A Daiwa márkanév hallatán számomra elsősorban a minőség, megbízhatóság, stílus és design jelzők jutnak eszembe. Négy éve használom nagy megelégedéssel a japán gyártó termékeit és bizton állíthatom, hogy még soha nem kellett csalódnom egyetlen általuk gyártott horgászeszközben sem, pedig a versenyek során a felszerelésem az átlagosnál jóval nagyobb igénybevételnek van kitéve. Örömmel tapasztaltam, hogy az elmúlt években a gyártó jelentős fejlesztést hajtott végre feeder ágazatán, mely során egyre több feederbot, orsó és egyéb, a feederes horgászattal kapcsolatos kiegészítő jelent meg a Daiwa kínálatában. A most induló cikksorozatban e termékekből szeretnék néhányat bemutatni, ezzel segítséget nyújtva azoknak a horgászoknak, akik a gyártó palettájáról szemezgetnek. A feederbotok közül elsőként kedvencemet, a Team Daiwa Feeder 12QX botot veszem górcső alá. Lássuk, hogy mik azok a tulajdonságok, melyek kiemelik ezt a pálcát a többi közül.
A versenyeken megfigyelhető, hogy a horgászok az erős, nehéz, 100-150 g dobósúlyú heavy feederek helyett egyre inkább kezdenek áttérni a finomabb, 50-90 g dobósúlyú, könnyű, érzékeny botokra. Hogy mi ennek az oka? Elsősorban az, hogy a versenyek során, amikor a halak igen óvatosan táplálkoznak, akár a végletekig is szükséges lehet lefinomítani végszerelékünket, ehhez viszont olyan botra van szükség, mely kellően lágy, rugalmas, így a legkisebb horog, legvékonyabb előke használatával sem kell attól tartanunk, hogy a merev bottest miatt a horgunk kihajlik, kiakad, vagy az előkénk elszakad. Másodsorban pedig nem más, mint a horgászat élménye inspirálja az embert arra, hogy egy könnyű, finom bottal a kézben élje meg fárasztás pillanatait, mellyel valóban érezni lehet a hal minden rezdülését. Nézzük, milyen szempontokat célszerű figyelembe venni egy új feederbot kiválasztásakor:
- alapvető és talán a legfontosabb szempont a bot dobósúly-tartománya, melynek helyes megválasztásához tudnunk kell, milyen vízterületen, milyen távolságba, milyen módszerrel szeretnénk horgászni;
- fontos szempont a bot gerincessége, hiszen ettől lesz gyors a bot, azonban kellő rugalmassággal is rendelkeznie kell, hogy adott esetben egy kisebb horoggal vagy vékonyabb horogelőkével se jelentsen gondot a fárasztás;
- a bottest erőssége, hiszen esetenként extrém körülmények között is bírnia kell az igénybevételt;
- a blank vékonysága, mely további finomságot kölcsönöz;
- a bot súlya, hiszen egy nehéz bot jelentősen rontja a fárasztás élményét;
- a nyél kialakítása, hossza, anyaga, minősége;
- a gyűrűk mérete, anyaga, rögzítése;
- végül - de nem utolsósorban - a design.
Én két évig a Team Daiwa SR3 feederbotjait használtam, melyek maximálisan megfeleltek az általam támasztott követelményeknek. Tavaly azonban az egyik kiállításon felfigyeltem a Team Daiwa Feeder 12Q és QX botokra. Ha létezik szerelem első látásra, ez az volt. A Daiwa botok leírásában gyakran találkozhatunk a mára már szállóigévé vált „lenyűgözően vékony bottest” jelzővel. Nos, ha valamire, akkor erre a botra valóban illik ez a kijelentés. A blank valóban extrém vékony. A nyél fölötti legvastagabb részén is alig haladja meg az 1 cm-t a bottest átmérője. Egy extrém vékony bothoz természetesen extrém kis súly is dukál. Kézbe fogva tapasztalhatjuk, hogy a bot pehelykönnyű, mindössze 180 g!!! (Ez a súly már egy pergető botnál is elfogadható, egy feederbotnál pedig igazi kuriózum.)
