Elérkezett a szeptember, habár még csak a naptár szerint értünk el az őszhöz – a hőmérő higanyszála még korántsem ezt mutatja, de legalább már elviselhető a hőség a vízparton, és az éjszakák már kimondottan kellemesek, így ha időnk engedi, irány a vízpart! Érezhető, hogy nagyon sokan szeretnének megküzdeni a pontyok mellett egy-egy nagyobb amurral is, így e szuper sporthalunk horgászatával kapcsolatban is hoztam néhány tippet.
Tóth Kristóf
„Kedves Tamás!
Pontyozó botot szeretnék vásárolni. Legtöbbször távoli dobásokra van szükség ott, ahol horgászom, de akadnak évente 2-3 alkalommal olyan horgászatok is, ahol kisebb távolság is megfelelő. Nem szeretnék két sor botot vásárolni, mit javasolnál?”
Haskó Tamás:
Kedves Kristóf!
Alapigazság, hogy amelyik bottal lehet nagyot dobni, azzal lehet kisebbet is, viszont fordítva ez már nem igaz! :) Én egy 3,9 méteres botot választanék, amely a kézben nem túl merev, mégis alkalmas a nagyobb távolságok elérésére. A By Döme Black Edition BC 390 botot javaslom, amely szerintem tökéletesen meg fog felelni az igényeknek. Ez kellő keménységgel rendelkezik, viszont a fárasztásokhoz ideális a rugalmassága, nem kell tartani a halvesztéstől.
Tárnoki Richárd
„Szia, Tomi!
Horgászat közben el szoktam gondolkodni vajon milyen jelentősége lehet az ólom formájának, valóban hatással van az akadásra?”
Haskó Tamás:
Szia, Ricsi!
Az ólomformákat alapvetően a horgászat stílusához igazítjuk, így dobós horgászatnál a nyújtott csepp a legtöbbet alkalmazott forma, hiszen ezzel lehet a legpontosabban és a legtávolabbra dobni. Behúzós horgászatok alkalmával vagy partközeli horgászatok esetében már lényegesen több forma közül választhatunk. Ilyenkor előnyben részesítem a középkonzolos típusokat, amelyeken a forgókapocs a kerek és lapos formájú ólom közepén helyezkedik el. E forma és kialakítás előnye, hogy bármerre is indul el a hal a felszívott csalival, azonnal ellenállásba ütközik, és megtörténik az akadás. Próbáld ki, szerintem az eredmény téged is meg fog győzni!
Kovács Károly
„Kedves Tamás!
Jól tudjuk, hogy légnyomás és egyéb dolgok mennyire befolyásolják a horgászatunkat. Sokat gondolkozom, hogy vajon a szél, a szélirány mennyire befolyásolja a halak kapókedvét, illetve össze tudja-e „fújni" a halakat egy adott területre. Szerinted a szélmozgás hatással van a halakra? A horgászhelyünk kiválasztásánál figyelembe kell ezt vennünk? Válaszodat előre is köszönöm!”
Haskó Tamás:
Kedves Károly!
Nagyon jó kérdés, amely engem is folyamatosan elgondolkodtat, horgászataim folyamán mindig figyelembe veszem a helyválasztás alkalmával. Erre azért is van szükség, mert a vízben található planktont (amely a pontyok egyik fő természetes tápláléka) a szél könnyedén sodorja a vízben, és ezt a táplálkozó pontyok is követni fogják. Bányatavon ez még érezhetőbb, mikor meg kell horgászni egy, a fenékről kiemelkedő púp oldalát, és az egyik felén kapásig sem jutunk el, még a széliránynak megfelelő oldalról szépen lehet fogni a halakat. Éppen ezért azt javaslom, ha van lehetőséged (még ha kellemetlenebb is), érdemes széllel szemben választani a horgászhelyet.
Barna Attila
„Kedves Tamás!
Elnézést a zavarásért, de szeretném kikérni a véleményedet. A technika fejlődésével a piacon már számos különböző csaliimitáció megtalálható. Felmerül bennem a kérdés, hogy ezek a termékek fogósságukat tekintve megközelítik-e a természetes vagy a természetes összetevőkből elkészített csalikat? Továbbá mennyire zavaróak a halak számára az ilyesféle csaliimitációk? Köszönöm előre is!”
Haskó Tamás:
Kedves Attila!
Az a meghökkentő, hogy számos helyzetben tapasztaltuk csapattársaimmal, hogy a csaliimitációk sok esetben eredményesebbek hagyományos társaiknál. Erre remek példa a SpéciCorn gumikukorica családunk, amelyről sok felhasználói visszajelzés érkezett, hogy még a Dunán is fogósabb, mint a hagyományos ízesített kukorica csalik. Ennek okát természetesen mi sem tudjuk pontosan, de az eredmények megkérdőjelezhetetlenek, a halak táplálékként tekintenek ezekre a csalikra, amelyek sok esetben megkönnyítik a horgászok dolgát is.
Homoki Krisztián
„Szia, Tomi!
Nagyon szeretek amurra horgászni és mindig kísérletezek az etetéssel, főleg a mennyiségével. Te mennyit szoktál etetni amuros horgászatoknál, tényleg kell a több vödörnyi mennyiség egy rövidebb horgászathoz is?”
Haskó Tamás:
Kedves Krisztián!
Az etetés mennyisége, úgy gondolom, sok tényező függvénye, de ha nincs semmi különleges indok a nagy etetésre, akkor én alapvetően kis mennyiséget használok, ami például behúzós horgászatok alkalmával csupán 1-2 marék bojlit jelent. Ezen etetés felett, ha felkínálsz egy élénksárga színű pop-up csalit (a Ronnie rig ehhez tökéletes megoldás), az legtöbbször nem sokáig árválkodik magányosan a fenéken, imádják a torpedók.
Írta: Haskó Tamás