A sok különböző adalék, aroma és különleges összetevő ismertetése után elérkezett az ideje néhány konkrét etetőanyag recept bemutatásának is. Könnyen összeállítható, egyszerű és hatékony keverékeket válogattuk össze, amelyek különösen a tavaszi melegedő és az őszi lehűlő vizekben hatékonyak. Jó csemegézést!
Hideg víz
Nem árt ezt a horgászatban oly gyakran használt szót „definiálni”. Hidegnek a 15 Celsius-fok alatti hőmérsékletű vizeket tekintjük. A halak étvágyát (emésztésük gyorsaságát) elsősorban a vízhőmérséklet befolyásolja. Gyakorlati tapasztalataink egyértelműen azt mutatják, hogy más jellegű etetőanyagokkal és keverékekkel lehetünk ebben az időszakban eredményesek, mint a nyári, igazán meleg vizekben.
Hideg vízi (tavaszi, őszi) keverékek jellemzői
- Mennyiség
Ebben az időszakban a halak sokkal többre értékelik a jó minőséget, mint a nagy mennyiséget. Gyakorta elegendő 1-2 kg egy egész napos horgászathoz. A most bemutatott keverékeket sem kell maradéktalanul bekeverni és bedobni. Fontos azonban a javasolt arányok betartása.
- Magas tápérték
A hideg vízi keverékek zöme jelentős mennyiségű olajos magvat és egyéb, magas fehérjetartalmú adalékanyagot tartalmaz. Ez az, ami ebben az időszakban fogóssá, táplálóvá és valóban csalogatóvá tesz egy etetőanyagot.
- Szemcseméret
A hideg vízi keverékek zöme finom vagy közepesen durva szemcseméretű. Még a nagyhalas, pontyos keverékek is lényegesen finomabbak, mint azt egyébként megszoktuk. Miért is? A halak - az ilyenkor jellemző mérsékelt táplálékigényük miatt - a nagy, darabos szemcsékkel hamar eltelnek és továbbállnak. A finomabb szerkezetű etetőanyagban tovább kell turkálni, mire a nagyobb (horgon is található) falatokra rálelnek, tehát így tovább az etetésen tarthatók és nagyobb eséllyel megfoghatók.
- Szín
A hideg vizek zöme tiszta, áttetsző. A világos színű keverékek elütnek a mederfenék jellemzően sötét színétől, és ez inkább riasztó, mint vonzó. Az apróbb testű halak messzire elkerülik ezt. (Persze időnként az is cél lehet, hogy távol tartsuk a mohó apróságokat, akkor jó a világos kaja.). A tófenék színével általában a sötét - fekete, barna, vörös - színű keverékek harmonizálnak. Ezek észrevétlenül beleolvadnak a környezetbe, nem riasztják el az ide érkező halakat.
- Aroma
Nehéz egyértelműen maghatározni, hogy melyik az-az aroma, amely ilyenkor a „tuti”. A gyümölcsös, édes, természetes aromák gyorsabban terjednek a hideg vízben, mint a fűszeres vagy halas ízű adalékok többsége. A favorit az eper, a vegyes gyümölcs (tutti frutti), a barack… a teljesség igénye nélkül. De örökérvényű szabály nincs!
- Íz
Nem lehet kizárólag az édes vagy a sós ízű keverékek mellett letenni a voksot. Ugyanis a különböző halfajok ízlése is nagyon változó. Ha nagyon le akarjuk egyszerűsíteni a kérdést, akkor azt mondhatjuk, hogy a pontyok és a nagyobb testű fehérhalak a sós, míg a keszegfélék az édes ízű keverékeket kedvelik. De ha ez éppen fordítva működik, az sem számít szentségtörésnek…
- Oldódás
Nagyon fontos a gyors és egyenletes oldódás, hogy a keverékben rejlő aroma a vízben szétterjedve, mielőbb kifejthesse hatását. De így is lényegesen több idő kell (a nyári időszakkal összevetve), mire rátalálnak a halak. Egy kőkemény, lassan oldódó gombóc számításba sem jöhet, ezzel még lassabban érnénk célba!
Az általános jellemzők után jöjjenek a konkrét receptek: