Mondhatni, hogy a hetes mesebeli szám, hihető, hogy a valóság mesébe illő, hadd meséljek hát a valóságról. A hetedik éve újra és újra összegyűlő amatőr bojlis horgászok versenyéről. Minden alkalom keretében új helyszínekkel, újabb leküzdésre váró körülményekkel új lehetőségekkel és nem utolsósorban új arcokkal ismerkedhetnek meg, akik követik a versenysorozatot, vagy akár részt is vesznek azokon. Lássuk hát, mik az idei részletek!
Bár a sorszám mesebeli, a verseny neve önmagában mókás, sajnos az idei futam hordoz magában szomorúságot is. Persze nem célom, hogy szomorúbbá tegyek bárkit is, hiszen a pozitív életszemlélet egyik fontos alapeleme a csak a szép, a jó elfogadása és újabb kellemes élmények megélése, sajnos néha mégsem tudjuk elkerülni az elmúlással járó emlékezést, ami esetenként rákényszerít némi meghitt komolyságra. Ezzel kezdeném tehát, hogy mindenki értse, miért Bán Pityu emlékfutam az idei futam neve, s ha ezen már túl leszünk, foglalkozhatunk a ránk váró boldog élményekkel.
Bán Pityu barátunk szinte minden évben aktív résztvevője volt a Flúgos Futam sorozatnak, több helyszínen nyert aktuális csapattársával trófeákat, ami tehetsége, tudása, horgászsikerei hiteles visszaigazolása. Pityu emberként, barátként, horgászként és versenyzőként is példaadóan volt képes viselkedni, élni. Számtalan vízen, sok versenyen megfordult és országszerte híre volt tehetségének, szerénységének, a természettel, a halakkal kapcsolatban tanúsított alázatának, kíméletességének.
Évek óta tudtuk, hogy súlyos beteg, de a baját is alázattal és méltósággal tűrte, mondhatni, tudomást sem akart venni róla és igyekezett azt titkolni mások elől. De örökre nem sikerült sajnos titkolni, tavalyelőtt késő ősszel már látható volt a baj közeledte. S jött a legrosszabb hír, szervezete feladta a harcot, Pityu meghalt. A család, barátok és horgásztársak döbbentek meg a hír hallatán és ugyanezek álltak sorfalat a dunai temetési ceremónián, amikor a hamvait az általa imádott folyam habjai közé szórták, majd a horgászbarátok még pár szem bojlit is bedobtak, hogy túlvilági útján is hódolhasson kedvenc sportjának.
Isten veled, Pityu, emléked örökre megőrizzük és tiszteletünk jeléül az idei futamot neveddel fémjelezzük, így beírjuk mindenki emlékezetébe.
S most a szomorúság után jöjjenek az örömhírek, az idei verseny aktuális tudnivalói!
Aki netán még nem ismeri eléggé a versenysorozatot, annak röviden leírom, hogy kifejezetten bojlis technikára, kimondottan amatőr versenyzőknek van minden évben egyszer kiírva, megrendezve. Mindig más helyszínen, lehetőség szerint természetes vizeken, néha kissé megkopott fényű, valaha szebb időszakokat is megélő tavakon, állóvizeken. Mivel amatőr a verseny, minden profi jelleget igyekeztünk saját szájízre átalakítani, kisebb elvárásokkal írjuk ki, hogy ne legyen többeknek, a szerényebb lehetőségűeknek elérhetetlen. Elhagytuk a pénzdíjazást, inkább horgászcégek szponzorációjának köszönhetően évről évre gazdag ajándékokkal, tárgyi díjazással háláljuk meg a résztvevők kitartását. Szinte senki sem megy haza üres kézzel, és soha nem ért még elégedetlen hang senki szájából sem. Nincsenek sztárallűrök, nincs irigység, az egész olyan, mint egy nagy, békés családi hosszú hétvége, csak itt még dicsőséget is lehet szerezni, ha valaki szerencsésebb vagy rutinosabb a másiknál.
Ennyit az általános tudnivalókról, lássuk az idei futam részletekbe menő kiírását!
