A légykötés legfontosabb anyagai

A légykötés legfontosabb anyagai

A légykötő eszközök ismertetése után elérkeztünk a tettek mezejére, a légykötéshez használt legfontosabb anyagokat tekintjük át. Először a horgok területén teszünk rendet, majd a „horogszárra valókból” tallózunk. Természetesen csak a legalapvetőbb anyagokat ismertetem.

Legyező horgok

A többi horgászmódszerhez hasonlóan a legyezéshez is a legjobb minőségű horgokat válasszuk. Néhány megbízható gyártó (Tiemco, Gamakatsu, Mustad) állandóan azonosan jó minőségben produkálja horgait. A minőség kritériuma után a forma és természetesen a méret a két legfontosabb jellemző.

1. szárazlégy horog, 2. nimfa horog, 3. streamer horog, 4. caddis pupa (= tegzesbáb) és bolharák horog, 5. úszó nimfa horog, 6. lazacozó horog

Az alakon kívül, a legyezőhorgok egyéb, fontos paramétereit szeretném még bemutatni. Ha a csomagolásra tekintünk, akkor nemcsak a típust és a méretet találjuk meg (a legtöbb esetben), hanem egyéb, fontos információkat is, amelyek a szár hosszára, az anyag vastagságára stb. utalnak. Pl.:
- 3x long: az adott horogöböl mérethez egy háromszor hosszabb szár tartozik
- 2x short: az előbbihez hasonlóan, a horogöbölhöz kétszer rövidebb szár tartozik
- forged: kovácsolt
- barbless: szakáll nélküli
- fine: vékony anyagvastagságú
- heavy: vastag anyagból készült


Légykötő anyagok

A „horogravalók” közül a legfontosabbakat - és talán nem túlzás ezeket nélkülözhetetlen anyagoknak nevezni - tekintjük át.

A cérnák tekercsén az alábbi adatokat találjuk: színkód (102, 111 stb.), hossz (100 yds) és az átmérő (0,06 mm)

- A cérnák szerepe, hogy belőlük testet képezzünk, vagy segítségükkel egyéb légykötő anyagokat (tollak, szőrök, bordázat) erősítünk fel a horog szárára. A cérnák vastagságát számokkal jelölik. Egy általános, úgymond univerzális cérnavastagság a 6/0 vagy 8/0 méret. A színek tekintetében csak a képzeletünk szab határt, gyakorlatilag minden színben, rengeteg árnyalatban kaphatók. A cérnák bobbinjának (spulni) méretét a szerint kell megválasztani, hogy mekkora méretű a cérnatartó (bobbin holder) szárainak távolsága. A cérnatekercs spulnijának szorosan kell állnia a tartóban, olyannyira, hogy ha kötés közben elengedjük, akkor abban a pozícióban kell, hogy maradjon, nem engedhet több cérnát, hiszen ez akadályozná a munkánkat.

A horog méretének megfelelő nagyságú gyöngyöt kell választanunk

- A gyöngyök egyre nagyobb teret hódítanak a modern légykötésben. Gyakran láthatunk gyöngyökből kialakított testet, de még gyakrabban a legyek fejeként használják. Használata rendkívül egyszerű, fel kell húzni a horog szárára, és zselés pillanatragasztóval megfogatni. Arra azonban ügyelni kell, hogy a furat nem egyforma méretű a gyöngy két oldalán. Az egyik oldalán sokkal kisebb, mint a másikon, ezen a kisebb furaton bujtatjuk be a horgot, így a horog fülére nem csúszik rá. Ha a nagyobb furattal kezdenénk, akkor elrejti a fület, és nehézkessé válik a légy felkötése.

Vékony, nagyon puha bordázó drótszálak és tinsel

- A bordázó anyagoknak több funkciója is van. Szegmentálja a légy testét, valamint összetartja az alkotásunkat, ezenkívül megvédi a légytestet a ragadozó halak erős állkapcsától, illetve néhány faj esetében az éles fogaktól. A leggyakrabban használt bordázó anyagok a vékony drótok és a tinsel. A drótbordázatok alapszínei: arany, ezüst és bronz, de kaphatóak piros, zöld stb. színűek is.

