Akadnak olyan speciális helyzetek, mikor sokkal jobb eredményt érhetünk el egy szabadon csúszó végszerelékkel, mint egy fixszel. Nézzük, mikor is érdemes ilyen módon szerelni, és hogyan is néz ki egy ilyen szerelék. Én olyan helyzetben részesítem előnyben a szabadon csúszó végszereléket, ha valamilyen sűrű akadó előtt kell kapásra bírnom a halakat. Ilyenkor ugyanis fontos, hogy ne a hal lepjen meg minket váratlan, sivítós kapásával, hanem őt megelőzve mi legyünk a kezdeményezők. Így van esélyünk arra, hogy a vágtázó hal ne érje el az akadót, és ne veszítsük el súlyos sérüléseket okozva neki. Ez sokkal nagyobb koncentrációt igényel a horgásztól, de lényegesen sportszerűbb is, hiszen nekünk kell a halat megakasztani. Így talán ez a rész a bojlizással nem szimpatizáló horgászok számára is „emészthető” lesz…!
Korda Running Rig szerelék használata
Az egyik kedvenc csúszó végszerelékem a Korda Running Rig, melynek elkészítése nagyon egyszerű, és ami a gyakorlatban is tökéletesen működik. Elsőként egy érdekes formájú forgókapcsot kell felfűznünk a zsinórra, melynek az egyik oldala extra lyukmérettel rendelkezik, így minimális ellenállás mellett csúszhat a zsinóron, ezáltal garantáltan nem fog gyanút leendő zsákmányunk. A forgó másik füléhez rögzítjük az ólmunkat egy kis kapocs segítségével, ezt leboríthatjuk egy kis szilikon csövecskével, így garantáltan nem tud elakadni sem a merítő szák hálójában, a főzsinórunkban vagy egyéb víz alatti akadókban. Ezután felfűzzük a zsinórra a csomagban található gumituskót, majd felkötjük a forgókapcsot, melyhez már csak az előkénket kell rögzíteni. Ilyen egyszerű! Nos, lássuk ezt lépésről lépésre haladva a képek segítségével is, hogy mindenki számára világos és egyértelmű legyen a végszerelék összeállítása:
Pelzer Security Rig készlet használata
A második bemutatásra váró szerelék egy igen népszerű többfunkciós változat, ami csúszó és fix végszerelékként egyaránt használható, mivel csak egy apró alkatrész akadályozza meg, hogy a forgó ne szorulhasson meg fixen az ólomkapocsban. Elkészítése sem igényel különösebb szakmai tudást, a csomagban minden megtalálható, ami a szerelék összeállításához szükséges. Fontos megemlíteni, ha csúszó szerelék alkalmazása mellett döntünk, nem kell feleslegesen nagy ólmokat használnunk! Csak akkorát válasszunk, melyet a dobótávolság megkíván, ugyanis itt nem az ólomnak kell megakasztani a halat, hanem a horgásznak! Így a horgászbotunkat sem terheljük feleslegesen, és iszapos aljzaton is kevésbé ragad be a szerelékünk.
Mindkét végszerelék esetében már csak a megfelelő horogelőke - aminek típusa a halak méretétől és a csali fajtájától függ - felhelyezése van hátra, és kezdődhet is a horgászat!
A következő rész tartalmából
Bojlis Suli 14. - Alap fix gubancgátló csőre épült végszerelékek összeállítása
Ebben négy lágy gubancgátló csőre épülő fix végszereléket mutatok be lépésről lépésre haladva, amelyek egyszerűen elkészíthetők és nagyon fogósak! Mi a jelentősége a fix végszereléknek, hol és mikor célszerű használni? Hamarosan minden kiderül!
Írta: Haskó Tamás (Carpjunior)
Fotó: Nagy Gábor