VII. Flúgos Futam amatőr bojlis vándorkupa, „Bán Pityu emlékfutam”
Tiszakécske, II. holtág
A verseny időpontja: 2015. október 22. csütörtök 12:00 - 25. vasárnap 15:00
Tiszta versenyidő: 72 óra (22. csütörtök 15:00 órától 25. vasárnap 15:00 óráig)
A versenyen 30 csapat indulására van hely és lehetőség. A verseny csapatverseny, minden csapat kettő főből áll, illetve egy fő segítővel egészülhet ki.(A segítő teljes értékű csapattag, bedobhat, fáraszthat, szákolhat). Természetesen szívesen látjuk a csapattagok kísérőit, családtagjait is. Sátorállításra lehetőség van, gépjárművel lehet parkolni a sorsolt hely közelében.
A verseny menete:
2015. október 22. csütörtök:
12:00- gyülekező a halőrháznál, regisztráció, adategyeztetés, megnyitó, horgászhelyek kisorsolása
13:00- kisorsolt horgászállások elfoglalása, tábor kialakítása, felszerelés összeállítása, felkészülés, alapozó etetés
15:00 a verseny kezdete
2015. október 25. vasárnap:
15:00 a verseny lefújása
15:00-16:00 utolsó mérlegelés, összesítés
16:30 eredményhirdetés, búcsúebéd
Díjazás:
- abszolút I. helyezett csapat: vándorkupa
- szektor I-II-III. helyezett csapat: 1-1 kupa/versenyző
- legnagyobb hal kifogója: kupa
- bojlival fogott ragadozó hal díj
- a Tiszakécske és Környéke Sporthorgász Egyesület által felajánlott horgászhétvége a Tiszakécske II. holtágon
- különdíjak, értékes ajándékok, meglepetések
Nevezési díj: 34.000 Ft/csapat (2 fő), segítőknek, kísérőknek a részvételi díj: 6.000 Ft/fő. A nevezési díjak tartalmazzák a 72 órás horgászat lehetőségét, napi egyszeri meleg ételt (p-sz-v), a díjakat, valamint az egyéb felmerülő költségeket. Minden induló, kísérő karszalagot kap a jobb beazonosíthatóság érdekében.
A nevezési és részvételi díjakat előzetesen kérjük postai csekken vagy átutalással a szervezők címére eljuttatni, a címet és/vagy a bankszámlaszámot minden jelentkezővel e-mailben tudatjuk, ezért kérem, hogy mindenki pontos elérhetőséget adjon meg!
A jelentkezéssel és bármilyen kérdéssel e-mailben fordulhatnak hozzánk:
jeszy@vadkert.net
hartermihaly@freemail.hu
Javaslom, hogy mindkét e-mail címet írjátok be a címsorba, hogy biztosan eljusson hozzánk a leveletek!
A verseny szabályai:
- A verseny a már megszokott baráti találkozó és a profi versenyek ötvözete, természetesen nem vérre menő, inkább tapasztalatszerzésre, az egymással, a technikákkal, eszközökkel, csalikkal való ismerkedésre van kihegyezve… viszont mindettől függetlenül várunk mindenkit, lett légyen vér profi, vagy lelkes amatőr! „Gyári” és szponzorált csapatok jelentkezését azonban nem áll módunkban elfogadni.
- A verseny csapatverseny, minden csapat kettő főből áll, illetve egy fő segítővel egészülhet ki. (A segítő teljes értékű csapattag, bedobhat, fáraszthat, szákolhat.) Minden csapat négy darab - egy horgászhelyen legfeljebb két rod-podon elhelyezett - horgászbottal horgászhat. Botonként egy darab egyágú horog szerelése, felcsalizása engedélyezett. A csalit csak és kizárólag a horog alatti hajszálelőkén lehet felkínálni!
- A botok, orsók, kapásjelzők tekintetében nem szelektálunk, de értelem szerint mindenki a jól bevált bojlis szerelését hozza, szóval ne rakóval, pickerrel, feederrel próbálkozzon!
- A jelölő táblák egyben a versenyhelyek közepe, tehát a bottartók helyei is! A verseny egész időtartama alatt minden csapat legalább egy versenyzője köteles a sorsolt versenyhelyükön tartózkodni!
