Bojlikészítési sorozatom harmadik epizódjához érkeztünk, melyben azon pontyhorgászoknak szeretnék értékes újdonságokat bemutatni, akik már professzionális szinten űzik a bojlik elkészítését, de azért csemegézhetnek belőle a kezdő és haladó szintű bojlikészítők is. Az egyik ilyen praktika a balanszírozott, vagyis kiegyensúlyozott (érthetőbben: kikönnyített) csalizó bojlik elkészítése. Részletesen bemutatom, hogyan lehet ezeket a bojlikat elkészíteni a pontos mennyiségek megadásával, melyet én már kikísérleteztem, nektek csak alkalmaznotok kell a hétköznapokban! Mindezt a 2009-es év egyik legnagyobb újdonságának számító Bio BigFish termékcsalád elkészítésén keresztül fogom bemutatni. Annyit elárulhatok, hogy az egyik legnagyobb reményeket fűzöm ehhez a halas alapú bojlihoz, mely szerintem a 2009-es év legeredményesebb bojlija lesz. Ha kellően felcsigáztalak benneteket, és szeretnétek megismeri a 2009-es év legnagyobb újdonságát, akkor most is feltétlenül tartsatok velem!
Először a szokásos kötelezettségemnek teszek eleget, vagyis szeretném bemutatni ennek az epizódnak a szerencsés kiválasztottját, Gál Józsefet. Vele közösen, valamint professzionális szintű praktikák segítségével fogjuk elkészíteni a bemutatásra kerülő Bio Bigfish termékeken alapuló csalikat.
Most lássuk a bemutatásra kerülő receptet:
- Bio Big Fish Quest Base Mix 2,5 kg
- 30 db tojás
- 5 evőkanál The Edge Extract
- 5 evőkanál Betain HCl
- 2,5 teáskanál Flavone Fish
- 75 ml Omega Red Salmon Oil
- 62,5 ml Attractamino
- 62,5 ml Attract Natural
- 13 csepp Black Pepper Oil
- 7,5 ml Bio Big Fish Attractor
A balanszírozott horogcsalik elkészítésének receptje a következő:
- Bio Big Fish Quest Base mix 0,5 kg
- 6 db tojás
- 11 g Cork Powder (parafaőrlemény)
- 1 evőkanál The Edge Extract
- 1 evőkanál Betain HCl
- 0,5 teáskanál Flavone Fish
- 15 ml Omega Red Salmon Oil
- 12,5 ml Attractamino
- 62,5 ml Attract Natural
- 3 csepp Black Pepper Oil
- 1,5 ml Bio Big Fish Attractor
Az egyik edénybe törjünk fel 30 db tojást, a másikba 6 db tojást. Ezután mindegyikhez a szokásos módon adjuk hozzá először a folyékony, majd a száraz összetevőket a receptben feltüntetett mennyiségekben.
Elsőként a 30 tojáshoz adagolt étvágyfokozók és aromák keverékéhez adjuk hozzá az alapmixet, majd jól keverjük el. Miután megfelelően elkevertük, tegyük egy zárható műanyag tasakba és hagyjuk állni.
Ez alatt az idő alatt, keverjük be a balanszírozott horogcsalinak való masszát. E bojli sűrűségének optimális beállításához megközelítőleg azonos méretű szemcsékből álló parafaőrleményre van szükségünk. Ehhez a legnagyobb „okosságot” a parafa mennyiségének tökéletes megadása adja! Jelen esetben fél kg alapmix bekeveréséhez 11 g Cork Powder adalékra (vagyis parafareszelékre) van szükség! Ezzel pont olyan határon lesz a bojli, hogy minimális erőkifejtés is elegendő ahhoz, hogy a hal felszippantsa!
De miért jó ez? Azért, mert ha egy PVA termékkel közvetlenül a balanszírozott csali mellé több normál súlyú bojlit helyezünk, vagy a horgunkon lévő csalit közvetlenül az etetésbe tesszük, akkor egy kis hörpintés erejével is óhatatlanul a horgon lévő balanszírozott csali fog elsőként landolni az óvatos ponty szájában. Tudom, most néhányan azt mondják, hogy ezt már alkalmaztuk régen, amikor kifúrtunk egy bojlit és parafa rudat helyeztünk bele! De higgyétek el, azzal az optimális kiegyensúlyozottságot megtalálni szinte lehetetlen, és rendkívüli babramunka! Az itt bemutatott módszerrel viszont játszva készíthetitek el a tökéletes kikönnyített bojlit, mely kiegyensúlyozza a horog súlyát is a fenéken elterülő, „magányos” bojliszemek között. Ha szeretnétek megnézni egy ilyen kikönnyített csali működését, akkor nézzétek meg a cikkhez tartozó kisfilmet, és azonnal megértitek működését és rendkívüli előnyét!
Az így „balanszírozott” masszából tetszés szerint különböző méretű és fajtájú csalit készíthetünk.
Bízom benne, hogy a pelletek hallatán a finomszerelékes horgászok is felkapják a fejüket! Pelletet is lehet készíteni ezekből az alapanyagokból? Igen, lehet! Meg is fogtok döbbenni, ha megnézitek a kisfilmet, hogy milyen egyszerűen lehet pelletet vagy párnácskákat készíteni…
Nem is húzom tovább az idegeiteket, a további részletekért nézzétek meg a kisfilmet:
Tartsatok velem legközelebb is, amikor egy kimondottan amuros bojli elkészítéséről és egy érdekes etetési módszerről lesz szó! Ne felejtsétek el a III. Haldorádó Pontyhorgász Napokat, (2009. február 6-7-8.), ahová mindenkit szeretettel várunk és kézséggel állunk rendelkezésetekre!
Írta: Kovács Zoltán
www.sbsbojli.hu
Videó: Takács Péter
Fotó: Besenyei György