Tombol a nyár és az igazi horgászszezon. Vakáció, nyaralás vagy akár nyaralással egybekötött horgászat. Általában a legtöbb kérdést ebben az időszakban kapjuk, ez idén sem volt másképp. Ebben a kánikulában különösen felértékelődnek az apró praktikák, amelyek a csalizást vagy épp a rovarok elleni védelmet érintik. A nyár eleji kis-balatoni sikerek után jó pár kérdést kaptam erről a csodálatos vadvízről is, ezekből állítottam össze a legújabb írásom tartalmát. Feszes zsinórt kívánok minden kedves olvasónknak!
Kezdjük a sort a Kis-Balatont érintő kérdésekkel. Júniusban 3 db 20 kiló feletti fogást is elkönyvelhettünk erről az érintetlen vadvízről, amelyeket Haldorádó csalival sikerült megfogni! Brutális számok ezek, főleg egy ilyen vízről. A következő írásom erről fog szólni, ahol részletesen leírom e pár nap eseményeit. Addig pedig lássuk az első kérdéseket!
Kiss Rafael
„Szia!
Az eddigi kis-balatoni filmjeitek nagyon jól sikerültek! Gratulálok hozzá! Azt szeretném kérdezni, hogy fogtok-e még hasonló filmet készíteni a Kis-Balatonról? Nagyon jó lenne, ha igen!"
Szoják Benedek:
Szia, Rafael!
Köszönjük szépen, örülünk, ha tetszettek! Horgászni biztosan megyünk még a Kis-Balatonra, én imádom azt a vadvízi hangulatot. Filmet a közeljövőben nem tervezünk onnan készíteni, de semmi sincs kizárva. Ősszel terveim szerint biztosan visszatérek még oda.
Bódi Milán
„Üdv!
Tervezek egy három napos kis-balatoni túrát, és az lenne a kérdésem, hogy Te milyen előtétzsinórt és szereléket használtál?"
Szoják Benedek:
Szia, Milán!
A távoli dobások miatt én általában fonott zsinórt használok. Ami fontos, hogy ne leadcore, hanem valami vastag fluorocarbon vagy kagylóálló zsinór legyen a szereléked utolsó egy métere. Ez nemcsak a gubanc kiküszöbölése miatt fontos, hanem azért is, mert ez nem vág bele a víz alatti tuskókba fárasztáskor. Ez egy fontos apróság! Szereléket tekintve én mindig a legegyszerűbb ólomklipszes megoldást használom egy Combi rig előkével. Nekem ezek nagyon beváltak és sokszor bizonyítottak!
Meszr László
„Szia!
Gratulálok a szép fogásokhoz!
Érdeklődni szeretnék a Kis-Balatonról, hogy milyen szabályok vannak, milyen módszerrel lehet horgászni és milyen távot érdemes horgászni?"
Szoják Benedek:
Szia, László!
A Kis-Balatonon nagyon szigorú szabályok vannak. Nagyon kevés részén engedélyezett a horgászat, és azokon is kizárólag dobós módszerrel szabad horgászni. Az egyéb horgászrendi pontokról részletesen tudsz tájékozódni a weboldalunkon vagy a www.balatonihal.hu oldalon. Érdemes alaposan elolvasni, úgy nem érhet a későbbiekben meglepetés.
Én általában 120-130 méterre horgászom, ez a távolság bőségesen elég, sőt olykor már 80 méter környékén is nagyon szép halakat lehet fogni. Szeretettel ajánlom a Kis-Balatonon forgatott filmjeinket, azokban sok hasznos információt találsz.
A következő két kérdést egy régi olvasónktól és követőnktől kaptam. Mivel mindkét kérdése fontos és teljesen eltérő témákat érint, úgy döntöttem, hogy ilyen formában is megválaszolom őket.
Módos Zoltán
„Szia, Benő!
Augusztus közepén lesz egy ötnapos horgászatom. Tombolni fog a meleg, és nem szeretném túlgondolni a csalikérdést. Szerinted melyik bojlitokat vigyem magammal? Köszi előre is!"
Szoják Benedek:
Szia, Zoli!
Az idei egyik bomba újdonságunkat ajánlom Neked, ami egy igazi nyári csali. Ez nem más, mint az új Monster Hard Vajsav & Tengeri Rák. Nekünk már a tesztelési időszak alatt rengeteg szép halat adott, illetve a Legend Lake-en sikerült egy 21 kilós tükröst is becsapnom vele. Egész évben hatékony ez a csali, de nyáron, meleg vízben különösen! Ezzel nem tudsz mellényúlni, nyugodtan építsd erre a pecád!
Módos Zoltán
„Szia újra, Benő!
Az egyik jó barátomat szeretném bevezetni a bojlis horgászatba. Ki is választottunk egy őszi időpontot, helyszínnek pedig a Legend Lake-et gondoltam ki, azon belül is az ötös helyet. Szerinted jó választás ez?"
