A szakértő válaszol – 173. rész

A szakértő válaszol – 173. rész

Lassan, de biztosan közelít a tavasz és a jó idő. Az első felmelegedések, amikor a tél enged a szorításából, kiváló lehetőséget kínálnak egy tartalmas horgászatra. Bár ekkor még nagyon finoman táplálkoznak halaink, egy jól felépített stratégiával ilyenkor is szép eredményt lehet elérni. Emellett a szezonra és a tervezett horgásztúrákra való felkészülésről sem szabad megfeledkezni, hiszen a siker gyakran az apró részletekben rejlik…

Hosszú és hideg telet hagyunk lassan magunk mögött. Már tűkön ülve várom a jó időt, de szerencsére a tél sem telt eseménytelenül. Nagy örömömre sokat tudtam vízparton lenni, de a tavaszi madárdaltól hangos hajnalokat semmi sem tudja felülmúlni. Már nem kell sokat várnunk! Addig is érdemes viszont hasznosan tölteni az időt és alaposan felkészülni a közelgő szezonra, vagy épp kilátogatni a vízpartra és leporolni a felszereléseket. Ezúttal olyan kérdéseket válaszolok meg, amelyek a szezon első horgászataival kapcsolatban nyújthatnak segítséget az olvasók számára.

Sneider Jonas:
„Szia!
Egy hatékony etető és csalizó bojlit keresnék tavaszra a Balatonra. Mit javasolnál?"

Szoják Benedek:
Szia!
Szeretettel ajánlom a figyelmedbe „Balatoni csaliajánló" című írásaimat, azokban külön kifejtem a tapasztalataim, hogy milyen szempontok alapján szoktam választani. Viszont a legújabb csalink ezekben az írásokban még nem szerepel. Ez a 2025-ös bomba újdonságaink egyike, a Krill Force! Ezt ajánlom elsősorban az idei tavaszra, én is ezzel kezdem majd a balatoni nagypontyos szezont. Nagyon sokat dolgoztunk ezeken a csalikon, és fantasztikus fogásokhoz segített hozzá minket! Nekem a Balatonon is nagyon bevált, így örömmel ajánlom a tavaszi horgászatokhoz. Kedvező árához nagyon magas minőség párosul, így egy esetleges nagyobb etetés esetében sem kell kompromisszumot kötni. Az etetést úgy alakítsd ki vele, hogy a natúr íz legyen az alap, és azt egészítsd ki néhány marék (kb. 10%) Indian Spice és Hot Spice ízesítésűvel. Ez nekünk több vadvízen is nagyon jól működött, a magyar tenger mellett a Tisza-tavon is!
Ha több csalival is kísérleteznél, akkor ajánlom figyelmedbe egy másik jól bevált termékünket, a Monster Hard Fűszeres Máj golyónkat. Nekem ez olyannyira bevált a tavaszi horgászatok alkalmával, hogy tavalyi első 20 kiló feletti pontyomat a Balatonon ezzel fogtam. Sok sikert kívánok!

Íme, a Krill Force bojli termékcsaládunk
Nemcsak mi hárman, hanem a teljes pontyos csapatunk közel két évig dolgozott e termékek fejlesztésén
A Balaton mellett a Tisza-tavon is fantasztikus halakat fogtunk e termékeknek köszönhetően
Keverve a leghatékonyabb: a natúr íz az alap és azt érdemes tovább fűszerezni néhány szem csípős golyóval, imádják a pontyok!
Egy másik jól bevált termék a Balatonon, a Monster Hard Fűszeres Máj
Két szín és magas beltartalom jellemzi
Ennek köszönhettem 2024 első balatoni 20 kiló feletti halát

Harpakker Bence Zsolt:
„Jó estét!
Nagyon tetszenek a bojlis filmjeitek, és a segítségedet szeretném kérni. Tudnál nekem segíteni egy hideg vízi nagypontyos stratégia kialakításában? Milyen csalival, csalimérettel és ízvilággal érdemes ilyenkor próbálkozni?"

Szoják Benedek:
Szia, Zsolt!
A hideg vízi pontyhorgászat a legnehezebb, különösen a nagyponty-horgászat. Fontos lenne tudni, hogy mennyi időd van a vízparton, illetve hogy milyen jellegű vízterületen szeretnél horgászni. Az egyik leghatékonyabb megoldás az a PVA bages módszer, azonban mivel nagyon attraktív, nem túl szelektív. Viszont a téli hideg időben minden kapás ajándék, és bizony az óvatos, nagy halak is előbb csábulnak el egy apró, aromás, ízes falatnak. Ehhez kiváló választás lehet a legújabb Krill Force PVA Bag mixünk, amely még szárított tüskés bolharákokat is tartalmaz. Ez egy liquiddel kiegészítve tökéletes választás lehet! Ezt ajánlom elsősorban!
Írok egy másik megoldást is, ha több időd lenne, vagy ha egy vadvízen tervezel horgászni. Nekem a Balatonon, hideg vízben az egyik kedvenc stratégiám, hogy az etetésre szánt csalikat egy vödör tóvízben előáztatom, majd egy folyékony adalékkal – mint pl. a Carp Syrup – tovább ízesítem. Ennek köszönhetően a csalik gyorsabban fognak dolgozni és attraktívabbak lesznek.
Hideg vízben óvatosan kell bánni a mennyiséggel, én általában egy-egy lapátot szoktam szórni a kiválasztott helyre, majd annak a közepébe helyezem a kikönnyített csalit. A horogelőke és csali-felkínálás is nagyon fontos, ilyenkor nem szoktam elengedni a csalit messzire, rövid hajszálelőkével érdemes próbálkozni, hogy azonnal beforduljon, akadjon a horog.

