Amikor vizeink már fokozatosan melegszenek és kedvenceink lassan az ívásra készülődnek, gyakorta tapasztaljuk, hogy az eddig jól bevált süllyedő vagy „hóember” csalikat nagy ívben elkerülik a pontyok. Ilyenkor válik létjogosulttá egy itthon a mai napig kevésbé népszerű módszer. Ez számomra sokallta inkább a vadászat, cserkelés, a keresgélő pontycsapatok „levadászása”. Hogy mivel? A Chod riggel!
A módszer Angliából származik, nevezetesen a pontyhorgászat két ikonikus alakjához, Frank Warwickhoz és Terry Hearnhez köthető. Ez a módszer a bojlizás őshazájában kifejezetten hatékony és népszerű a horgászok körében. Nagyon leegyszerűsítve egyetlen szem feltűnő, élénk színű pop-up csalival csapják be a pontyokat az ügyes és innovatív horgászok. A csali mellett azonban a felszerelés utolsó egy métere a lényeg, amely tartogat meglepetéseket. Ez a módszer tulajdonképpen keresőhorgászat. Folyamatos figyelést, gyakori dobásokat igényel. Kifejezetten ajánlott a Chod iszapos, üledékes (a szó jelentése is ez magyarra fordítva) vagy hínáros, aljnövényzettel benőtt vizekre, ahol a hagyományos süllyedő csalik „elsüppednének” és kevésbé lennének feltűnőek, vonzóak a halak számára. Az intenzíven horgászott vizek pontyai rájöttek, hogy a fenéken fekvő táplálék veszélyes lehet számukra. Személy szerint én is többször tapasztaltam, hogy a pontyok elkerülik a fenéken fekvő csalimat. Nem igényel a módszer különösebb felszerelést, csupán pár apróságot, és kevés gyakorlattal könnyedén összeállítható egy ütőképes végszerelék. Jelen esetben én sem kötözgettem, olyan kész alkotóelemekből raktam össze szerelékemet, melyek bárki számára könnyedén beszerezhetőek.
A láthatóság szerepe, mint mondtam, felértékelődik. Miért ne alkalmaznánk extra, új színeket? Ez esetben a Kék Fúzió és a Spicy Red Liver pop-up csalik az újdonság erejével hatnak, és bár nemigen látott, kóstolt korábban hasonlót, a ponty egy kíváncsi teremtmény. Gondoltam, miért is ne lenne fogós? Apropó, lát a ponty!? Ez egy sokat vitatott téma, de valahogy mégis van, hogy egyik szín mindig népszerűbb, mint a másik, akár egy „sablon”… például a sárga! Saját tapasztalatok alapján mindenki döntse el, melyik állítást vallja, erősíti. A csalik terén nyugodtan használhatunk oldódót is, hiszen így hamarabb fejti ki csalink a hatását, és mivel nem etetünk, elkerül minket a keszegnép. A pontycsapatok többnyire a kemény részeken keresik a táplálékot, de ezzel a módszerrel a sütkérező, keresgélő egyedek is kapásra ingerelhetők. Például ha egy ugró vagy sütkérező pontyra leszünk figyelmesek, ne legyünk restek rádobni pop-uppal csalizott Chod rigünket. Kis szerencsével szinte azonnal meg is jön a kapás, valamint a gyakori dobásokkal hamar feltérképezhetjük a terepet. Ez a módszer mobilitást is igényel - ne legyünk lusták egy nap több helyet felkeresni!
Ólmok tekintetében ez a cseppforma vált be, valamint felesleges 70-90 gramm fölé menni. Amit még fontos megjegyeznem, hogy érdemes és kell ólompasztát használni, amit az előkét rögzítő kapocsra kell rányomni. Ez kiküszöböli csalink könnyebb mozgását illetve a nagyobb felhajtóerővel rendelkező csalikat pont annyira súlyozza le, amennyire kell, emellett a biztosabb akadást is segíti.
Ha felszerelésünk összeáll, nincs más hátra, mint előre! Élesben tesztelni kell, működik-e ez az apró pop-up és az etetés nélküli keresőhorgászat. Véleményem szerint a legjobb időszak a chodozásra a tavasz. Mivel a pontyok ilyenkor kifejezetten éhesek és kutatják a táplálékot, ezzel megkönnyíthetjük a dolgukat, hogy rátaláljanak, hiszen egy attraktív, feltűnő csalit kínálunk fel nekik. Az olajos vagy fluo színnel rendelkező aromákkal tuningolt csalik másik nagy előnye, hogy az adalék felemelkedik és a víz felszínén egy valódi olajfoltot hoz létre, ezáltal a nem a fenéken tartózkodó példányokat is becsaphatjuk.
Fontos továbbá, hogy ne legyen teljesen feszes a zsinór! Ugyanis ha feszes, akkor a leadcore felemelkedik és a rig elveszíti létjogosultságát. Bár szokatlan, ha lazább a zsinór és lóg a swinger, de a kapás határozott lesz, efelől ne legyen senkiben kétség!
Ha nem vagyunk restek új dolgokat tanulni és nyitottak vagyunk váltani, akkor a siker sosem fog elmaradni, de ehhez kell az is, hogy bízzunk a csaliban és a módszerben!
Remélem, tudtam segíteni a kísérletező pontybarátoknak és tudtam egy olyan módszert ajánlani, amely méltó helyet kap a különféle rigek tárházában, míg világ a világ. Sok sikert kívánok, hogy sikerüljön túljárni az óvatos pontyok eszén, akár a Chod riggel!
Írta: Rokolya Péter
Fotók: Putz Tamás