Az őszi, nagyhalas horgászatok már javában zajlanak, sok horgász számára ez az év legjobban várt időszaka. Jómagam is ezt a tábort erősítem, éppen ezért felkerekedtem a Hortobágyon található, Ohati Horgász és Bemutató Központ 3-as, nagyhalas tavára, ahol 24 órát tölthettem a vízparton. Hamisítatlan, számtalan arcát mutató őszi időjárás kísérte végig a „túrámat”, ahol ismét bebizonyosodott, hogy a pontyokhoz, a sikerhez vezető út olykor apró részleteken, változtatásokon múlik. De hogy mire is gondolok pontosan? Írásom végére, ígérem, minden kérdést megválaszolok…!
Horgászatom helyszíne, a Hortobágyon található Ohati 3-as tó
Azt hiszem, az ohati horgásztavakat már senkinek sem kell bemutatni, hazánkban méltán híres, nagyhalas horgászvízrendszer. Több nívós horgászfilm és cikk is készült e vízterületen, ami remekül bemutatja a horgászvíz nem hétköznapi adottságait.
2015. A mai napig mosollyal az arcomon emlékszem vissza az első Ohaton eltöltött horgászatom felejthetetlen fogásaira, pontyaira. Már akkor eldöntöttem, hogy bár ez a horgászvíz majd 200 km-re található az otthonomtól, lehetőségeimhez képest minden évben szeretnék újra és újra szerencsét próbálni itt. Így kerültem hát újra a Hortobágyra, ahol 24 órát tölthettem a „paradicsomban”!
A horgásztúra taktikája: nagy távolságba bevetett method végszerelékek
Egyszerűen, gyorsan és eredményesen szerettem volna horgászni. Horgászatom alapgondolata továbbá az (is) volt, hogy bebizonyítsam, nem kell több kiló csalogatóanyagot beszórnunk a vízbe akkor se, ha hosszabb időt töltünk a vízparton. Egyetlen szem magot, bojlit vagy pelletet sem etettem a 24 óra alatt, csupán annyi csalogatóanyag került a vízbe, amit minden egyes dobás alkalmával a kosárba töltöttem. Kétségtelen, hogy ehhez olyan távolságba/helyre kellett bejuttatnom a végszerelékeimet, ahol a halak leginkább tartózkodtak, továbbá olyan csalogatóanyagot/csalit kellett felkínálnom nekik, amelyre szívesen elcsábultak. Így a kosárválasztásom máris egyértelművé vált, ugyanis nemigen ismerek a By Döme - TF Long Cast Method Feeder kosaraknál jobban dobható alternatívát.
Fluo Oldódó Lebegő Pelletek a pontyok ízléséhez igazítva
Az Ohati 3-as tó halállományának köszönhetően a csalizási kérdést viszonylag egyszerűen le lehet szűkíteni gyors feederbotos horgászat esetén. A nagytestű pontyok mellett a halfauna dévérkeszeget és ezüstkárászt is tartalmaz, viszont ezek a halak sem az apróbbak közül valók. Számtalan féle csalit próbáltam ki a horgászat során, azonban messze a feltűnő színű, oldódó, lebegő pelletek keltek el a leggyorsabban. Minimális számban fogtam ezekkel a csalikkal apróhalat, éppen ezért nem volt szükség a csali „durvítására”. Azt viszont, hogy mennyire apró dolgokon múlik a horgászat sikere, remekül bemutatja az a megfigyelésem, hogy ott és az adott horgásznapon a piros, valamint a narancssárga csalik (Tüzes Ponty, Chilis Fahéj) messze több halat eredményeztek, mint bármely más színvariáns. Ez azért is bizonyult érdekes tényezőnek, mert kereső method horgászat révén a bevetett végszerelékek látszólag egyenlő esélyekkel indulnak a kapásokért, de bizony olykor ennyit jelent a csali színe, íze…
Mi és hogyan került a Long Cast Method Feeder kosarakba?
Mint cikkem korábbi részéből kiderült, egyetlen dobásnyi külön etetést sem végeztem a horgászat alatt. Éppen ezért egy olyan keverékre volt szükségem, ami kellőképpen vonzóvá válik a bedobott végszerelék körül úszkáló pontyok számára. Sokáig gondolkoztam, hogy mely etetőanyag-összeállítás lenne optimális ízben, szemcseméretben, aromában, míg végül sikerült letennem a voksom egy elgondolás mellett, ami – mint utólag kiderült – hibátlanul működött!
A Long Cast kosarakat a következő keverékkel küldtem be a pontyok közé:
1. Szerettem volna a kosár aljába egy darabosabb keveréket, amelyhez kiválóan passzolt a Fluo Micro Method Feed Pellet íze, darabossága.
2. A pellet szemekre egy rendkívül attraktív, kellően darabos, igazi nagyhalas keverék került dupla (!) rátöltéssel!
Hogy pontosan milyen alkotóelemekből állt az ohati pontyoknak szánt etetőanyag keverékem, azt a következő képekkel szemléltetem:
A horgászat összegzése, hasznos tapasztalatok a későbbi őszi horgászatokhoz:
Ha röviden, tömören kellene összegeznem ohati túrám tapasztalatait, akkor azok a következők lennének. Apró, pici részletek összességének köszönhettem az eredményes horgászatot, amelyekre vízterülettől függetlenül érdemes mindig nagy hangsúlyt fektetni. A sikerhez szükség volt a halak távoli tartózkodási helyének elérésére, a megfelelő mennyiségben (etetőanyaggal) megtöltött távdobó method kosarakra, a megfelelő színű csalikra és egy jól működő módszer összességére. Roppant egyszerűnek tűnik ez így leírva, azonban ha valamelyik részlet nem stimmelt, egész egyszerűen elmaradtak a kapások. Az őszi nagyhalas szezon javában zajlik, és ha az ohatihoz hasonló vízterületre látogattok, bátran tegyétek próbára Ti is a cikkben leírt praktikákat, csalogatóanyagokat, az eredmény pontyokban lesz mérhető!
Bugyinszki Gábor