Az egyik leggyakrabban használt anyag, a herl

- A páva tollának lágy, csillogó oldalszálait, az úgynevezett herl-öket nagyon sok légy kötéséhez felhasználhatjuk. Önmagában is pompás látványt nyújt a szép, „kékszemes” pávatoll, de a légykötő szerelékes dobozban is igen hasznos. Az oldalszálakat levágva, kisebb legyeken egy szálat önmagában, nagyobb méretűeken több szálat összefogva használjuk. Használatánál azonban arra kell vigyáznunk, nehogy túl erősen feszítsük a szálat, miközben a horogszár köré tekerjük, mert gyakran megesik, hogy elszakad, mielőtt leköthetnénk. A probléma megelőzéséhez kitűnő szerszám a forgófejes, rugós nyaktoll csipesz használata.

A nyaknyúzat, felső végén apró, alján nagyméretű tollakkal

- Kakasnyak nyúzatából olyan nagyságú tollat választhatunk legyünk gallérjának, amilyen méretűt akarunk. A nyúzat egészen apró tollakat is tartalmaz az egyik végén, míg az ellentétes oldalon egészen hosszú szálakat találunk. Ezekhez a kakastollakhoz önállóan is hozzájuthatunk egy kis plusz munkával, ha saját baromfiudvarunk van, de megvehetjük készen is a boltban. Az egyik leghíresebb gyártó a Metz, amelynek palettáján ragyogó minőségű tollakat találunk, melyek speciálisan kitenyésztett szárnyasoktól származnak.

Egy teljes bőr több légykötő számára is számtalan légy kötéséhez elegendő

- A különféle prémes állatok szőre szintén kitűnő légykötő anyag. A keményebb vagy üreges belsejű szőröket (őz) általában szárazlegyekhez használjuk, mert jó úszóképességet biztosítanak a légynek (pl. Elk hair caddis). A puha szőrök, mint pl. a nyúlszőr vagy más állatok hasának aljáról származó puha szőr nagyon jó dubbing anyag. A dubbing viaszos cérnára rakott és sodort szőrökből áll. A légy testét alakítjuk ki ebből az anyagból, mely bolyhossága révén levegőt zár szálai közé, apró légbuborékokat képezve a vízbe eső légyen, mely segít a vízfelszínen maradásban. A dubbing készítésére egy későbbi írásomban még részletesen kitérek.

Dubbing alapanyagok és a viasz

- A dubbing egy rendkívül finom természetes vagy mesterséges anyagból készült szőrtömeg (egyes esetekben hosszabb állati szőrből is készülhet). A dubbing készítéséhez elengedhetetlen kellék a
- Dubbing viasz. Ezzel a méhviasszal kell a kötözőcérnát egyenletesen bekenni és a finom szőrt a cérnaszálak köré helyezni. Aztán a dubbing sodróval egy szép, egyenletes vastagságú sodratot kapunk, amit a horog szárára tekerünk, majd lekötjük.

Body glass: 1. félkör, 2. kör metszetű, amire a body glass feliratelőtti kis jel is utal

- Larva lace vagy body glassból nagyon szép szegmentált testet készíthetünk. Legfontosabb felhasználási területe a szúnyoglárva utánzatok készítésénél van. Kapható kör és félkör keresztmetszetben is. A csomagoláson apró piktogram jelöli a keresztmetszet alakját.

Ólomhuzalok a légytest súlyozásához

- Ólomhuzalokkal súlyozhatjuk a horog szárát, mielőtt a légy testét kialakítanánk. A huzalok átmérője általában a 0,1 mm-től a 2 mm-es vastagságig terjed.

Chenille-zsenília fonal

- A chenille, vagy zsenilia fonalból nagyon szép szőrös testeket lehet kialakítani. A nagy népszerűségnek örvendő Wooly Bugger és Wooly Worm legyek teste is ebből az anyagból készül.

A teljesség igénye nélkül felsorolt, legegyszerűbb és legalapvetőbb anyagok után megismerkedhetünk majd a dubbing készítésével és néhány egyszerűen elkészíthető léggyel is.

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.