Rendhagyó módon ez az írás nemcsak egy önálló horgászatot fog bemutatni, hanem így, a versenyszezon elején szeretném átfutni azt a MOHOSZ által hitelesített Method Feeder versenyszabályzatot, melyben az előző évekhez képest több jelentős változás is történt. Ez persze nem azt jelenti, hogy kizárólag azok találnak hasznos dolgokat az írásban, akik versenyeznek, mert sok olyan tippet is szeretnék adni, melyek segítségével eredményesebbé válhatnak a hétköznapi horgászatok is!
A változások természetesen a verseny lebonyolítását és a ranglistaszámítást is érintik, de ezekre nem térek ki, hiszen minden fontos információ megtalálható a Method versenyszabályzatban, melyet itt találtok:
Ebben az epizódban inkább azok a technikai változásokat mutatom be, amelyek eddig nem voltak tapasztalhatók eben a szakágban. Mivel a hivatalos versenyszabályzat szerint haladok, az abban lévő sorrendet követem!
„A felhasználható élő anyag mennyisége összesen 1 liter, kizárólag légylárva valamilyen fajtája (csonti-pinki) és giliszta lehet (vágatlan állapotban). Más élő anyag nem használható!”
Ez a változás ugye nem befolyásolja nagyban az eddigieket, azonban egy liternyi élő csali horgászati szempontból értékesebb, mint az eddigi 1 dl. Így bizonyára többen is fogják ezt használni. Ahhoz, hogy az élő csali lelimitálható legyen, mindenképp szükséges Élő csali limiter! A Haldorádó Limitáló csalisdoboz készlet méretpontos dobozkái pont ehhez készültek. Ebben akár egyben 1 liter is bemutatható a versenybíróknak, de lehetőség van többféle élő csali egy idejű bemutatására is, hiszen a szett 5 különböző méretű dobozkából áll.
„Szemes terményként kizárólag kukorica és kendermag használható.”
Ez alapvetően nem befolyásolja a horgászat menetét, viszont mindenképp figyelnünk kell arra, hogy az általunk használt magmix ne tartalmazzon búzát, esetleg tigrismogyorót!
„A bevihető aroma mennyisége maximum 1 liter, amely maximum 10 különböző ízből állhat.”
A limit bemutatásakor fontos ez a szabálymódosítás, ugyanis eddig korlátlanul lehetett bevinni a csodaszereket! Most már figyelni kell arra, hogy ezek mennyisége ne haladja meg az 1 litert!
„Az alapozó etetéshez kizárólag a versenyszabályzatban meghatározott/megengedett kosárfajták használhatók! A kézzel történő etetés, valamint minden segédeszköz, csúzli, parittya, rakéta stb. használata egyaránt tilos.”
Talán ez a szabálymódosítás az egyik, amely legjobban felkavarja az állóvizet! Eddig ugyanis etetés céljára lehetett használni Pellet Feeder, vagyis bordás kosarat, valamint open end jellegű kosarat. Nos, ettől az évtől kezdve ezek nem használhatók! Van azonban olyan alternatíva, amely, ha nem is maradéktalanul pótolja ezek hiányát, de mindenképp alkalmas nagyobb mennyiségű etetőanyag vagy szemes takarmány, esetleg élő csali bejuttatásához.
Haldorádó Feeding Method
Az új nemzetközi szabályoknak megfelelő method kosár, amely kialakítása révén tökéletesen alkalmas etetésre és nagy mennyiségű csalogatóanyag bevitelére. Jó alapul szolgált ehhez a Method Flat Feeder kosarunk. A két oldalbordát megerősítettük, és kapott még egy középső, hosszanti irányban elhelyezkedő bordát, amelyet kézzel szinte lehetetlen lenyomni. A három borda kellően stabil, jól tart, így a belegyúrt pellet mix vagy etetőanyag sem pereg le róla egy lendületesebb dobás során.
Három méretben: 30 g, 50 g, 70 g készül. A legnagyobb mérettel megtöltve könnyedén dobhatunk és etethetünk akár 100 méter körüli távolságra is!
Haldorádó Pellet Slipper
Nemzetközi Method Feeder versenyszabályzatnak megfelelő speciális etetőkosár, amely elsősorban etetőpellet és magvak bejuttatását teszi lehetővé. Kialakításának köszönhetően a meghosszabbított vezetőszár lehetővé teszi a pontos, távoli dobásokat, illetve a kosáron átmenő műanyag cső biztosítja a csúszást a főzsinóron, amely a nemzetközi szabályzat egyik fontos kritériuma.
Természetesen a horgászat is biztosított ezzel, amikor a rövid horogelőkét a csalival együtt a kosár megtöltését követően annak a végében helyezzük el. Rendkívül hatékony pontyfogó módszer!
„Az etetéshez a feeder technikához készült botokon kívül egyéb technikákra készült botok is használhatóak (pl. pontyozó, tengerparti botok).”
Ez a pont nyilván azét került be, mert az alapozó, nehézetetés során szükséges olyan bot, amely bírja azt a megterhelést, amelyet egy-egy nagyobb megtöltött kosár okoz. Van erre a célra tökéletesen megfelelő feeder bot is, mely By Döme TEAM FEEDER Master395RXH névre hallgat. Ez tökéletesen megfelel a nagy gombócok akár 100 métert is meghaladó bevetésére!
„Fonott zsinór kizárólag dobóelőkének használható! A dobóelőke hossza maximum a bot hosszának kétszerese lehet.”
Eddig kizárólag monofil dobóelőke volt használható, azonban ettől az évtől kezdve immár újra lehet fonott dobóelőkét is használni, amely nagyban megkönnyíti a távoli horgászatokat. Egy dolog azonban nagyon fontos, mégpedig az, hogy az adott verseny helyszíne korlátozhatja a fonott zsinór használatát. Így aztán közel sem biztos, hogy a versenyen nem csak és kizárólag monofil zsinórral lehet pecázni! Erről minden egyes versenykiírásban tájékozódni kell!
„A csalizó pelletek és minibojlik méretére nincsen korlátozás!”
Az eddigi szabályozás a csali méretét maximalizálta, ami viszont egyrészt ellenőrizhetetlen volt, másrészt pedig a korlátozott horogméret amúgy sem teszi lehetővé a gigászi csalik alkalmazását.
Írta: Sipos Gábor
Fotó és Videó: Bank Bálint