A szolunáris táblázat gyenge fogási esélyt jósolt, a barométer 1014 mbar környékén ingadozott, a következő napra hidegfrontot harangozott be a meteorológia. Ezek kavarogtak a fejemben, amikor hajnalban a piros tóhoz érkeztem. A vegyes előjelek tudatában még izgatottabban vártam, hogyan is sikerül a horgászat, aminek élményeit megosztani szándékozom veletek.
Gyerekkoromban édesapámmal kezdtem a horgászatot. Maconkai gyerek vagyok, a víztározóra jártunk pecázni, ami akkor még nem az a horgászparadicsom volt, amit a mai horgászok ismerhetnek. Horgászsikereink mérsékeltek voltak, de az izgalom minden horgászat alkalmával adott volt, akárcsak manapság. Néhány éve újrakezdtem a horgászatot, hagyományos fenekező módszerrel próbálkoztam. Nem lettem pontyhorgász, egy jó keszegezést sokra tartok, de természetesen nagyon tudok örülni, ha egy ponty akad a horgomra. Tavalyelőtt beszereztem első feederbotomat, egy 3,45 m-es Spro IronX modellt. Megtetszett a módszer, tavaly vettem egy 3,60-as botot is ugyanebből a típusból, így a horgászatot a Moby Dick piros taván már két feederbottal terveztem. A tó 5:30-kor nyit, én érkeztem elsőnek, a sorompónál még várnom is kellett néhány percet.
Megvettem a napijegyet és elindultam a kiszemelt hely felé. Miközben baktattam, a parttól néhány méterre egy ponty ugrásával üdvözölt - örömmel tapasztaltam, hogy nem csak én keltem korán. Elfoglaltam a helyem, elrendeztem a dolgaimat, bekevertem az etetőanyagot.
Az etetőanyag 1 kg Pelletes Fekete volt, további aromát nem adtam hozzá, kibogarásztam viszont néhány nagyobb pelletszemet - gondoltam, csaliként is kipróbálom a horgászat során.
Úgy tervezetem, hogy a hosszabb bottal kiakasztott zsinórral 10 etetőkosárnyi etetőanyagot juttatok be alapozásként, a rövidebbel pedig különböző irányban és távolságban keresem majd a halakat. A felszerelésről néhány szót: A rövidebb boton Spro Hardliner LCS Pro350 típusú orsó volt 20-as monofil főzsinórral, 7-8 m fonott dobóelőkével, 35 g-os etetőkosárral. A horgot többször is cseréltem. A hosszabb bot szintén egy Spro Hardliner LCS Pro350, viszont 17-es fonott főzsinórral eltöltött orsót kapott. A végszereléket itt is a 35 g-os etetőkosár és különböző horgok jellemezték. A felszerelés összeállítást a parton végeztem, a botokat orsóval együtt, de végszerelék nélkül szállítom. A fonott dobóelőke gubancgátló csőbe való befűzésével időnként meggyűlik a bajom, a lágy dobóelőkét nem egyszerű végigtolni az etetőkosár csövén. Egy korábbi alkalommal, amikor hasonlóan nehézkes volt a befűzés - mit nem adtam volna egy darabka monofil zsinórért, hogy azzal behúzhassam a fonott dobóelőkét, de a sok cipekedés miatt minimalizált tartalmú ládámban nem volt -, végső elkeseredésemben, hogy ezzel szöszölök itt a parton ahelyett, hogy horgásznék, a számhoz emeltem az etetőkosár gubancgátló csövét és szívószálként használva kiszippantottam a zsinórt. Nem sok reményt fűztem a sikerhez, mégis működött a dolog. Így tettem most is: ha eszköze nincs a horgásznak legyen leleményes…
A felerősödő szél miatt a távoli és pontos dobásokat nem tudtam kivitelezni, így néhány dobás után letettem az alapozásról és felcsalizva vetettem be a végszerelékeket.
A 3,60-as botra Hybrid Pop Up Maxi pellet került borsos ízesítéssel, a 3,45-ös botra pedig egy 8 mm-es Vörös Démon oldódó pellet. Utóbbira elég hamar akadt jelentkező, 6:20-kor volt az első kapás. Egy 20 dkg-os kárásznak tetszett meg a csali.
A kosarat újratöltöttem, a csalit még megfelelőnek ítéltem és már dobtam is vissza ugyanarra a helyre - már amennyire ezt a szél lehetővé tette.
A csalit a halak is megfelelőnek tartották, jó 10 perccel később egy évjárattal nagyobb kárász vette fel a csalit.
Ezután ugyanúgy jártam el, mint az előző kárász kifogása után, a reakció is hasonló volt, újabb 10 perc elteltével ismét egy nagyobbacska, 30 dkg-os kárász volt a horgon, a csali pedig még mindig ugyanaz volt. 3 hal egy szem pellettel, egészen jó arány!
