Harcsás jighorog

Harcsás jighorog

Manapság már egyre jobban specializálódik a horgászat minden apró eleme. Nemcsak harcsázásról vagy azon belül harcsapergetésről beszélhetünk, hanem azon belül is különböző pergetési módszerekről. Mindezek miatt kialakulnak speciálisan harcsára szánt műcsalik és kiegészítők.

A cél mindig ugyanaz, kézben tartani egy gyönyörű ragadozót
A cél mindig ugyanaz, kézben tartani egy gyönyörű ragadozót

Az már régóta köztudott, hogy a harcsára speciálisan erős dolgok, ezen belül pedig horgok szükségesek. Ezt egyre több gyártó is felismerte, így én is beleástam magam a témába, mivel volt sok negatív tapasztalatom, így tudtam, miken kell javítani, illetve melyek azok a kritériumok, amelynek egy rendkívül jó minőségű és megbízható harcsás jighorog megalkotásánál figyelembe kell venni.

Íme, egy tökéletesnek mondható akadás, amiből nincs menekvés
Íme, egy tökéletesnek mondható akadás, amiből nincs menekvés

Erő! Talán a legfontosabb kritérium az, hogy legyen megfelelően erős a horgunk, hiszen ha ott az erő, akkor tutira jó a horgunk. Sajnos, ez nem ennyire egyszerű, Nézzük, mik a problémák és persze a lehetőségek! A legegyszerűbb az a gondolat, hogy jobb minőségű és vastag anyagból készítenénk a jighorgokat. A Legend Jig horgoknál már kifejtettem a témát, de az ismétlés a tudás anyja.

A gerebenfogak alatt található csont nem horogbarát, a harcsaszájban ez nagy akadály számunkra
A gerebenfogak alatt található csont nem horogbarát, a harcsaszájban ez nagy akadály számunkra

Tehát az alapanyag minősége valóban meghatározó, azonban korántsem az a legjobb, ha vastagabb a horog szára. Egyrészt a vastagabb szár miatt a hegy kiképzése is macerásabb, illetve, ha szakállas horgot használunk, az csak bonyolítja a helyzetet, így nagy sebet ejtünk a halon, ami egyrészt nem jó a halnak sem, de az akadás is a lehetőségekhez képest legvékonyabb horgoknál a legjobb. Vagyis kell egy arany középút, amely a kiváló minőségű anyag és a lehetőség szerint vékony horogszár kombinációja.

A horog hegye rendkívül precízen élezett, a horogszár pedig megfelelően erős
A horog hegye rendkívül precízen élezett, a horogszár pedig megfelelően erős

Természetesen a legtöbbször a horog kihajlástól fél mindenki, azonban ez nem a horog miatt szokott bekövetkezni, sokkal inkább az akadás milyensége a meghatározó, a harcsánál ez hatványozottan igaz. Amennyiben a gerebenfogakba kapaszkodik a horog hegye, akkor sajnos nincs mentség. Mivel nem tud belefúródni a horgunk a csontba, lehetetlen helyzet alakul ki. Vagyis a gerebenfogakon megtámaszkodó horog legyen bármennyire erős, innen szinte garantált a horog kihajlása. Azonban, ha jól ül a horog – vagyis a horog öble tartja a halat – akkor már nincs esélye a harcsának.
Hozzáteszem, nem wobblerről van szó, ahol a két hármashorog egyszerre bele tud akadni a harcsa alsó-, illetve felső állkapcsába, és azokat szétfeszítve simán kihajlítja a legerősebb horgot is. Itt most egyágú jighorogról beszélünk, ahol – ha az egy ág jól beül, akkor – nincs esélye a harcsának. Persze ehhez azért kell egy jó horogforma is. Nem térek vissza részletesen a Legend Jigre, de ahhoz mérten harcsára jobb a kerekebb nagyobb horogöböl. Ezt is lehetne még alaposabban körbejárni, azonban nézzük végre ezt a kiváló harcsás jighorgot, a Wizard Silurus Pro szériát! Megalkotásakor több cél vezérelt. Egyrészt persze legyen megfelelő a horog minősége, másrészt pedig legyen megfelelő méretű a szortiment. Itt is ketté lehet választani a lehetőségeket. Egyrészt kell megfelelő súly, másrészt pedig megfelelő méret. Nos, az utóbbi – bármennyire is meglepő – az egyszerűbb, ugyanis ha rendes harcsáról beszélünk, akkor ajánlatos megfelelő méretű csalikat is használni, így az akár 7/0 méretű horog sem mondható nagynak. Hogy esetleg kisebb csalik is felkerülhessenek a horogra, a 3/0 méret is megtalálható a szortimentben. A súly már szélesebb méretskálát ölel át. Itt gondolni kell a tavi harcsásokra is, ahová a kisebb, akár 6 grammos súly is kellhet (ennél kisebb azért nincs, mert a csali súlya határozza meg az összképet, ezért azzal egyensúlyban egészen sekély vizek is meghorgászhatóak a 6 grammos fejjel).

Az aprótól a legnagyobbig, fontos a széles méretkínálat
Az aprótól a legnagyobbig, fontos a széles méretkínálat
A horog sokszor fordul oldalra a harcsa szájában, így a szájsarkos akadás gyakori
A horog sokszor fordul oldalra a harcsa szájában, így a szájsarkos akadás gyakori
Silurus Pro, a jiges harcsahorgászat lelke
Silurus Pro, a jiges harcsahorgászat lelke

Azért, hogy a mélyebb, húzós vizekben megbújó harcsák is elérhetők legyenek plasztik csalikkal, elérhető a másik véglet is, amely 40 grammos súlyával már tekintélyt parancsoló, ide pedig valóban illik egy erős, harcsás jiges bot. Persze nemcsak a kapitális harcsák miatt, hanem mert a 40 gramm fölötti súlyhoz már erős bot dukál.

A sorozat legnagyobb tagján tökéletesen látszik a megfelelő ívű horogöböl
A sorozat legnagyobb tagján tökéletesen látszik a megfelelő ívű horogöböl
Méretenként eltérő darabszám található egy csomagban
Méretenként eltérő darabszám található egy csomagban

Egy igen hasznos „apróssággal" is kiegészült ez a jigfej, méghozzá a mostanában divatos kampóval, amely a csali rögzítését hivatott ellátni. Persze ez sem teljesen tökéletes, de sokkal jobb, mint az ólomból készült változat, amely nagyon roncsolja a plasztik csalit, és nagyon sok bosszúságot okoz.
Még esetleg kérdésként merülhet fel a plasztik csali mérete, illetve tulajdonságai. Szerintem harcsa esetében fontos a nagy amplitúdó, vagyis veretés mellett lehetőleg billegjen is a csalink, minél nagyobb jelet generálva ezzel. Erre az erős jelre kiválóan reagálnak a harcsák, ehhez kell a nagyméretű korongfarok. A test formáját már kevésbé tartom fontosnak, lehet féreg vagy shad alakú is, a lényeg a nagy jel-leadás. Ha egy konkrét csalit kellene mondanom, akkor az a Mann’s Swimmin Grub lenne, ezzel már nagyon sok harcsát csaptam be. Innen kiindulva sok gyártónál találhatunk hasonló csalit, a lényeg, hogy a jó csalit jó horogra is rakjuk, hogy biztos legyen a kapás utáni akasztás is!

Ezt már megcsíptem!
Ezt már megcsíptem!

Forrás: Lukácsi Béla

EnergoTeam

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.