Biztosra veszem, mindenkit foglalkoztat, hogy mi történik a halakkal egy markáns hidegfront-betörés előtt, vagy éppen egy erőteljes melegfront-beáramlás után. Hol vannak, mit csinálnak ilyenkor pikkelyes barátaink? Vajon táplálkoznak, horogra csalhatók? Valóban hatással vannak rájuk ezek a frontok, vagy csak mi gondoljuk ezt túl? Számos ezzel kapcsolatos kérdés foglalkoztat!
Semmiképp sem szeretnék tudományos magyarázatokba belebonyolódni, meghagyom ezt a szakértőknek. Én pusztán a gyakorlati oldaláról kívánom a dolgot megközelíteni. Egyszerűen az érdekel, hogy lehet-e halat fogni a markáns időjárási frontok környékén.
A legutolsó hideg vízi pontyos kalandom során, februárban, egy nagyon markáns hidegfront-betörés előtt horgásztam Nagyszénáson. 1009 hPa-ig folyamatosan csökkenő légnyomás mellett és 4,9 Celsius-fokos vízben is sikerült szép pontyokat fogni úgy, hogy néhány nap múlva befagyott a tó. Nem fogtunk sokat Borbiró Ádámmal, de ami a lényeg, hogy fogtunk, tehát a halak egyértelműen táplálkoztak!
De érdekes tapasztalat volt az is, hogy kizárólag a délutáni időszakban tudtuk horogra csalni őket. Hogy ez a tó és halállományának sajátossága? Erre csak akkor tudnék egyértelmű választ adni, ha hasonló körülmények mellett horgászhatnék ott többször is.
Újabb próbám helyszínéül a Bácsbokodi Felső-tavat választottam, amely egy igazán vadregényes tórendszer. Gyönyörű a pontyállománya, élmény itt az év bármely időszakában a horgászat, ha rátalál az ember, hogy mi kell nekik, és ha a megfelelő időszakban próbálkozik. De miként hat az itt élő halakra a melegfront-betörés, mi történik velük, amikor berobban a tavasz?
Kora reggel még fagyott, míg napközben szikrázó napsütés volt szinte nyárias, 18-20 Celsius-fokos meleggel. A légnyomás az egekben volt (1037 hPa), a víz hőmérsékleténél pedig 10,1 Celsius-fokot mértem. Mindezt úgy, hogy 4 nappal korábban még be volt fagyva a tó, majd minden átmenet nélkül berobbant a jó idő, és megérkezett a tavasz.
Nézzük hát, mi történt ezen a szép tavaszi napon, milyen tapasztalatokat lehet levonni ebből a horgászatból!
Nagy pontyos tavaszi menü
- 400 g Haldorádó Top Method Feeder Brutal Liver
- 400 g Haldorádó Top Method Feeder Spicy Krill
- 1 doboz Haldorádó 4S Method Pellet Mix - Tavasz
- 150 ml Haldorádó SpéciAdditive Folyékony Máj kivonat
- 75 ml Haldorádó SpéciAdditive Csípős Paprika kivonat
Röviden összegezve a horgászatot: fantasztikus napon vagyok túl!
Kicsit bővebben összegezve: a nap legfőbb tanulsága az volt, hogy megérte korán kelni, mert a kapások zöme reggel 8 óráig lebonyolódott. Ekkor voltak a legaktívabbak a halak. Fél 11-kor fogtam az utolsó délelőtti pontyot, de ekkor már 40-60 percet is várni kellett egy-egy bajszosra. Ezután napközben bármit csináltam, képtelen voltam pontyot fogni. Már reggel is nagyon magas, 1034 hPa volt a légnyomás, amely dél körül 1037 hPa-lal érte el a napi maximumot. Saját tapasztalatom az, hogy a túl alacsony (1000 hPa alatti) vagy a meredeken süllyedő légnyomás éppoly rossz, mint az extrém magas (1035 hPa feletti). Valószínűleg ekkor elemelkednek a mederfenékről a halak és nem a táplálkozásra koncentrálnak. Bizonyára ez az étvágytalanság a sötétség közeledtével változik/változhat, amelyet az „utolsó utáni” 16:50-kor érkező pontyom is igazolt. Lehet, hogy ez egy új kapási periódus kezdete lett volna, ami az éjszakában tovább fokozódott volna, de ennek igazolása, kipróbálása (az aktuális szabályok változásáig) még várat magára!
Tekintsétek meg az erről készült látványos filmet is!
Írta: Döme Gábor
Fotók: Csapi Károly
Videó: Takács Péter