- A pálya 3 szektorra lesz felosztva, minden szektorba 10-10 csapat kerül. A sorsolás kétfordulós lesz, első körben a versenyhely sorsolás sorrendje derül majd ki. Az első kör húzási sorrendjét a beregisztrálás sorrendje határozza meg. Beregisztrálni érkezéskor kell majd a versenybíróknál! Amelyik csapat legalább egyik tagja nem érkezik meg a sorsolásra, ők csak a maradék helyekből választhatnak, de amelyik csapat másik tagja nem érkezik meg a verseny kezdetéig, az a csapat nem kap jogot a versengésre, kivéve, ha van benevezett segítőjük és ő a helyszínen van!
- A horgászat, etetés és fárasztás kizárólag partról történhet, vízre menni tilos! Csapatonként egy darab marker használata engedélyezett. A markerhez tartozó botot elkülönítve, megjelölve köteles minden csapat tartani!
- Etetőhajó használata nem, kizárólag a dobócsöves, parittyás, rakétás, spombos, katapultos, csúzlis etetés engedélyezett!
- Minden csapatnak rendelkeznie kell nagyméretű pontymatraccal, nagyméretű merítő szákkal, sebfertőtlenítővel, valamint 6 darab pontyzsákkal! Egy zsákban 1 db hal tárolható!
- A verseny során csalizásra főzött magvak, pellet, bojli
, etetésre bojli, pellet és szemes termények (áztatott, savanyított, főzött igen, száraz nem!) használhatóak, valamint őrölt etetőanyagok, method mix, stick-mix. Felhasználható maximális mennyiségek: 20 kg bojli, 20 kg szemes anyag, 20 kg pellet, valamint 20 kg őrölt etetőanyag, method és stick mix csapatonként a három napra. - Nem megengedett a method kosár használata, pasztázni csak a csalizó bojlit lehet, az ólmot nem!
- Tilos a fonott dobóelőtét zsinór használata, viszont engedélyezett vastagabb monofil dobóelőtétnek, a bot hosszának max. kétszeresének megfelelő méretig! Főzsinórnak is csak monofil zsinórt és a végszerelékre is csak max. 1,5 méternyi leadcore zsinórt engedélyezünk!
- Az etetés a verseny során bármely időpontban engedélyezett.
- Minden csapatnak a saját maga által a vízpartra szállított etetőanyag mennyiség áll rendelkezésére, annak pótlása a verseny során tilos!
- Mérlegelésre ponty és amur kerül, alsó súlyhatár 3 kilogramm! Kívülről akadt és a lefújás pillanatában még meg nem szákolt hal nem számít bele az eredményekbe.
- Minden kifogott halat mérlegelés, fertőtlenítés, fotózás után vissza kell helyezni a vízbe!
- Minden csapat köteles a lehető legkíméletesebben bánni a megfogott halakkal!
- A fogott és mérlegelt halak értékelése: 3-5 kg közötti halakért nem jár bónusz, 5-10 kg között mért pontyok után +1 kg kerül beírásra, 10-15 kg közötti pontyokért +3 kg bónusz jár, a 15 kg feletti pontyokért +5 kg jár. A kifogott amurok után nem jár bónuszpont! A verseny során a legnagyobb hal nettó súlyát értékeljük, viszont az a csapat eredményébe a bónusz pontok hozzáadásával számít bele. Külön díjazásban részesül a verseny során bojlival horogra akadt egyéb ragadozó hal (csuka, süllő, harcsa).
- A verseny során a mérlegelés 12 óránként zajlik, amennyiben bármely csapatnál megtelik a 6 db zsák (1 zsák - 1 hal!), az köteles haladéktalanul értesíteni a versenybírókat. A bírók helyszínre érkezéséig kötelesek a halat pontyzsákban tartani. A mérést valamelyik szomszéd csapat egyik tagja aláírásával hitelesíti. A 10 kg-ot meghaladó példányok mérése azonnal történik.
- A versenybírók telefonszámai a csapatoknál (is) lévő, a sorsoláskor kapott mérlegelő jegyzőkönyvön megtalálhatók. A versenybírók folyamatosan járják a pályát és szúrópróbaszerűen ellenőrzik a csalikat, az etetésre szánt felszereléseket és úgy általában mindent, ami a verseny tisztáságához kapcsolódik.
