Sokan vagyunk, akik szeretnénk nagy pontyokat fogni, de ez nem egyszerű dolog, hiszen ezek a halak azért éltek meg ilyen szép kort, mert óvatosak, nehéz őket becsapni. Sok kísérletezés árán és a vízparton eltöltött rengeteg idő eltelte alatt sikerült egy több lépésből álló horgásztechnikát létrehozni. Ez a technika alkalmas rövid idő alatt nagy pontyok horogra csábítására. Első lépésként lássuk az etetés jelentőségét!
Nagy pontyok horgászatánál óriási jelentősége van az etetésnek. Ha az etetőkosarunkat egyszerűen bedobjuk a tó közepére, nagyon kis esélyünk lesz nagy pontyok fogására. Ezért létre kell hoznunk egy megfelelő alapanyagokból álló koncentrált etetést. A megfelelő alapanyagokról (pl.: etetőanyag és csali) majd a későbbiekben írok.
Most lássuk, hogy mit is jelent a koncentrált etetés. Nagyon fontos, hogy a halakat arra a pár négyzetméteres helyre csábítsuk, ahol a csalinkat is fel fogjuk kínálni. Azért fontos, hogy ne legyen nagyobb területen az etetésünk, mert sokkal nehezebben találná meg a hal a csalinkat. A másik lehetőség, hogy meg se találja, mert jóllakik, mire odaérne a csalinkhoz.
A nagyobb halak ritkábban mozognak a part mellett (természetesen ez vízfüggő), ezért ezt a pár etetett négyzetmétert a parttól legalább 50 méterre alakítsuk ki. Ez hogyan is lehetséges?
Szükségünk lesz:
- egy erősebb etető csúzlira,
- egy jelzőúszóra és
- a pontos meghorgászáshoz egy zsinórjelölő filcre.
1. lépés - bottartók elhelyezése
Szúrjuk le a bottartókat, és helyezzük el rajta feeder botunkat abban a helyzetben, ahogy horgászat közben állni fog.
2. lépés - jelzőúszó felkötése
Damilunkat fűzzük át a végólom fülén, utána a fülnél nagyobb méretű gumigyöngyöt húzzunk a damilra, és végül kössük rá a jelzőúszót. Fontos, hogy az ólom súlya nagyobb legyen az úszó felhajtóerejénél. Én legszívesebben a Fox Horizon Marker szettjét használom, amelyben 2-féle ólom és 3-féle színű cserélhető antenna található, amikkel az úszó bármilyen fényviszonyok mellett láthatóvá tehető. A szett további előnye, hogy az úszó dobási tulajdonságai is kitűnőek, és a hozzá járó ólmok kis karmokkal vannak ellátva, amelyek révén kevésbé hajlamosak az aljzaton való elmozdulásra.
3. lépés - jelzőúszó bedobása
Álljunk meg azon a helyen, ahonnan a későbbiekben dobni fogunk, nézzünk ki a szemközti partoldalon velünk nagyjából szemben egy fix tereptárgyat (pl. bokrot, fát, házat), és annak irányába dobjunk egy nagyobbat. Feszítsük meg a damilt, rakjuk le a botot a helyére. Az orsótól fél méteres húzásokkal adagoljuk a damilt mindaddig, amíg a bójánk a víz tetején meg nem jelenik. Így (az adagolt zsinórból következtetve) a körülbelüli vízmélységet is megtudjuk.
4. lépés - etetőanyag bejuttatása
Miután előre meggyúrtuk az etetőanyag gombócokat, nincs más dolgunk, mint pontosan belőni a bójánk köré egy jó minőségű etető csúzlival.
5. lépés - damil megjelölése
Nagyon fontos lépés, hogy biztosan oda is dobjunk, ahova etettünk. Az irány már megvan, a szemközti tereptárgy. Már csak a távolságot kell pontosan bejelölnünk. A távolság bejelölése nagyon egyszerűen történik: Felemeljük a botunkat, és egyszerűen addig tekerjük az orsót, amíg a bójánk meg nem akad a mederfenekén az ólomnál. Ezért fontos a Fox-féle karmos ólom, mert azt a jelzőúszó merítése közben véletlenül sem tudjuk elhúzni a fenéken. Határozottan érezni fogjuk, amikor a bója az ólomhoz ér, ugyanis az addig használt erővel nem tudjuk tovább tekerni az orsó karját. Az ólmot csak jóval erősebb tekeréssel tudjuk majd kimozdítani a helyéből. A jelzőúszó ólomig való lehúzása után - a spiccet végig feszesen tartva! - lerakjuk a botot a tartókra, és a zsinórt annyira feszítjük meg (illetve annyira engedjük vissza), mintha a kapást várnánk. Ezután fogjuk a zsinórjelölő filcet, és 30-50 cm hosszan a spicc előtt megfestjük a damilunkat. Készen is vagyunk.
Most már a szemközti tereptárgy megcélzásával egy erőteljes lendítés után nincs más dolgunk, csak a leszaladó jelölés láttán gyorsan lefékezni zsinórunkat. Így az egy kis gyakorlás után a bot spiccénél fog megállni, tehát pontosan az etetésen lesz a csalink.
Jó gyakorlást, és sok sikert kívánok a nagy pontyok fogásához!
Jankovich Krisztián (Krys)