Mióta a csalitüske a modern feederezés mindennapos kiegészítőjévé vált, a hatékony csalifelkínálás sokkal egyszerűbb és gyorsabb lett, mint valaha. A tüske főleg a methodos horgászatokon jut szerephez, de egyre több hétköznapi horgász fedezi fel és használja nagy megelégedéssel. Rájuk gondoltunk elsősorban a most bemutatásra váró termékekkel!
Mielőtt azonban megismerkednénk az újdonságokkal, érdemes röviden áttekinteni, hol is kezdődött a csalitüske története. Immár három éve annak, hogy a SpéciCornnal piacra léptünk. Ez egy lebegő kukoricaimitáció, amely különböző ízekben kapható. Ennek a felkínálásához mutattuk be alternatívaként a 7 mm-es csalitüskét. A method technika ezzel és a Haldorádó Method Flat Feeder kosárral vált olyan egyszerűvé, hogy mostanra a legnépszerűbb pontyhorgász módszerek közé sorolandó. Ezt a technikát a Hideg vízi pontyhorgászat feederrel 15. rész – A tökéletesre csiszolt „módszer” című írásban és filmben részletesen be is mutattuk. Annak érdekében, hogy a tüske a nagyobb csalik számára is használható legyen, 10 és 15 mm-es hosszban is elérhetővé váltak, ezzel gyakorlatilag a methodozás során használatos csalik nagy része felkínálhatóvá vált egy pillanat alatt.
A keszeghorgászok számára is van lehetőség a tüskés csalizásra, hiszen a normál vastagságú Haldorádó Csalitüske mellett már két éve kapható a Haldorádó Csalitüske Fine, amely az eredeti modell hosszával, ám sokkal kisebb átmérőjével a különlegesen apró és sérülékeny csalik felkínálására is alkalmas. Erre akár még szúnyoglárvát is fel lehet szúrni anélkül, hogy az szétpukkadna vagy elpusztulna. Ezekkel a kiegészítőket a Csalitüske Fine, avagy finomítás a végletekig című írásban lehet részletesen megismerkedni.
A csalitüske gyorsan népszerű lett a horgászok körében, ám sokan mégis idegenkedve tekintettek rá, mivel felkötése igényel némi kézügyességet, és a kisebb méretek éles szemet is. Biztos vagyok benne, hogy sok bosszúságtól fogják az alábbi termékeink megóvni a csalitüskés horgászat szerelmeseit.
Haldorádó Csalitüske horogbeakasztó füllel
A Horogbeakasztó füllel kombinált csalitüske használatával kiküszöbölhető a csalitüske kötésével való bajlódás! Ebben a termékben a jól bevált csalitüskénket kombináltuk egy „8-as” formájú szilikon adapterrel. Ennek egyik vége a csalitüske gyűrűjébe csatlakozik, míg a felső szabadon áll egy lyukkal a közepén. Ezt a praktikus kis eszközt csupán rá kell húzni a horog szárára, és máris kész komplett csalitüskés előke, melyet már csak fel kell csalizni!
Ennek használatakor csak arra kell ügyelni, hogy a horog, amire a szilikon adaptert ráhúzzuk, kellően vastaghúsú legyen ahhoz, hogy még véletlenül se mozduljon el rajta a csalitüske. Ugyanis, ha nem szorul meg a szilikon karika a horgon, akkor előfordulhat, hogy a csali rossz pozíciót vesz fel, ami meggátolhatja a jó akadást. Ha erre ügyelünk, akkor tulajdonképpen pont olyan jól használható így a csalitüske, mintha hajszálelőkére helyeznénk azt fel. Ez a termék is 7, 10 és 15 mm-es változatokban kapható.
Haldorádó SpéciMethod Rig – profi elkőkötött csalitüskés horogelőke
A Haldorádó SpéciMethod Rig nem más, mint egy minőségi alapanyagok felhasználásával készült, profi csalitüskés horogelőke. 8 cm hosszú, 0,12 mm átmérőjű Braxx Pro fonott zsinórra kötött, 10-es horoggal és 7 mm-es csalitüskével ellátott előke, amely szorgos magyar kezek munkáját dicséri. Pont olyan, amelyet mi is használunk, és jó szívvel ajánlunk!
Az előkötött horgok nagy népszerűségnek örvendenek, hiszen egyre kevesebb idő jut mindenkinek a horgászatra, és azt nem horogkötéssel szeretné eltölteni. Ráadásul a kapható előrekötött horgok nagy része már igen megbízható, és csak ritkán fordul elő halvesztés a rossz csomó miatt. A SpéciMethod Rig pont olyan, mint amit a Hideg vízi pontyhorgászat feederrel 15. rész – A tökéletesre csiszolt „módszer” című filmben használtunk, azt leszámítva, hogy ebben az esetben egy szakállas horoggal készült. A horog azonban pont olyan nehéz, hogy egyetlen szem SpéciCorn szakszerű felkínálását teszi lehetővé. Természetesen más csalival is használhatóak ezek az előkötött csalitüskés horgok, ám a horog és a csalitüske mérete behatárolja a lehetőségeket.
Amint az látható, a horgászat eredményessége mellett megpróbáljuk annak egyszerűségét is nagymértékben növelni. Folyamatos fejlesztőmunkánk eredményei ezek a termékek, ám amint elérünk egy célt, máris áhítozunk egy újabbra. Ennek ékes bizonyítéka, hogy a csalitüskés felkínálás reneszánszának idején máris sikerült egy újabb olyan termékkel meglepnünk az egyszerűség és hatékonyság iránt érdeklődőket, ami még könnyebben használható. Ez nem más, mint a SpéciPellet. Ennél az innovatív imitációnál ugyanis a csalizó szilikon szár egybeolvad a csalival, így ennek a felkínálása minden eddiginél egyszerűbb. Ezzel nincs más teendő, mint a megfelelő méretű horogra felhúzni, és máris bevethető!
Egyvalamit azonban nem tudunk minden horgász ládájába beletenni, ez pedig az odafigyelés. Legyen ugyanis szó bármilyen csalifelkínálási módról, a legfontosabb, hogy a horog a megfelelő pozícióban helyezkedjen el a vízben. Ezért aztán minden csalizás után helyezzük az előkénket egy vödör vízbe vagy egy tálkába, és ellenőrizzük, hogy a lebegő csali nem emeli-e meg túlságosan. Az az optimális, ha a horog felbillen a fenékről, és a csali 1-2 centire az aljzat fölött helyezkedik el. Tehát ezt MINDIG ellenőrizni kell, mert lehet csodaszer is a horog mellé fűzve, ha azt rossz helyen és rossz módon kínáljuk fel!
Írta és fényképezte: Sipos Gábor