- A fárasztás során vagy bármely más okból elpusztult hal nem számít bele a csapat eredményébe.
- A versenyszabályzat be nem tartása a csapat azonnali kizárását eredményezheti! Óvást a verseny lefújásáig fogadunk el 10.000 Ft letétbe helyezése ellenében, melyet követően a panaszt kivizsgáljuk, pozitív döntés esetén a megpanaszolt eredményt módosítjuk és a letét felét az óvónak visszaadjuk. A vizsgálatnak köteles minden érintett önként alávetni magát és tevékenyen elősegíteni azt!
- A sorsolást követően minden csapatnak lehetősége van, hogy kulturált körülményeket létesítsen magának a kisorsolt versenyhelyén. Sátorállításra van lehetőség. Kérésünk, hogy a verseny időtartama alatt is vigyázzatok a rendre, ne keltsük rossz hírünket a szemeteléssel vagy rendzavarással!
- Mivel nem célunk az emberi viselkedés nagyfokú megreformálása, csak kérjük, hogy mindenki igyekezzen normálisan viselkedni és csak annyi alkoholt fogyasztani, ami sem másoknak, sem saját magának nem jelent problémát!
- Visszalépés vagy a versenyen való indulás akadályoztatása esetén csak akkor áll módunkban a már befizetett díjat visszautalni, ha a lemondás legkésőbb 2015. október 1-jéig megtörténik!
- Továbbra is fenntartjuk a jogot, hogy szankcionáljuk azokat a jelentkezőket, akik jelentkeznek, de ennél tovább - értsd a fizetésig, majd nyilván és értelemszerűen a részvételig - már nem jutnak el és még elfogadható magyarázattal sem szolgálnak ennek okáról, sőt némelyikük abszolút nem kommunikatív, még az érdeklődésünkre sem!
Néhány szó a pályáról:
A partszakasz hossza kb. 900 méter, szélessége 80-90 méter. A verseny idején senki sem fog a holtágon horgászni a versenyzőkön kívül.
A kb. 25-30 méter széles ligetes parton a versenyhelyek egymástól náddal tagoltak, az átlagos vízmélység 2-2,5 méter közt van egyenletesen az egész pályán, a meder többnyire kemény és egyenletes. Sok szép és hatalmas hal lakja!
Sátrazni kényelmesen lehet az egész partszakaszon.
A megközelítésről: Szolnok felől át Tiszakécskén, Kiskunfélegyháza irányában elkanyarodva a Fő út 44. sz. házzal szemben, a Holtág Sörözőnél van a holtághoz (balra) a lejáró. Délről a 44-es főút felől át Kerekdombon és ugyanúgy a Fő út 44-nél jobbra.
Sokak előtt nem titok, nincs is miért titkolnunk, inkább büszkélkedhetünk azzal, hogy sok csapat már az előző futam végén benyújtja igényét egy versenyhelyre a következő futamra. Ezt szervezetten szoktuk megoldani, és mivel van majd egy éve mindenkinek, hogy érvényesítse a jelentkezését, e-mailben szoktuk fogadni az előzetesen jelentkezőket. Az idei futamra is már húsz feletti csapat írta meg jelentkezési akaratát, így elméletileg még 10 csapat jelentkezését várjuk, de mivel mindig van lemorzsolódás, pár tartalék csapattal is szeretnénk bebiztosítani magunkat és a jelentkezőket is. Nyilván a kiírás hivatalos megjelenését követően a gyorsabbaknak van nagyobb esélye a főtáblára kerülni, így ajánlott a fürgeség!
S jöjjön pár téli fotó az idei helyszínről:
A bátortalanoknak, bizonytalankodóknak üzenem, hogy ne gondolkodjanak sokat, tegyék magukat próbára velünk! Higgyétek el, nem fogtok csalódni! Erre talán bizonyíték az elmúlt hat futam visszajelzése, amiket itt, a Haldorádó horgászportálon az írások között megtaláltok!
Mert horgászni, versenyezni, kalandokat bevállalni jó!
Jeszy