A szakértő válaszol! – 163. rész

A szakértő válaszol! – 163. rész

Elérkezett a szeptember, habár még csak a naptár szerint értünk el az őszhöz – a hőmérő higanyszála még korántsem ezt mutatja, de legalább már elviselhető a hőség a vízparton, és az éjszakák már kimondottan kellemesek, így ha időnk engedi, irány a vízpart! Érezhető, hogy nagyon sokan szeretnének megküzdeni a pontyok mellett egy-egy nagyobb amurral is, így e szuper sporthalunk horgászatával kapcsolatban is hoztam néhány tippet.

Tóth Kristóf
„Kedves Tamás!
Pontyozó botot szeretnék vásárolni. Legtöbbször távoli dobásokra van szükség ott, ahol horgászom, de akadnak évente 2-3 alkalommal olyan horgászatok is, ahol kisebb távolság is megfelelő. Nem szeretnék két sor botot vásárolni, mit javasolnál?”

Haskó Tamás:
Kedves Kristóf!
Alapigazság, hogy amelyik bottal lehet nagyot dobni, azzal lehet kisebbet is, viszont fordítva ez már nem igaz! :) Én egy 3,9 méteres botot választanék, amely a kézben nem túl merev, mégis alkalmas a nagyobb távolságok elérésére. A By Döme Black Edition BC 390 botot javaslom, amely szerintem tökéletesen meg fog felelni az igényeknek. Ez kellő keménységgel rendelkezik, viszont a fárasztásokhoz ideális a rugalmassága, nem kell tartani a halvesztéstől.

A Black Edition 390 jó választás, ha csak egy pár pontyozó botot szeretnénk vásárolni
Fárasztás közben nem túl merev, jól leköveti a hal mozgását

Tárnoki Richárd
„Szia, Tomi!
Horgászat közben el szoktam gondolkodni vajon milyen jelentősége lehet az ólom formájának, valóban hatással van az akadásra?”

Haskó Tamás:
Szia, Ricsi!
Az ólomformákat alapvetően a horgászat stílusához igazítjuk, így dobós horgászatnál a nyújtott csepp a legtöbbet alkalmazott forma, hiszen ezzel lehet a legpontosabban és a legtávolabbra dobni. Behúzós horgászatok alkalmával vagy partközeli horgászatok esetében már lényegesen több forma közül választhatunk. Ilyenkor előnyben részesítem a középkonzolos típusokat, amelyeken a forgókapocs a kerek és lapos formájú ólom közepén helyezkedik el. E forma és kialakítás előnye, hogy bármerre is indul el a hal a felszívott csalival, azonnal ellenállásba ütközik, és megtörténik az akadás. Próbáld ki, szerintem az eredmény téged is meg fog győzni!

Az általam favorizált középkonzolos forma, mely bármilyen mederfenéken könnyedén megkapaszkodik
A csalik változnak a szerelékeimen a súlyok viszont állandóak

Kovács Károly
„Kedves Tamás!
Jól tudjuk, hogy légnyomás és egyéb dolgok mennyire befolyásolják a horgászatunkat. Sokat gondolkozom, hogy vajon a szél, a szélirány mennyire befolyásolja a halak kapókedvét, illetve össze tudja-e „fújni" a halakat egy adott területre. Szerinted a szélmozgás hatással van a halakra? A horgászhelyünk kiválasztásánál figyelembe kell ezt vennünk? Válaszodat előre is köszönöm!”

Haskó Tamás:
Kedves Károly!
Nagyon jó kérdés, amely engem is folyamatosan elgondolkodtat, horgászataim folyamán mindig figyelembe veszem a helyválasztás alkalmával. Erre azért is van szükség, mert a vízben található planktont (amely a pontyok egyik fő természetes tápláléka) a szél könnyedén sodorja a vízben, és ezt a táplálkozó pontyok is követni fogják. Bányatavon ez még érezhetőbb, mikor meg kell horgászni egy, a fenékről kiemelkedő púp oldalát, és az egyik felén kapásig sem jutunk el, még a széliránynak megfelelő oldalról szépen lehet fogni a halakat. Éppen ezért azt javaslom, ha van lehetőséged (még ha kellemetlenebb is), érdemes széllel szemben választani a horgászhelyet.

Ezt a gyönyörű pikkelyest néhány méterrel fogtam a part szélétől viharos szélben, engem meggyőzött! :)
Kedvenc bányatavamon egy púp oldalain keresgéltem, és amint a széliránynak megfelelő oldalra került a szerelékem, nem sokáig maradt magányos

Barna Attila
„Kedves Tamás!
Elnézést a zavarásért, de szeretném kikérni a véleményedet. A technika fejlődésével a piacon már számos különböző csaliimitáció megtalálható. Felmerül bennem a kérdés, hogy ezek a termékek fogósságukat tekintve megközelítik-e a természetes vagy a természetes összetevőkből elkészített csalikat? Továbbá mennyire zavaróak a halak számára az ilyesféle csaliimitációk? Köszönöm előre is!”

Haskó Tamás:
Kedves Attila!
Az a meghökkentő, hogy számos helyzetben tapasztaltuk csapattársaimmal, hogy a csaliimitációk sok esetben eredményesebbek hagyományos társaiknál. Erre remek példa a SpéciCorn gumikukorica családunk, amelyről sok felhasználói visszajelzés érkezett, hogy még a Dunán is fogósabb, mint a hagyományos ízesített kukorica csalik. Ennek okát természetesen mi sem tudjuk pontosan, de az eredmények megkérdőjelezhetetlenek, a halak táplálékként tekintenek ezekre a csalikra, amelyek sok esetben megkönnyítik a horgászok dolgát is.

A SpéciCorn gumikukorica család már hosszú évek óta töretlen sikernek örvend a pontyok körében
Nagyon kedvelem a fluo színű típusukat, melyek szinte világítanak a vízben, ezzel is növelve a vizuális ingert

Homoki Krisztián
„Szia, Tomi!
Nagyon szeretek amurra horgászni és mindig kísérletezek az etetéssel, főleg a mennyiségével. Te mennyit szoktál etetni amuros horgászatoknál, tényleg kell a több vödörnyi mennyiség egy rövidebb horgászathoz is?”

Haskó Tamás:
Kedves Krisztián!
Az etetés mennyisége, úgy gondolom, sok tényező függvénye, de ha nincs semmi különleges indok a nagy etetésre, akkor én alapvetően kis mennyiséget használok, ami például behúzós horgászatok alkalmával csupán 1-2 marék bojlit jelent. Ezen etetés felett, ha felkínálsz egy élénksárga színű pop-up csalit (a Ronnie rig ehhez tökéletes megoldás), az legtöbbször nem sokáig árválkodik magányosan a fenéken, imádják a torpedók.

Egy szem sárga pop-up az etetés felett egy nagyon hatékony felkínálási mód amur horgászatánál
Ennyi etetés éppen elegendő is
Imádom fárasztani az amurokat, igazi sporthalak

Írta: Haskó Tamás

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.