Az előző részben áttekintettük az etetőanyag szakszerű bekeveréséhez szükséges eszközöket. Most és itt, a sorozat harmadik részében a finomszerelékes horgászathoz nélkülözhetetlen etetőanyagokról lesz szó, kiemelve az aktuális időszaknak megfelelő kora tavaszi etetőanyagokat. Ugyanis felmerülhet bennünk az a kérdés, hogy mikor milyen etetőanyaggal is lehetünk sikeresek? E cikk keretein belül ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keressük meg a választ, az általános elveket néhány személyes tapasztalattal is kiegészítve.
Az üzletekbe betérve hatalmas etetőanyag kínálattal találkozunk mind a hazai, mind a külföldi gyártók termékei között, amely könnyen zavarba hozhatja még a gyakorlottabb horgászokat is. A választás pedig nem egyszerű, hiszen minden cég kínál az adott célnak megfelelő vagy megfelelőnek tűnő terméket. A pontyos vagy keszeges etetőanyagok vásárlását nagyban segíti, hogy a gyártók a termékeiken feltüntetik a megcélzott halfajt. Ám ennek ellenére három fő kérdés merül föl bennünk:
- Van-e jelentősége az évszakoknak és a víz a hőmérsékletének megfelelő etetőanyag kiválasztásában?
- Nem lesz-e az aktuális időszakban riasztó az általunk választott etetőanyag?
- Lehet-e egyáltalán egy etetőanyagra azt mondani, hogy az a különböző évszakokban másként működik és nem egyformán eredményes?
E kérdéseknek megfelelően szeretnénk bemutatni a számunkra legfontosabb pontyos és keszeges etetőanyagokat, valamint azok tulajdonságait, kiemelve a bevezetőben és a címben már megemlített tavaszi mixeket.
Azonban mielőtt áttekintenénk a tavaszi évszaknak megfelelő etetőanyagokat, keverékeket, álljunk meg egy pillanatra, és tekintsünk át egy fontos kérdést! Nézzük meg mikor, is beszélhetünk pontyos, illetve keszeges etetőanyagról!
A ponty életmódjából adódóan táplálékának döntő többségét a fenéken, az iszapban turkálva keresi meg. Ennek megfelelően a pontyos etetőanyagok nehéz vagy közepesen nehéz szemcséket tartalmaznak, e keverékek többsége durva szemcsés és sok olajos magvat tartalmaz, melyek egy része egészben, törve vagy préselve található meg bennük. Az ilyen nehéz és durva szemcsés etetőanyag biztosan a fenéken dolgozik, ott csalogatja a célhalakat.
Íz és aroma szempontjából is hatalmas a választék. A boltok polcain az édestől a kifejezetten sós ízűkig számos változat megtalálható, ám e két íz nem zárja ki egymást. Szinte minden etetőanyag tartalmaz sót, vagy sós alapanyagokat (pl. popcorn), illetve édes összetevőket (pl. mézeskalács). Fontos megjegyezni hogy az etetőanyagba kevert sóval, cukorral nem ugyanazt a hatást érjük el, mint az etetőanyaghoz hozzákevert sós, illetve édes alap- vagy adalékanyaggal. A keverékhez adott só vagy cukor egyszerre, robbanásszerűen oldódik, hatását rövid ideig fejti ki, ezzel szemben a sós vagy édes alapanyagok az etetőanyag ízét hosszan definiálják. Ezen alapanyagok aránya határozza meg etetőanyagunk íz hatását.
A polcokon a különböző gyümölcsös aromájú és illatú (pl. epres) keverékektől a magas fehérjetartalmú hallisztes (pl. Halibut) etetőanyagokig minden megtalálható, beleértve ezek keverékét (pl. epres-halas) is.
A keszeges etetőanyagok is a fentiekhez hasonló szempontok alapján készülnek, csak a szemcsék méretében, fajsúlyában és aromájában mutatnak eltérést pontyos testvérektől.
A keszegfélék életmódjukból adódóan a vízoszlop teljes magasságában megtalálhatóak. Ennek következtében a horgászatukhoz készített különböző mixek apró szemcseméretű, kis fajsúlyú, sok felszálló részecskét tartalmazó alkotóelemekből tevődnek össze. Íz- és aromaanyag szempontjából itt is ugyanolyan széles választékot találunk, mint a pontyhorgászatra szánt keverékeknél, hiszen a fűszeres ízektől a magas halliszt-tartalmú keszeges keverékekig mindenféle íz-összetétel megtalálható.
