Az idei enyhe tél után reméljük hamarosan beköszönt az igazi tavaszi idő és elkezdenek a horgászvizek melegedni. Amíg nem kapnak túl vehemensen a halak, addig leheletfinom szerelékkel kell próbálkoznunk. Egy fenekező szereléket állítunk most össze, ami a parttól távolabb tartózkodó, finnyásan kapó halak kora tavaszi, valamint akadós terepen történő horgászatához ajánlott.
A szereléket az angol horgászok találták ki a nagyon finom, tavasszal nehezen horogra csalható halak horgászatához, amelyek a lehűlt vizekben a parttól távol, a fenék közelében tartózkodnak, ahol természetesen akadókra is számíthatunk. A szerelék alapötletének leírását M. Bowler tollából láttam, amit az itt bemutatott módon továbbfejlesztettem.
Szükséges kellékek
- 2 db gumiütköző
- 0,12 mm-es fő/előkezsinór
- sörétólmok
- apró, a módszerhez alkalmas horog (pl. Gamakatsu 1810 B 18-as)
A szerelék használata
A főzsinóron a két gumiütköző segítségével rögzítettük az ólmokat tartalmazó előkét. Ezzel lehetővé tettük, hogy a főzsinóron tetszőlegesen a bot spicce vagy a horog irányába mozgassuk el a súlyozást. Így tetszőleges hosszúságú - néhány centimétertől akár egy méteresig terjedő - „horogelőkét” kapunk, amelynek aktuális hosszát a halak kapókedvéhez igazíthatjuk.
Alkalmazási terület
Szerelékünk alkalmas a nagyobb méretű lehűlt horgászvizek tél végi, korai tavaszi fenekező horgászatához. Elsősorban akkor, ha a halak a parttól távolabb és inkább a mederfenék közelében tartózkodnak. A szerelék másik előnye, hogy az oldalólom főzsinórhoz történő csatlakoztatása miatt alkalmas akadós terepen történő horgászathoz is. Az ólmozás elakadása esetén a gumigyöngyök közül kicsúszik az ólomsort tartó előke, és a halat nem veszítjük el.