Mivel a jerk csalik célhala leginkább a csuka, természetesen szükségünk van egy megbízható előkére. De nem csak az éles csukafogak miatt szükséges! Lényeges szempont, hogy az előke a jerk csali nagy kilengései miatt könnyen beleakadhat annak hármashorgaiba, emiatt már elkerülhetetlen használata. Az előke kiválasztását nehezíti a jerk csalik meglehetősen nagy súlya, mivel a hirtelen erőhatásra egy bizonyos idő után a drót előkék hurkásodnak. A jerk csalik pedig híresek nagy súlyukról.
A Fox jerk család egy tagjával próbálkoztam a csukákat megbolondítani, ez egy süllyedő változat volt, amit először valóban produkált is, mármint a süllyedést. Második alkalommal azonban nem akart lesüllyedni! Elsőre megriadtam, valami baja lett a csalinak? De gyorsan rájöttem, én voltam a figyelmetlen. Ugyanis az első esetben egy nehezebb előkét használtam, a második próbánál pedig egy sokkal könnyebbet. Az utóbbi a súlya kevésnek bizonyult, a süllyedéshez szükséges tömeg-térfogat arány eléréséhez.
Ekkor villant belém, hogy különböző súlyú előkékkel még változtathatjuk is a jerk csalik merülését vagy bevontatási mélységét. Természetesen figyelembe kell venni, hogy csak bizonyos határokon belül működik a dolog, hiszen túlságosan nagy súllyal tönkretehetjük a csalink mozgását.
Mi a helyzet más jerk csalik esetében? Természetesen bátran használhatjuk a Fox előkét más jerk csalihoz is. Viszont van még egy lehetőség, készítsük magunknak jerk-előkét!
Példaként két szélsőséget mutatnék be, egy könnyű és egy nehéz előke elkészítését.
A könnyű jerk előke
Utána beállítjuk az előke megfelelő hosszúságát, amit befolyásol természetesen az alkalmazni kívánt csali mérete is. Én 15-30 centiméteres előkéket használok. A megmaradt szabad végre rárakjuk a második roppantó gyűrűt is, tetszés szerint tehetünk rá forgókarikát is.
A nehéz előke
Ehhez alapanyagként egy megfelelő hosszúságú rozsdamentes acélhuzal szükséges. Én erre a célra 1,2 milliméteres hegesztőhuzalt használtam. Szükség van még egy rövidke zsugorcsőre, karabinerre és forgókarikára.
Ezután ismét egy darab zsugorcső következik, majd a másik fül kialakítása, amire szintén rámelegítjük a zsugorcsövet. Érdemes megvizsgálnunk ezután, hogy nem sérült-e meg a meghajlításkor a fül. Ha igen, akkor meg kell reszelnünk, csiszolnunk a sérült részeket.
Ennél a darabnál csak utólag, két oldalán oldható karabinert tudunk felrakni. Kellő gyakorlattal azonban már a fülbe már annak kialakításakor is berakhatjuk a karabinert vagy a forgókarikát.