„Rendben”, mondhatnánk, „de ezzel nem jutottunk előrébb a címben szereplő tavaszi etetőanyagokhoz!” Ezért át is térünk az aktuális időszaknak megfelelő keverékek tárgyalására. De meddig is célszerű a tavaszi etetőanyagokat használni? E kérdésre a választ a naptárban nem találjuk meg. A vizek hőmérsékletére kell odafigyelnünk. Egészen az átmeneti időszakig célszerű a tavaszi keverékeket használni. Átmeneti időszakról akkor beszélünk, amikor vizeink hőmérséklete eléri a 15 Celsius-fokot.
Elsőként az etetőanyagok színével kapcsolatos tapasztalatokat tárgyaljuk, majd az időszaknak megfelelő ízeket és illatokat tekintjük át. A sorrend nem véletlen, hiszen egy rosszul megválasztott ízű, illatú keverékkel még lehetünk sikeresek, míg egy nem megfelelően kiválasztott színnel könnyen eredménytelenül zárhatjuk horgászatunkat!
A megfelelő szín kiválasztásánál a következőket vesszük figyelembe: a víz átláthatóságát és a mederfenék színét. Talán meglepő, hogy nem az évszakokat, és ennek megfelelően nem a hőmérsékletet alapján döntünk, de ennek csupán egy oka van. A víz hőmérséklete és átlátszósága általában szorosan összefügg egymással. Minél hidegebb a víz, annál tisztább, átlátszóbb, és minél jobban emelkedik a víz hőmérséklete, annál zavarosabb. Ez a vízben élő mikroorganizmusok, alacsonyabb rendű szervezetek sokaságának megjelenésével függ össze, hiszen minél melegebb a víz, annál nagyobb egyedszámban fordulnak elő.
E tényeket figyelembe véve az ilyenkor használt etetőanyagunk színe sötét, az ajzat színétől kis mértékben eltérő, vagy azzal megegyező legyen. A mederfenéktől jelentős mértékben eltérő színű etetőanyag-szőnyeg ugyanis a kora tavaszi időszakban zavarhatja halakat, kivételt képez talán a sneci, de mi nem őrájuk szeretnénk horgászni. Eredményesek lehetünk ebben az időszakban a megszokottól eltérő piros, zöld vagy sötétbarna és fekete színű etetőanyagokkal is.
Az etetőanyag tónusát a tavaszi időszaknak megfelelően mi magunk is megváltoztathatjuk. Keverékünk színét különböző színező porokkal, földdel, vagy akár bizonyos alap- és adalékanyagokkal (pl. a pörkölt olajos magvakkal) is besötétíthetjük Az olajos magvak az etetőanyag színére gyakorolt hatáson kívül is fontos szerepet kapnak a tavaszi etetőanyagokban. Azonkívül, hogy ízüket, illatukat a halak szeretik, a magas olajtartalom segíti, és egyben gyorsítja is a halak emésztését, ezáltal csökkenti a túletetés veszélyét.
Nem lennének azonban teljesek a színekkel kapcsolatos ismereteink, ha nem említenénk meg a mély (5-6 méternél mélyebb), valamint a valami oknál fogva (nagyobb esőzés vagy áradás) zavaros, nem áttetsző vizeket. Ezekben a vizekben a mederfenékre már nagyon kevés, vagy szinte semennyi fény nem jut le, ezért itt a színeknek is kisebb a jelentősége. Az ilyen helyeken nyugodtan használhatunk világosabb, az aljzattól nagyobb mértékben eltérő árnyalatú keverékeket, de a rikító, nagyon világos etetőanyagok használatát itt is kerülni kell.
