Nálunk, Magyarországon a fonott zsinóros feederezés jórészt csak akkor kerül képbe, amikor nagyon akadós terepen, erős felszereléssel kell a pontyokat kikényszeríteni a veszélyes zónából. Ezzel szemben tőlünk nyugatabbra a keszeghorgászok is előszeretettel használnak fonott főzsinórt, mert a nulla nyúlását kihasználva a maszatolós kapásokat is sokkal gyorsabban közvetíti a spicchez, mint a monofil. Persze ennek a technikának is megvannak a trükkjei, „mesterfogásai”. Ezeket szeretném most bemutatni.
Annak, hogy a fonott zsinórnak nincs nyúlása, nem csak előnyei vannak, így különös odafigyelést igényel ez a fajta horgászat. A legfontosabb, hogy olyan botot kell ehhez a technikához választani, amelyik nagyon lágy, nagyon rugalmas, így minimálisra lehet csökkenteni a „rideg” zsinór okozta rugalmatlanság miatti halvesztéseket. Én ehhez a módszerhez is a Nevis Competition Feeder 4 in 1 3-3,9 botot használom. Ennek a 0,5 oz-s spicce még a legérzékenyebb kapást is mutatja, és a bottest hihetetlen lágysága a legvékonyabban akadt horgot sem tépi ki a hal szájából. Erre a botra többféle orsó is jól passzol, nekem egyik kedvencem a Nevis Airtec 5000, amely egy rendkívül gyors és precíz szerkezet. Ezzel az összeállítással és a fonott zsinórral kiegészítve még a leggyorsabb kapások is jó eséllyel megfoghatóak.
Az első lépés ennél a technikánál is az, hogy a főzsinórt felcsévéljük az orsóra. Mivel a vékony fonott lényegesen kevesebb helyet foglal, mint a vastagabb monofil, így célszerű a dobon hagyni valamennyi alátét zsinórt. Jelen esetben én egy 0,08 mm átmérőjű Nevis Secure Braid zsinórt csévéltem az orsóra. Távolabbi dobások esetén szükség lenne ehhez már egy vastagabb monofil vagy fonott dobóelőkére, ám a bemutató horgászatot a Ráckevei Duna-ágon ejtettem meg, ahol a meghorgászandó távolság mindössze 15-20 méter.
A fonott főzsinórral készülő keszegező végszerelék még egy nagyon fontos dologban különbözik a monofil zsinórostól, mégpedig abban, hogy a kosarat tartó csúszó karabinert megütköztető „gumitüske” alá be van iktatva egy 5-8 cm hosszú Nevis Elite Feeder Gum névre hallgató, 1 mm vastag erőgumi.. Ez a gumidarabka azt a célt szolgálja fárasztáskor, hogy a rugalmatlan fonott főzsinóron hánykolódó nehéz kosár miatti hirtelen rángatásokat kivédve és folyamatosan feszesen tartsa a horogelőkét. Ez az egyébként fekete színű erőgumi, a gubancgátló szerepét is betölti ennél a végszereléknél. Felhelyezése a tőlem megszokott módon nagyon egyszerű. Csak annyit kell tenni, hogy a leszabott erőgumi mindkét végére kell kötni egy-egy dupla csomót, és az egyik oldalon egy fél hóhércsomóval a fonott főzsinórt, míg a másik oldalon egy szimpla hurokkal a vékony monofil horogelőkét kell azon rögzíteni. A Feeder Gum végeire kötött csomók nem engedik lecsúszni a kötéseket, így biztonságos és nagyon egyszerű ez a megoldás.
A horogelőke ennél a módszernél legalább 50 cm, és lehet akár még extra vékony is, hiszen mind a Feeder Gum, mind pedig a rugalmas bot lehetővé teszi leheletfinom horgászatot. Ha a keszegfélék közt beugorhat egy-egy termetesebb kárász vagy ponty is, akkor a 12-es monofil előke alá nem érdemes menni. A horogválasztásnál is figyelembe kell venni, hogy a vékonyhúsú keszeges horgok nem mindig bírják jól a keményebb bánásmódot, és bizony kihajlanak. Ezért érdemes inkább egy picit erősebb, mégis könnyű horoggal nekiindulni a fonott zsinóros pecának. Én ehhez a Gamakatsu G1-102 Competition horgot használom, 16-os méretben.
Amikor valamilyen, a szokványostól eltérő módszert próbálok, mindig felötlik bennem a gondolat, hogy mégis miért kell ez? Van-e ennek értelme, vagy csak azért csinálom, hogy ilyen is legyen? Nos, ennél a technikánál egyértelműen állíthatom, hogy van értelme. Mégpedig akkor, amikor olyan halakra horgászunk, amelyek nem a mohósságukról híresek. A fonott főzsinór ugyanis még a legfinnyásabb apró húzásokat is vehemens kapásként közvetíti.
A kapás gyors érzékelése mellett maga a horgászat is gyorsabbá válik, ugyanis a beépített erőguminak és a lágy botnak köszönhetően a fárasztás is leegyszerűsödik. A gyors kapások mellé gyors kéz is kell! Érdemes tehát úgy felállítani a horgászállásunkat – legyen szó ládáról, vagy akár olyan fotelról, amelyre feeder kar is szerelhető –, hogy a kezünket folyamatosan a boton tarthassuk. A Carp Academy Feeder Fotelra szerelhető adapterek segítségével a székünk képes akár egy versenyláda szerepét is betölteni, annyi különbséggel, hogy még kényelmes is.
Ami elsőre azonban furcsa volt számomra, az a dobás. Megszoktam ugyanis, hogy a monofil zsinór még az után is nyúlik, hogy a klipsz megakadt, így ha a bot vissza is rántotta a lendületben lévő kosarat, emiatt a dobás fél méternél többet nem vesztett a pontosságából. Azonban a fonottnál a kiakadás elég „konkrétan” zajlik, ugyanis nincs nyúlás. Első próbálkozásomkor a végszerelékemet kb. fél távra visszarántotta a bot, és az orsóm klipszét is majd kitépte a hirtelen megtorpanó, megtöltött, 25 grammos Haldorádó Tufty Medium Feeder kosár. Néhány dobás után azonban annyira ráállt a kezem a dobástávolságra, hogy a fent említett félméteres, a monofil zsinór nyúlása miatti pontatlanság is eltűnt. Egy amolyan „lerakó” mozdulattal a kosarat egyetlen pontra lehet a vízre tenni. Ügyes kézzel és jó szemmel a pontosság új értelmet nyer a fonott főzsinór használatával.
Rengeteg előnye mellett a fonott főzsinóros technikát azonban kizárólag keszegfélék horgászatakor tartom jónak, ugyanis a pontyok fárasztásakor a monofil zsinór rugalmasságára feltétlen szükség van. Apróhalazáskor viszont a gyorsaság, az érzékenység és a pontosság mind javíthatóak a vékony fonott zsinórral, feltéve, ha az megfelelő horgászboton és jó végszerelékkel kombinálva kerül bevetésre. Sikeres próbálkozást kívánok mindenkinek!
Írta: Sipos Gábor
Fotók: Simon Zoltán