb, hogy mindig az adott körülményekhez igazítsuk a csalit, legyen szó méretről vagy akár ízkombinációkról. Ez utóbbinál nincsenek szabályok, és lehet, hogy a legmeghökkentőbb variációk adják a legjobb halakat.
Írta: Putz Tamás
Fotók: Fotók: Haldorádó archívum