Pergető történetek 26. rész – FG Knot extrákkal

Pergető történetek 26. rész – FG Knot extrákkal

Ha a legjobbnak tartott fluorocarbon és fonott zsinór összekötést keressük, akkor szerintem nagyon sokan az FG Knotot mondanák! Ideje volt megkötni filmben!

Ha beírjuk a YouTube keresőjébe, hogy FG Knot, akkor rengeteg találatot dob fel nekünk. Ezek között vannak alacsony és vannak rekord megtekintéssel bírók is. Sokat megnéztem, de nem vett rá a lélek, hogy nekiálljak ilyeneket kötögetni. Aztán belevágtam a multiorsós horgászatba, így rá voltam kényszerítve, hogy olyan kötést használjak a not-a-knot kapocs helyett, amellyel a kötést és a komplett fluorocarbon zsinórt be tudom tekerni a gyűrűk közé. Elkezdtem tehát még több videót megnézni. Láss csodát, találtam olyanokat, amelyeknél végre megértettem a kötés lényegét, ráadásul egyszerűen kivitelezhetők.

A multis orsó volt az első ok, ami miatt elkezdtem ezt a kötést

Az FG rövidítés egyébként a Fine Grip szavakból ered, de egyre több helyen használják a Freaking Good – azaz baromi jó – megjelölést a kötésre. Eredete egyébként az óceáni horgászatokhoz, ezen belül is főleg a GT halak (giant trevally; tüskésmakrélák) horgászatánál jelent meg, ahol úgy kellett összekötni a főzsinórt és az előtétet, hogy a csomó könnyen betekerhető legyen a gyűrűk közé, de erős is maradjon.

Íme, a kész kötés, ezt kötöm meg a videóban

A másik ok, ami miatt elkezdtem használni ezt a kötést, hogy előszeretettel horgásztam akadókban, de ott a vékony zsinór, ha elakadt, könnyen elszakadt. Emiatt vastagabb fonottal és fluorocarbonnal horgásztam, így ha beakadtok, vagy kihajlítom a horgot, vagy ha leszakad, akkor maximum a kapocs és a csali megy el. A fluorocarbon végére csak kapocs kell, nem kell újrakötni az egészet. Lustaság, fél egészség!

Egyik irányban a bot húzza a zsinórt, szabad végét a tenyeremre fektetem
A szabad zsinórvéget rákötöm a jobb kezem kisujjára
A zsinórra merőlegesen rárakom a fluorocarbon előkét, bal kézbe fogva azt
Alulról körbevezetem a monofilt a fonott körül balról…
… majd egyenesre húzom a monofilt
Ezután ugyanezt a mozdulatot, de jobbról…
… majd ismét egyenesbe húzom
Ezt kell ismételgetni vagy húszszor
Ezután 2 db ún. Half Hitch csomóval (félcsomó vagy szabócsomó) kell lezárni a fonatot

Ha ez így bonyolultnak tűnik, nézzétek meg a videót, talán annak segítségével jobban érthető, mint így, a fotók alapján. A 2 Half Hitch kötés után meg kell húzni a fonott főzsinórt és a fluorocarbon előkét, hogy a kötés rászoruljon, ezután még dobni kell rá még vagy 3-4 Half Hitch hurkot, és kész is.

A kötést befejezve le kell vágni a felesleges fluorocarbon zsinórt…
… majd fonottat, és kész
Előny, ha kötés közben a zsinórt nem rángatják kapást szimulálva

Ezt a kötést már 3 pecával korábban megkötöttem a botomra, mert meguntam, hogy állandóan szakad minden az akadós terepen. Nos, örömmel jelenthetem, hogy azóta is ép a kötés, csak a fluorocarbon lett azóta kb. 30 cm-rel rövidebb.
Következzen néhány kép az egyik pecáról, ahol kősüllők voltak a célhalak:

Ködös, párás volt a reggel, nem is rohantam az indulással
Út a semmibe…
A vízre érve már kisütött a nap, bár ahogy a cimborám mondja: dehogy süt, csak világít!
Az első érdeklődő
Majd jött egy darabos egyed
Gábor barátom csak később jött ki, így csak ilyen fotót tudtam csinálni
A főszereplő
Dupla köves
Ez egy nagyon szép példány
Hatalmas élmény akadókból kibányászni őket
Multis párossal kergettem végig a halakat!

Végül következzen a film, amelyben a fenti képek meg is elevenednek! Ha tetszik a film, megköszönöm, ha tesztek rá egy YouTube like-ot!

Takács Péter

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.