Az ősz beköszöntével elkezdett hűlni a víz, így a nyáron jól bevált combig vagy akár derékig vízben állós pergetéseket el kell lassan engednem. A balinok is kevésbé járják a partszéli vizeket. A melegebb vízrétegekben rajba álló küszöket riogatják, ami ilyenkor már nem ritkán a parttól messzebbi távokat is jelenti.
Ennek megfelelően változtatnom kell a pergető technikámon és felszerelésemen is, hogy eredményes maradhassak. Mivel csónakkal aránylag ritkán van lehetőségem vízen lenni, csak a partról való nagy dobások segítenek elérni a távolabbi balinokat. Aki ismer, az tudja, hogy én sem dobásokkor, sem pedig bevágások alkalmával nem tartozom az óvatos-finom beleemelős típusba. Bányatavi és vadvízi pergetőként megtanultam, hogy ha az akasztás ül, akkor a fárasztásnál is bátrabban lehet irányítani, és már csak idő kérdése, hogy győztesként jöjjünk ki a harcból. Dobásoknál pedig a maximumot és még egy kicsit szeretem kihozni a felszerelésből, így vérzett már el a kezemben nem egy átlagos felhasználónak még megfelelő, de ilyen extra igénybevételt már nem tűrő felszerelés.
Véleményem szerint jelenleg az Energofish palettán a Wizard ASP Spinen kívül egy pálca alkalmas még partról a nagy távokra tartózkodó balinok cserkelésére, amely nem más, mint az új Wizard Edge Spin pergető bot 265 cm-es változata.
IM12-es anyagból készült, ennek köszönhetően kellően könnyű, mégis karakteres, feszes pálca. Úgynevezett extra fast akciót kapott. A szilícium-karbid anyagnak köszönhetően a gyűrűk is vékonyítottak, így ez sem terheli felesleges súllyal a karunkat, ami úgy gondolom, pergetésnél elengedhetetlen.
Ferenc barátomat nem is kellett sokáig győzködnöm egy munka utáni balinos pecára. Gyors pakolás után már indultunk is a kiszemelt helyek felé.
Éves baráti versenyt tartunk, mely az alábbi pontozási rendszeren alapszik.
Az adott nap első méretes nemes hala egy pont, minden halfaj +1 pont és minden megkezdett kiló +1 pont. Egész évben vezetjük, minden együtt töltött pergetés érvényes. Év végén pedig meglátjuk, ki mennyire volt ügyes. 2022-ben sikerült behúznom az évet, de jelenleg vesztésre állok, így minden méretes nemes halra szükségem van.
Megérkezésünk után perceken belül több jó rablás jelezte, hogy a balinok táplálkoznak. A probléma ott kezdődött, hogy a legközelebbit is cirka 50-60 méterre láttuk. Ezt a távot partról túldobni és feszes fonottal már csalival hatékonyan megvezetni nem egyszerű. Ráadásul volt némi oldalszelünk, ami szintén nem könnyítette a helyzetet. Nem tétlenkedtünk sokat és már fűztük is a fonottakat a gyűrűk közé. Hamar előkerült a wobbleres doboz, hisz ezt a távot csak bizonyos típusokkal fogom tudni hatékonyan meghorgászni. Minden wobbleremen ott fityeg a rá alkalmas not-a-knot kapocs, így gyorsan bármelyiket be tudom vetni.
A Salmo Thrill 7 centis változata és a Salmo Slider 5 centis változata is számomra bevált „távcsali” az őnök ellen, hisz mindkettő kifejezetten jól dobható, repülés közben nem riszál be és nem cikázik, aminek köszönhetően a röppályája jól kiszámítható. Egy begyakorolt, laposabb dobással és az utolsó pillanatban visszafogott dobbal le tudjuk csökkenteni a levegőben elszaladó fonottunk mennyiségét, ami úgy gondolom, nagyon is fontos, hisz csobbanáskor azonnal el tudjuk kezdeni a vezetést, és ez nem ritkán azonnal balint ad.
A Salmo Thrill már sokak által jól ismert balinos wobbler, míg a Slider nem egy tipikus csali erre a halfajra. Mégis mindkettőt érdemes magunknál tartani, hisz a Salmo Thrill gyors és finom kilengése mellett a Salmo Slider lassabb, elnyújtott, nagy amplitúdójú riszálása is kedvelt mozgástípus a ragadozó őnök számára. Mindkét csali jól reagál az egyéni vezetési stílusra, így 10-15 dobásig nincs is két olyan alkalom, amikor ne tudnék változtatni a tempón, vízrétegen, ritmuson.
Nagy lendülettel kezdtük el szórni a vizet barátommal, és ahogy puhult a fonott, úgy értünk el távolabbi és távolabbi pontokat a vízben. Az osztott nyéltag biztos fogást nyújt, így hamar ráéreztem a hosszú dobások technikájára. Talán 10-12 perce dobálhattunk, amikor egy kifejezetten jól sikerült lendítésemet követően, a csobbanás után az első két beletekerésbe elemi erejű ütést kaptam. Mélyről érkezett ellenfelem, aminek következtében teljes testtel kiugrott a vízből. A nagy távolság ellenére is tisztán látszott, nem mindennapi balin ragadta el a csalit ezzel felvéve a kesztyűt ellenem. Bár én az erőteljesen bevágó pergetők közé tartozom, itt nem volt erre feltétlen szükség, hisz ellenfelem majdhogynem kifordította kezemből a pálcát, és már e kirohanás megtartása is kellően beültette szájába a Salmo wobbler tűhegyes horgait. A nagy távolság ellenére aránylag hamar a közelünkbe ért a gyönyörű őn, és az már szákolás előtt látszott, hogy az első horogból két ág, míg a hátsóból egy is befordult. Keresztben ragadta el a Salmo Thrill-t. Igyekeztem nem halálra fárasztva, de kellően nyugodt állapotban megszákolni, ami sikerült is Ferenc barátomnak, így hamar halmatracra fektethettem idei egyik legegészségesebb és talán eddigi legformásabb balinomat.
Összességében véleményem a Wizard Edge Spin 265 centis pálcáról egy mondatban leírva a következő: megérkezett az első megfizethető, jó minőségű balinos pálca, amelynek a távolság nem akadály!
Fotókat készítette: Kánya Ferenc és Szebenyi Péter
Szöveg: Szebenyi Péter
EnergoTeam