Nagy igazság a horgászatban, hogy az utolsó 1 méter az, ami a legfontosabb. Az előző részekben ebből már 80 cm-t bemutattunk két kedvenc végszerelékeinkkel. Ezúttal következzen a maradék 20 cm, azaz az előkék! Ha szeretnétek ezek terén is új praktikákkal gazdagodni, tartsatok velünk ismét!
A speciális horogelőkék között ebben az írásban Borgyos Norbert, a PB Products teszthorgásza segít eligazodni. Elmondása szerint legtöbbször dobós horgászatokon vesz részt, ezért előszeretettel használ bevonatos előkezsinórokat. Ezek azok a zsinórok, melyek a legkevésbé hajlamosak feltekeredni, s ezáltal gubancot okozni, ezért igen hasznosak a dobós módszerekhez. Norbert két kedvenc horog és előke kombinációja a következő:
Jelly Wire-Jungle Hook-Ring Bait Screw
Elsőszámú, régi nagy kedvence a Jelly Wire előkezsinórral, Jungle Hook horoggal és Ring Bait Screw csali csavarral kombinált előke, mely szinte minden körülmények között, univerzálisan használható. Ennek elkészítését a következőkben lépésről lépésre fogja bemutatni.
Az előke elkészítéséhez szükséges összetevők:
- PB Products Jungle Hook 4-es méretű horog
- PB Products Jelly Wire - 25 lbs Silt (bevonatos előkezsinór)
- PB Products Ring Bait Screw 360 (csali csavar)
- Tetszőleges horogbefordító, fűzőtű és hántoló, zsinórvágó olló, csomófeszítő
„Ezt az előkét 20 cm-es méretben fogom most felkötni, amelyhez egy 40 cm-es zsinórdarabot vágok le a tekercsről. Első lépésként erről 15 cm bevonatot eltávolítok, amihez szükségem lesz egy hántolóra. A 2016-ban megjelent új fűzőtű családunk mindegyik tagja úgy lett kialakítva, hogy az alapvető funkciója mellett a zsinórhántolásra is alkalmas legyen. Ennek érdekében a szerszámok alsó részén minden esetben található egy hántoló. Maga a hántolás annyiból áll, hogy az előkezsinórt behelyezem a két fémlemez közé, és egy folyamatos húzó mozdulattal eltávolítom a bevonatot róla.
Íme, a lejött bevonat, most következhet a horogkötés. Amit össze szeretnék rakni, az az előkezsinórból, a horogból és egy új termékből, a csali csavarból áll. Ez utóbbi elem felkötésével kezdem a műveletet. Egy egyszerű dupla csomóval felkötöm a csali csavart a beleépített forgó fülénél. Ha ez megvolt, a csomóval keletkező felesleges zsinórt eltávolítom. Következő lépésként felkötöm a horgot. Csomómentes kötést fogok alkalmazni, ahol tudjuk, hogy mindig hátulról előre fűzzük be az előkénket. Ezután állítsuk be csali csavar távolságát úgy, hogy a horog öblétől kb.5 mm-re helyezkedjen el. Jöhet a csomómentes kötés! Egyszerűen megtekerem magam felé négyszer, majd a végét fogom, visszabújtatom és meghúzom. Ezzel elkészült a kötés.
A hántolt rész a horog fülétől kb. 3 cm-e helyezkedik el, ami nagymértékben segíti a csali természetes mozgását. A merev bevonat áltávolításával „meglágyult” zsinórszál az apró áramlatok hatására is reagál, mozdul, akárcsak egy természetes falat, ami az aljzaton hever. Ami még hátra van, a horogbefordító felhelyezése, amit a biztosabb akadás érdekében soha nem hagyok ki. Elsőként felhúzom a befordítót egy fűzőtűre, ezt követően áthúzom a zsinórra és rátolom a befordítót a horog fülére. Addig kell felhúzni a horogbefordítót, amíg a kötést pont eltakarja. Egy fontos érdekesség, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a horogbefordítónak a horog hegye felé kell állnia! Ha mindezzel megvagyunk, jöhet a végfül, amit egy egyszerű nyolcas csomóval kötök meg. Ezután nincs más hátra, mint a csomófeszítővel meghúzni az elkészült előkét, majd a végfülből fennmaradó pár felesleges centit levágni. Íme, az elkészült előke, amire már csak egy csalit kell rátenni, és mehet fel a végszerelékre!”
Az alábbi filmben még pontosabban nyomon követhető a Jelly Wire-Jungle Hook-Ring Bait Screw előke elkészítésének menete. Érdemes megtekinteni!