Nem csoda, hogy azonnal lenyűgözött ez a pálca, azonban egy dolog mindig visszatartott a vásárlástól. Ez pedig nem volt más, mint a bot szállítási hossza. Mivel a bot 2 részes, a számomra legszimpatikusabb 360 cm-es méretben a szállítási hossza 185 cm. A horgászboltokban vagy kiállításokon szinte minden alkalommal kézbe fogtam, megcsodáltam, de a szállítási hossz miatt végül mindig visszakerült a polcra.
Idén azonban úgy döntöttem, ideje újítani, és az SR3-kat lecseréltem az áhított Team Daiwa Feeder 12QX-ekre. Meg kell jegyeznem, hogy fájó szívvel váltam meg az SR3 botoktól, mert nagyon meg voltam elégedve velük minden tekintetben. Az újdonság varázsa azonban ez alkalommal felülkerekedett.
Vásárlás előtt még picit morfondíroztam, hogy a Q vagy a QX verziót válasszam. A Q egy nagyon lágy, light akciójú, míg a QX egy jóval gerincesebb, medium karakterisztikájú bot. Nekem olyan botra volt szükségem, mely mind a method horgászatban, mind a finom, keszeges horgászatban megbízhatóan használható, így végül a QX típus mellett döntöttem a korábban említett 360 cm-es hosszban.
Az angol piacra gyártott feederbotokon általában nincs feltüntetve a dobósúly-tartomány. Igaz ez tesztalanyunkra is. Tapasztalataim szerint a Team Daiwa Feeder 12QX dobósúlya kb. 70-90 g lehet. Method módszer esetén ez egy 30-40 grammos kosár biztonságos használatát teszi lehetővé, mely megtöltve kb. 70-80 g.
A Team Daiwa Feeder 12QX egy közepesen merev, parabola-akciójú bot. Akciója szerint én B kategóriába sorolnám. Fárasztáskor leginkább a bot felső része dolgozik, míg az alsó része merevebb, gerincesebb. Ennek köszönhetően a bot bevágáskor kellően gyors, illetve nagyon jól lehet vele a halat irányítani, kontrollálni.
Egyetlen dologról nem esett még szó, mégpedig arról, hogy milyen és mekkora orsóval célszerű felszerelni ezt az ultrakönnyű pálcát. A 360 cm-es hossz miatt én mindenképp egy 3000-es, vagy maximum 4000-es méretű orsót javaslok. Ezek közül is olyat, aminek a lehető legkisebb a súlya, hiszen egy nehéz orsóval épp azt az élményt vesztenénk el, amit ez az ultrakönnyű bot nyújtani képes. Én a Team Daiwa Match 4012 orsó mellett döntöttem, melyet már kb. 3 éve használok nagy megelégedéssel. Ugyan nem a legújabb fejlesztés, de megbízható, masszív, bírja az igénybevételt és a súlya is csupán 360 gramm.
A Team Daiwa Feeder QX botok 3 m, 3,3 m és 3,6 m méretben kerültek forgalomba. Számomra 360 cm-es méretben volt a legszimpatikusabb, így én ezt választottam. A vásárlás óta már több sikeres horgászaton vagyok túl, melyek során több vízterületen, különböző halfajokra horgászva tehettem próbára a bot képességeit. Kinek ajánlom a Team Daiwa Feeder QX botokat? Ajánlom minden versenyzőnek, aki szereti a gyors akciójú, gerinces, mégis pillekönnyű feederbotokat, de ajánlom hétköznapi horgászatokhoz is, hiszen ezzel a pálcával valóban óriási élménnyé válik minden fárasztás.
Szerző: Sipos József (sjocofeeder)
Fotó: Végh Balázs