Az epres csali sikerén felbuzdulva a 3,60-as boton csalit cseréltem: egy nagyobb méretű (16-mm-es) Vörös Démon Oldódó pellettel csaliztam. 10 perc elteltével egy „ejtős” kapásom volt. Többször ráfeszítettem, majd egy üres bevágással zártam az eseményt. 7:10-kor ugyanezen a boton olyan vehemens kapásom volt, hogy már a földről kellett felvennem a botot annak ellenére, hogy folyamatosan figyeltem őket. Bevágás helyett lényegében felkaptam a botot - szeretem, amikor görbe marad, így volt ez most is.
Rövid fárasztás után merítőbe került a ponty.
Fényképezés után vissza is engedtem és csak ekkor jutott eszembe, hogy le is mérhetem volna… Ezek után volt még néhány ejtős kapásom, amiket szintén nem tudtam halra váltani. Fél nyolcra a szél már-már viharosra fokozódott, másnapra hidegfrontot ígértek a meteorológusok, de aznapra még jó időt… nem örültem ennek a szélnek, de a halak sem, a kapások lényegében megszűntek. Próbálkoztam csaliváltással - VDE Master pellet, Red Tuning mézes ízben, Kék Villám kukorica -, de kapást ezekkel sem tudtam elérni. 8:45-kor ismét volt egy határozott, botgörbítős kapás, aminek eredményeképp egy kereken 1 kg-os koi ponty került a merítőbe. A nyerő csali ismét a Vörös Démon Oldódó pellet volt 16 mm-es méretben.
9 órára a szél enyhült, a halak kapókedve azonban nem tért vissza. Még egy félórát próbálkoztam különböző pelletekkel, aztán a rövidebb boton horgot cseréltem és csontival csaliztam. Ez meghozta a kárászok étvágyát, jöttek is átlagosan 10 percenként, én nagyon jól szórakoztam.
A hosszabb boton továbbra is pellettel csaliztam nagyobb halak reményében. Érdekesség, hogy a 2 db VDE pellet technopufival meglebegtetve szintén egy kis kárászt adott.
A pörgős horgászat során előfordult velem, hogy azt a jóféle panaszt is felróhattam, hogy egy botom sincs bedobva. 11:26-kor a rövidebb botomon az etetőből kiválogatott fekete pelletre jött egy kapás. Bevágás után éreztem, hogy ez is egy 20 dkg-s kárász lesz… és ekkor kapásom volt a hosszabbik boton is. Mivel két kezem van, bevágtam annak is, de kitekerni a két halat már nem tudtam. A hosszabb boton volt a komolyabb ellenállás, bár az érezhető volt, hogy az sem ponty. Gondoltam, a 20 dekás megvárja a horgon, hogy kitekerjem, ezért a rövidebb botot letettem. A hosszabbról kitekertem egy 30 dekást, ám a kisebb mégsem várt rám, azt szereléket üresen vehettem ki a vízből.
Valamivel 11 óra előtt úgy gondoltam, érdemes ismét rápróbálni a nap sikercsalijára, az oldódó Vörös Démon pelletre. Volt is egy szép kapás, amit megítélésem szerint jó pillanatban kaptam el, mégsem lett meg. A rövidebb boton csontira még bejelentkezett egy kárász.
Aztán a horgászatra szánt idővel együtt elfogyott az etetőanyag is, úgyhogy összepakoltam és hazafelé vettem az irányt.
Összesítve a napi fogást a következő csalik voltak eredményesek:
6:20 Vörös Démon Oldódó pellet 8 mm 20 dkg-os kárász
6:32 ugyanaz a pellet 30 dkg-os kárász
6:42 még mindig ugyanaz a pellet 30 dkg-os kárász
7:12 Vörös Démon Oldódó pellet 16 mm kb. 1,5 kg-os ponty
8:45 Vörös Démon Oldódó pellet 16 mm 1 kg-os koi ponty
9:40 csonti 20 dkg-os kárász
10:01 csonti 20 dkg-os kárász
10:08 2 db VDE Master pellet 12 mm+technopufi 30 dkg-os kárász
10:12 csonti 20 dkg-os kárász
10:18 csonti 20 dkg-os kárász
10:26 csonti 30 dkg-os kárász
10:41 csonti 20 dkg-os kárász
Öt óra alatt 12 halat segítettem partra, etetőanyagom mindvégig az 1 kg Pelletes Fekete volt.
Ezen a napon csaliként az eper volt a nyerő íz ezen a tavon - legalábbis az én horgászládikám kínálatából.
A Spro belépő szintű feederbotjaival elégedett vagyok, azt gondolom, hogy ár/érték arányban rendkívül jó választás volt.
Ami a lényeg, hogy remekül éreztem magam ezen a délelőttön, és ha sikerült valakinek kedvet csinálnom a Moby Dick horgásztavon való horgászathoz, a feederezéshez, a pelletes horgászathoz, vagy csak simán a pecázáshoz, akkor már megérte leírnom az élményeimet!
Írta és fotózta: Orosz Pál (pali1188)