Ezzel át is tekintettük az etetőanyag színével kapcsolatos ismereteket, áttérhetünk a kora tavasszal jól bevált ízekre és illatokra. E téren főként saját tapasztalatainkat szeretnénk megosztani, pár konkrét terméket is bemutatva. Véleményünk szerint a kora tavaszi időszakban nem az etetőanyag mennyisége, hanem inkább csalogató és helyben tartó hatása a fontos. Ezért ilyenkor az aromásabb, magas olajos mag tartalmú etetőanyagokat részesítjük előnyben. Ponty horgászatánál elsősorban az édes etetőanyagok váltak be, az epres, gyümölcsös aromájúak. A keverékünket több kiegészítővel tehetjük még vonzóbbá, ilyen a plusz aroma, a kukoricapogácsa vagy a főtt szemes takarmány és az élő anyag.
Keszegezésnél is az édes ízű, fűszeres etetőanyagokat részesítjük előnyben a tavaszi horgászatok során. Ilyenkor az intenzívebb fűszeres aroma (citromfű, koriander, vanília) a leghatásosabb. Egy kifejezetem sós dévéres etetőanyagot is könnyen megédesíthetünk egy édes folyékony aromával! Gondoljunk egy ízletes linzer tésztájára, az is hasonlóan készül…
Néhány tavasszal jól bevált pontyos etetőanyag:
- Top Mix feeder speciál: fanyar, földimogyorós ízesítésű keverék, amelyben egész szem pörkölt földimogyoróval is találkozhatunk. Színe közepesen barna. Ennek idei évtől már kapható a piros verziója is.
- Timár Mix Feeder ponty piros: gyümölcsös aromakeverékű, durva szemcsézetű, fakó piros etetőanyag sok pörkölt olajos maggal. Ezt mandulás aromával megspékelve egy igen fogós keveréket kapunk.
- Maros Mix Ponty speciál piros: Édes, eper aromájú etetőanyag, amely kifejezetten durva szemcsézetű. Ideális etetőanyag a nagytestű pontyok célzott horgászatára. Kukorica pellet hozzáadásával csalogató hatása tovább növelhető.
- Haldorádó Feeder Master Pony Piros: Az idei év szuperújdonsága, amely a Haldorádó csapat munkáját dicséri. A Döme Gábor receptjei alapján összeállított új, piros színű keverék, kellemes édes ízével és átható finom érett szamóca illatával, nem csak az emberi orr számára kellemes! Bolondulnak érte a nagytestű kárászok és pontyok. Kis mennyiségben is meglepően hatásos. Sok élő anyagot (pl. csontkukacot) képes felvenni, amely tovább növeli hatékonyságát.
- Haldorádó Feeder Master Pelletes fekete: A másik „Haldós” kaja, amely bekeverve koromfekete színű. Ez viszont a legjobb szándékkal sem nevezhető kellemes illatúnak. Ez a tömény fehérjebomba, a hideg vízben táplálék után kutató termetes halak (főként pontyok) figyelmét nagyon gyorsan magára vonja, és azokat sokáig helyben is tartja! Fogósságának titka nagy töménységű, tiszta jellegzetes szagú, spanyol halliszt és „finom” szardíniaolaj. CSL likőrrel meglocsolva, a hideg vízben csodákra képes!
További javasolt pontyos termékek:
Top Mix aszalt szilvás, Top Mix MCS Feeder, Maros Mix Téli ponty speciál, Timár Mix Ponty mix fekete, EA Record Ponty Classic.
Néhány tavasszal jól bevált keszeges etetőanyag:
- Timár Mix Dévér mix fekete: Édes, fűszeres (fahéj) illatú, finom szemcsézetű, jól ködöző, fekete színű etetőanyag. Bodorka Extra etetőanyaggal 1 : 1 arányban keverve ideális kora tavaszi keszegező etetőanyagot kapunk.
- Maros Mix Téli Dévér Speciál: Erősen fűszeres illatú, közepesen durva szemcsézetű, középbarna színű etetőanyag. Önmagában is ideális kora tavaszi dévérhorgászatra.
- Top Mix Nagy bodorka: Kellemes illatú, finom szemcsézetű, világos színű keszeges etetőanyag, kitűnő alapját képezheti egy tavaszi keveréknek.
További javasolt keszeges termékek: Maros Mix XXL Dévér, Timár Mix Bodorka Extra, Timár Mix Dévér extra fekete, Top Mix VIP dévér, EA Record Ponty Speciál.
Írta: Hajagos-Tóth Tamás, Futó Márton
Képek: Marci88, Donald