A tavasz elsősorban az ívás időszaka, a ragadozók közül kezdődik a csukával, majd március elején eljön a süllő, a balin a kősüllő és a sügér ívási időszaka, vagyis a felsorolt halfajok tilalmi időszaka veszi kezdetét. A pergető horgászok lehetőségei rendkívüli módon beszűkülnek ebben az időszakban. Azonban vannak lehetőségek, amellyel élhetünk: itt két véglet rajzolódik ki, az egyik a harcsapergetés, hiszen a harcsa a tavaszi zabáláskor egész jól fogható. A másik a finomabb, inkább UL horgászatot igénylő domolykó és jászkeszeg pergető horgászata, az utóbbiakra egészen április közepéig nincs tilalom, így jó alternatívát vagy inkább lehetőséget nyújtanak.
Most a finomkodásra helyezem a hangsúlyt, és ehhez ajánlok elsősorban botot, de nem lehet elmenni a felszerelés többi eleme mellett sem.
Ebben az időszakban apró csalikat érdemes használni, ezek túlnyomó többségében wobblerek, így a bot erejének is ehhez, illetve a meghorgászott halfajhoz kell igazodnia. Szükségünk van egy nem túl merev, kellően finom botra, amely rendelkezik olyan erőtartalékokkal, amivel a húzósabb vizeken a kapitális méretű domolykó is sikerrel kifárasztható.
Erre a célra kiválóan megfelel a mára már legendássá vált Blade sorozat Perch változata. A bot erősségét tekintve ugyanaz mindhárom hosszban, vagyis a legrövidebb, 180 centis, a közepes, 210-es változat és a 240 centis variáns is teljesen ugyanazokkal a paraméterekkel rendelkezik. A finom tűspiccnek köszönhetően a legapróbb műcsalik is jól dobhatónak vele, a wobblerek veretését kiválóan közvetíti. A bot középső harmada kellően erős az akasztáshoz, illetve megfelelően lágy a speciális igényt kívánó domolykófárasztáshoz, az alsó harmad pedig szükség esetén hihetetlen erőtartalékokat rejt magában. Egyszóval egy finom UL pecára alkalmas bot, amely amellett, hogy valóban egy finom pálca, ha kell, bivaly erős is.
A számunkra megfelelő hosszúságú Perch Blade pálcával élményszámba mehet az apró wobbleres pergetés. Természetesen, mint ahogyan az elején említettem, a felszerelés többi elemének is ezzel kell összhangban lennie. A Ryobi orsók kiválóak a feladatra. Az egyik nagyon fontos szempont a kiváló fék, itt nincs is kérdés, hiszen a Ryobi orsók híresek a fékjeiről.
A zsinórválasztás okozhat némi dilemmát, hiszen a fonott vagy monofil kérdés már megosztó lehet. Én erre a célra még mindig a monofil zsinórt helyezem előtérbe, ennek a nyúlása is segíthet a fárasztás során. Persze lehet fonottat is használni, de ott elkél a finomabb kéz a fárasztáshoz.
A gyors csalicsere lehetőségének fontosságára is kitérek: előfordulhat, hogy e mozzanatnak köszönhetően fogunk egy szebb domolykót. Én snap kapcsot szoktam használni, persze megfelelő erősségben.
A végére egy kis csaliajánlat is marad, hiszen így teljes a kép:
Szöveg és fotó: Lukácsi Béla
EnergoTeam