A PVA bag az egyik leghatékonyabb hideg vízi módszer
Egy liquiddel válik teljessé a PVA a tasak, lehűlt vízben ennek különösen nagy jelentősége van
Egy másik hideg vízi stratégia, ha több idő állna rendelkezésre, vagy ha a legnagyobb, óvatos pontyok megfogása a cél
Utóbbinak köszönhetem egyéni rekord balatoni pontyomat, amelyet 25 kiló felett mérlegeltünk 2022 márciusában, 3 fokos víznél!

Nagy József:
„Szia, Benedek!
Régóta követlek és látom, hogy rengeteg szép halat fogsz a Balatonon. A helykereséssel kapcsolatban érdeklődnék, hogy Te milyen részeket szoktál meghorgászni és hogyan találod meg azokat? Köszönöm előre is a segítséged!"

Szoják Benedek:
Szia, József!
A helykeresés a balatoni nagyponty-horgászat alapja, erre sosem sajnálom az időt. 
Egy Humminbird Helix 10-es oldallátós szonárt használok, de ami nélkül szintén nem ülnék be a csónakba, az az IHP Multifunkcionális Medertapogató rúd. Ez sokszor még a szonárnál is több infót tud átadni nekünk. Azokat a potenciális helyeket keresem, ahol a pontyok véleményem szerint táplálkoznak. Ezt mindig az adott hely sajátosságai határozzák meg, hogy éppen iszapot vagy keményebb részt választok. De az én legfőbb tanácsom, hogy ne sajnáld a helykeresésre az időt, ez később mindig kifizetődik! Az iszaptól a közhiedelem ellenére nem kell félni, azt túrja a ponty, mivel abban van a legtöbb táplálék számukra. Olyan részeket próbálj találni, ahol nagyobb az iszapban a kagyló vagy a szúnyoglárva sűrűsége, azt biztosan fel fogják keresni az éhes pikkelyesek is. Sok sikert kívánok!

Hű társam – nem csak pontyhorgászatnál –, a Helix szonárom
Ezen mindent IS látni!
A tapogatórúd és egy talajmintavevő elengedhetetlen!

Varga Máté:
„Szia, Benő!
Egy behúzós végszerelék összeállításában kérem segítséged. Láttam, hogy Te használsz elhagyós köves szereléket és inline ólmokat is. Mi alapján választod meg, hogy épp melyiket alkalmazod?"

Szoják Benedek:
Szia, Máté!
Ezt mindig az adott szituáció határozza meg. A két alap dolog van, amit általában figyelembe veszek: az első, hogy mennyire akadós a meghorgászni kívánt terület, a második pedig, hogy mekkora a meghorgászandó távolság. Tapasztalatom az, hogy a Balatonon vagy hasonló iszapos vizeken 350 méter felett inline ólommal jelentősen romlik a kapásérzékelés, ilyenkor vagy drasztikusan lesúlyozom a swingerem, vagy ekkor váltok elhagyós kősúlyra. A környezetbarát kősúlyok akadós terepen is nagyon hasznosak, ugyanis miután megtörténik az akasztás, a hal elhagyja a súlyt és nem érez akkora ellenállást, ezáltal kevésbé hevesen védekezik. Ennek köszönhetően nem rohannak be az akadók közé, sőt mivel nem éreznek súlyt, szinte kivétel nélkül felemelkednek vízközé. 
Az önakasztás egyértelműen az inline rendszerű ólmokkal a leghatékonyabb, de vannak körülmények, amikor fel sem merülhet a használatuk. Ezért is nagyon fontos, hogy alaposan feltérképezzük az előttünk elterülő vízterületet és akár menet közben is tudjunk azok sajátosságaihoz alkalmazkodni. Remélem, tudtam segíteni!

Egyszerű, de nagyszerű, környezetbarát végszerelék
Mindig az egyszerűségre törekszem, másik előszeretettel használt végszerelékem az inline rendszerű ólmokra épül
Ha nagy lenne a meghorgászandó távolság, a kapásérzékelés érdekében érdemes súlyozni a swingereket

Szalai Milán:
„Szia Benedek!
Tavaszi behúzós horgászhelyet keresek az északi parton. Fontos szempont, hogy legyen a helyen áram, és ne kelljen sokat pakolni. Tudsz segíteni nekem?"

Szoják Benedek:
Szia, Milán!
Először a saját kiadó horgászhelyemet ajánlottam volna Balatongyörökön, de mivel az nem felel meg az általad megadott paramétereknek így ajánlok egy másik helyet, amely szintén nagyon közel áll a szívemhez. Ez a szigligeti Horgászparadicsom! Jelenleg itt dolgozom és sok szép horgászélmény is köt a helyhez. Kiváló adottságainak köszönhetően több 20 kiló feletti pontyot is fogtam már itt, és Rokolya Peti barátommal egy eseménydús filmet is készítettünk innen. A horgászhely kocsival teljesen megközelíthető, illetve áramvételezés is lehetséges. Ha felkeltette az érdeklődésed, keress bizalommal, és telefonon vagy akár a helyszínen is örömmel segítek mindenben!

Festői környezet fogadja az ideérkezőket
Kényelmes parti táborhelyek vannak kialakítva
Új építésű stégek várják a vendégeket, akár három horgász számára is kényelmes időtöltést biztosítva
Gáborral is horgásztam már itt, akkor kétszer is sikerült közösen 20 kiló fölé mennünk
Sok szép élmény köt ide bennünket
Itt épp egy 21 kiló feletti, fantasztikus pikkelyest tarthattam a kezemben

Írta: Szoják Benedek
Képek: Haldorádó Archívum, Rokolya Péter, Nagy Olivér, Szoják Benedek

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.