Szoják Benedek:
Szia, Zoli!
Üdv újra! Nagy szeretettel ajánlom Nektek a Legend Lake-et! Páratlan kényelem, fantasztikus halak és csodálatos környezet jellemzi az egész tavat. A vezetőség vendégszeretete is szívet melengető. Akár kezdőknek, akár haladóknak tökéletes pálya, az élmény és az eredmény szinte garantált. Szerintem az összes hely jó a tavon, a bedőlt fák az ötös helyen nagyon ígéretesek, de az őszi, lehűlő vízben már a tó elején és közepén elhelyezkedő mély vizes pályák is adhatnak szép halakat. Jobb helyszínt szerintem nem is választhattál volna, mi már alig várjuk, hogy visszatérhessünk! Less rá a legújabb filmünkre, amit itt készítettünk, jó kiindulási alapot adhat. Sok sikert kívánok Nektek!
A következő kérdés egy örökzöld nyári téma, amely a szörnyen zavaró szúnyogok és az egyéb rovarok elleni védekezést érinti.
Kulcsár Laci
„Szia!
Nyáron, főleg, amikor szabad ég alatt alszol, hogyan védekezel a rovarok és a szúnyogok ellen?"
Szoják Benedek:
Szia, Laci!
A kérdésed egy fontos témát érint. Én leginkább annak vagyok híve, hogy abban a pár órában, amíg aktívak a szúnyogok, felöltözőm vastagabb ruhába. Hiába van kicsit melegem, így már alapból védve vagyok. A sprayk hatékonysága megosztó, nekem sose volt átütő sikerük, ellenben a Thermocell egy nagyon ötletes és hasznos apróság. Ha szabad ég alatt alszom, mindig mellettem van, így elég jó védelmet nyújt az éjjeli órákban is. Tökéletes megoldás értelemszerűen nincs, de az imént felsoroltak már elég jól ki tudják küszöbölni a bosszantó vérszívók támadását.
Természetesen kedvenc vizemmel, a Balatonnal kapcsolatban is kaptam néhány érdemi kérdést, ezekkel zárom mostani írásomat:
Fekete Mihály
„Szia, Benő!
Gratulálok a keleti medencés balatoni pecádhoz! Film lesz esetleg? Illetve, amit még szeretnék kérdezni, hogy a posztodban bemutatott teli fluorocarbon előkének a hajszálát miért Korda Boomból kötötted? Ilyen megoldást még nem láttam, miért jó ez, Te milyen szituációra ajánlod?"
Szoják Benedek:
Szia, Misi!
Nagyon köszönöm! Erről a horgászatról most nem készítettünk filmet, viszont szeretettel ajánlom Neked legújabb balatoni filmünket, amelyet Rokolya Petivel készítettünk Szigligeten.
A válasz egyszerű, a merev hajszálnak köszönhetően sokkal nehezebben fordul az előke, ezáltal a kisebb halak egész jól kiszűrhetőek. Ezt a merevséget én egy krimpelt Boommal érem el, az előke többi részét pedig simán egy csomómentes kötéssel készítem Korda IQ2 25 lb-s Fluorocarbon zsinórból. A másik szituáció, amikor ez az előke nagyon hatékony lehet, amikor rengeteg a törpeharcsa. Ezt az előkét biztosan nem fogják tudni összetekerni. Tégy egy próbát vele Te is!
Ivácska Róbert
„Szia!
Láttam a balatoni posztjaidat a keleti medencéből. Nemsokára megyünk arra a részre mi is, és érdeklődni szeretnék, hogy mit érdemes tudni erről a részről, illetve milyen távot horgásztál?
Köszönöm a válaszod!"
Szoják Benedek:
Szia!
Én 300 métertől horgásztam 420 méterig. Ezeken a távokon találtam ígéretes részeket, de már dobótávon is nagyon jó mélységek vannak. A keleti medence egy nagyon nehéz pálya, nagyobb mélységek, rengeteg kagyló és kövek nehezítik a pecát. A halsűrűség is kisebb, mint a Balaton többi medencéjében, épp ezért egészen másfajta peca. Viszont a nagy halakra kevesebb kisebb hal jut, mint máshol, így hatékonyabban lehet célzottan nagy halra horgászni. Nekem ezek a tapasztalataim. Sok sikert kívánok Nektek!
Köszönöm szépen a sok új és lényegi kérdést. Remélem, válaszaimmal tudtam pár olvasónknak segíteni! Mindig jó érzés egy kevéssel hozzájárulni a sikeretekhez. Az év java még hátra van, tele vagyunk tervekkel nyárra és őszre is, aminek gyümölcsként hamarosan újabb tartalmakkal, írásokkal és filmekkel jelentkezünk!
Írta: Szoják Benedek
Képek: Rokolya Péter, Szoják Benedek