Végre tavasz van! Annak ellenére, hogy éjszaka még néha fagypont alá süllyed a hőmérséklet, és bizony nappal is hűvös van, a vízparti szellő már az súgja a fülünkbe, hogy vége a téli pihenőnek. Sokaknak még eszük ágában sincs vízpartra merészkedni, hiszen semmi garancia sincs arra, hogy próbálkozásukat siker koronázza egy kora márciusi, szeszélyes időjárási viszonyok közti napon. Abban igazuk van, hogy nagy haldömpingre még nem kell készülni, és bizony a hideg vízben még a halak is csak lassan eszmélnek, de ők már érzik a tavaszt. Ha nem is tömegével, de egyet-egyet azért horogvégre lehet csalni, és egy ilyen hosszú tél után ez maga a boldogság!
A kiállítási szezon vége felé nyugodtan mondhatom, hogy a legtöbb kérdés ebben az időszakban a fogós tavaszi etetőanyagok és csalik iránt fogalmazódott meg. Mivel már majd minden feederes dobozában lapul egy-két Haldorádó Method Flat Feeder kosár, olyan keverékeket ajánlok most, amely a method technikát űzők számára lehet jó választás.
A Fluo Energy etetőanyagok méltán kedvelt keverékei ennek az időszaknak. A Vörös Gyümölcs, ahogy a legtöbb sötét színű, gyümölcsös, finomszemcsés kaja, ilyenkor jól teljesít. Ez a keverék eredendően tartalmaz némi hallisztet, úgyhogy nem lehet rásütni azt, hogy édes, émelyítő etetőanyag. Első számú kora tavaszi keverékként tartom számon, ha pontyozni indulok márciusban. Természetesen Micro Method Feed Pellet (MMFP) változatát is használom, ha sok halat sejtek a meghorgászott vízben, mert ezzel a nagyobb egyedeket lehet kiválogatni.
Tavaly az évet a Fluo Energy Fekete Erő elnevezésű etetőanyaggal zártam, és nem hagynám otthon az első pecák alkalmával sem. Tiszta, halas aromája és íze az intenzíven telepített tavak horgászatára teszi alkalmassá. Ha olyan helyen kell megfogni a halat, ahol tudom, hogy bőven van előttem belőlük, biztos, hogy a Fekete Erő etetőanyagot vagy a MMFP-t használom. No de honnan tudom, van-e hal a helyemen? Ha ismerős vízen tervezek pecát, akkor nincs gond, ám ha új helyre kirándulok, bizony több lehetőséget kell a kalapba tenni. Hogy melyiket húzom elő a két íz közül? Mindkettőt!
Ebben az időszakban a nappalok még igencsak rövidek, megpróbálok mindent már otthon, a horgászatot megelőző napon előkészíteni, hogy a vízparton csak a horgászattal kelljen foglalkoznom. Az etetőanyag keverésével is így teszek.
Régi nagy kedvencem az epres (gyümölcsös)-halas mix, amelyet jó néhány évvel ezelőtt a Pelletes Fekete - Vörös Démon jelentette. Method módszernél ugyanez számomra a Fluo Energy Fekete Erő - Vörös Gyümölcs. Ám azzal szemben, ahogy mindezt régen elkészítettem, kicsit változtattam. Mégpedig azt, hogy a kétfajta etetőanyagot nem keverem már szárazon össze, hanem külön-külön nedvesítem be őket.
Mivel ilyenkor még nem kell sok etetőanyag, fél-fél zacskó Vörös Gyümölcsöt és Fekete Erőt elegendő bekeverni egy horgászathoz, ezek mellé pedig fél-fél doboz MMFP-t. Így a horgászat költségvetése sem lesz több, mintha csupán egyfélét kevernénk, igaz, abból többet. A kajákat ebben az esetben Fluo Flavor nélkül keverem be, ugyanis később, ha szükséges, még utána lehet aromásítani Fluo Essencia felhasználásával.
Sok etetőanyagra azért sincs szükség, mert ezeket a hideg vízi horgászatokat a Method Flat Mini kosarakkal kezdem, és ezekbe túl sok minden nem fér, no de szükség sincs még ilyenkor rá, hiszen elsősorban a keresőhorgászatban bízom. Még a nagyobb kiterjedésű tavakon is jó választás lehet ez a technika. Természetesen, ha azt veszem észre, hogy kevés az általam bejuttatott csalogatóanyag, akkor a Mini kosaras szereléket gyorsan lecserélem egy normálméretű Method Flat kosaras összeállításra.
Kétbotos horgászat esetén a dupla bot kétféle etetőanyaggal dupla esélyt jelent. Sőt az a legjobb a két általam nagyon kedvelt keverékben, hogy elegyítésük egy még hatásosabb etetőanyagot eredményez.
Az egyetlen ok, hogy nem szárazon lettek a komponensek összemixelve az, hogy a method technikának köszönhetően számtalan módon lehet a halas és gyümölcsös ízeket variálni. Egy kép többet mond minden szónál, így inkább fotókon mutatom be, miként lehet házasítani két különböző ízű csalogatóanyagot:
Az etetőanyagokról már esett szó, azonban a csaliról még nem. Tulajdonképpen a szükséges csaliarzenál elfér két kis dobozban, ami nem más, mint a SpéciCorn 6 Mix és a SpéciMaggot 6 Mix. A 12 variációt a vízparton, két bottal egy bő óra alatt végig lehet próbálni, és amelyik az adott helyzetben fogós, azzal kell tovább horgászni.
Hogy melyek passzolnak leginkább a halas és gyümölcsös kajákhoz? Az epres SpéciCorn vagy SpéciMaggot a Vörös Gyümölcscsel harmonizáló csalik, míg az ananászos SpéciMaggot mindkét keverékkel fogós lehet. Amit sosem hagynék a sor végére, az a fokhagymás SpéciCorn, ami a Fekete Erővel ellenállhatatlan párosítás a tavaszi ébredezés után lévő bajszosoknak.
Írta: Sipos Gábor
Fotók: Sipos Gábor