Miskolci körút I. rész - Pisztrángok

Miskolci körút I. rész - Pisztrángok

Amikor már az átlag horgász elcsomagolta a horgászfelszerelését és gondolatban szezonvéget hirdetett magában, én még mindig nem akartam elfogadni a tényt, hogy már novemberben járunk, és egyre szűkülnek a horgászati lehetőségek…

A szerencsére hosszúra nyúlt őszi idő nem hagyta nyugodni a horgászat iránti vágyat, ezért böngészni kezdtem a Fórum adta lehetőségeket, merre lehet még eséllyel a halakkal találkozni, vagy akár csak egy jót horgászni.

Így akadtam rá a Sajó topikra, ahol folyamatosan a mennyhalak fogásáról olvashattam. Régóta szerettem volna kipróbálni ezt a számomra még ismeretlen vizet, ezért felvettem a kapcsolatot a Fórum törzsközönségével, hogy becsatlakozhassak egy horgászatukba, horgászhassak velük menyusokra. Meglepődve tapasztaltam, hogy egy nagyon baráti, készséges csapatra akadtam, akik nemcsak a menyusok üldözésében voltak partnerek, hanem meginvitáltak egy pisztrángozásra is a Szinva-patakra.

Turistaként számtalanszor gyalogoltam már annak a pataknak a partján, sétáltam a Hámori-tónál, de hogy abban a pici, ámbár nagyon szép patakban hal is legyen, igazán kételkedtem. De „vendéglátóim” megnyugtattak, hogy látni fogok pisztrángokat, és mivel még nem próbáltam ki a pisztrángokra pergetést, elhihetem, hogy nagy élmény lesz.

A korai érkezéssel még a felkelő napot is megelőztük
A korai érkezéssel még a felkelő napot is megelőztük

A hajnali négy órai indulás sem vette el a kedvem attól, hogy pisztrángozhassak, így kevéssel reggel hat óra után már a Szinva patak partján álltunk.

Tamás egy gyorstalpaló tanfolyamot indított a továbbképzésem érdekében, beavatva a pisztrángra való pergetés rejtelmeibe. Gyorsan kiderült, hogy az általam hozott pergető bot, amivel már csukát, harcsát fogtam, ide nem lesz jó, hiszen háromméteres hosszával több helyen át is éri a patakot, és igen körülményes a fák alatt való mozgás is vele.

A parton vártuk, hogy világosabb legyen, ami az egyik legjobb időszak a pisztrángozásra
A parton vártuk, hogy világosabb legyen, ami az egyik legjobb időszak a pisztrángozásra

Más bot híján a pickerbotomat fogtam be a játékba a legérzékenyebb spiccel, szerencsére a kis orsó és a vékony fonott zsinór megfelelőnek bizonyult. A teljes Rapala készletem gyakorlatilag szintén a használhatatlan kategóriába tartozott, hiszen látva a huszonöt centiméteres pisztráng méretkorlátozást, gyanús volt, hogy a 11-13 cm-es Rapalákkal nem fognak verekedni a pisztrángok. A legkisebb műcsalim is 7 cm volt, ami hatalmasnak bizonyult az itt szükséges 2-3 cm-es csalikhoz képest. „A legmegfelelőbb csali itt a nagyon pici körforgó”, kezdte Tamás a képzés második „fejezetét”.

A nyerő méret a harcsafogó, 9 cm-es Rapalám mellett
A nyerő méret a harcsafogó, 9 cm-es Rapalám mellett

Erre végre én is tudtam érdemben reagálni, hiszen a pergető felszerelésem eddig sosem használt darabjait, egy pár Spro picuri körforgót végre elő tudtam venni. (Ezeket még akkor rendeltem, amikor a kezdő pergető felszerelésemet állítottam össze, és ismeretlenül ilyet is vettem, mert olcsó volt és „csak jó lesz valamire”. Hogy akkor mennyire igazam volt, azt az idő igazolta.)

A kis körforgókat is „kedvelik” a pisztrángok, sőt…
A kis körforgókat is „kedvelik” a pisztrángok, sőt…

Tudni kell a vízről, hogy sok helyen 20-30 cm mély, ahol pergettünk, és ott csak ezekkel a pici csalikkal érhettünk el jó eredményt. Tamás beavatott még egy nagy „titokba”: 2 nappal korábban volt a Szinván pisztrángtelepítés, és ezek a halak ilyenkor még a „mélyebb öblökben” bandáznak. Ezért e helyek ismeretében szép pisztrángokra számíthatunk.

Sorban jártuk végig a nyerő helyeket
Sorban jártuk végig a nyerő helyeket

Fontos információ a vízről, hogy 2006-tól a Szinva-patakban kizárólag műcsalival lehet horgászni. E szabály bevezetésének az oka az volt, hogy egy marék csontival vagy gilisztával ne lehessen egy-egy ilyen öbölben, egy spiccbottal „lerabolni” a halállományt, és számolatlanul fogni-vinni a halakat. Ahogy azt egy ott lakótól megtudtuk, előző éjszaka kergették is rendesen a mennyiségi horgászok a pisztrángokat.

Egy újabb öböl, vajon rejt pisztrángot?
Egy újabb öböl, vajon rejt pisztrángot?

A „mélyebb öblökben” kifejezés nem véletlenül került idézőjelbe. A mély még meg is állja a helyét, hiszen a patak vízmélysége akár az 1 métert is elérte némelyikben, amik egyébként méretüket tekintve leginkább egy családi ebédlőasztal méretével vetekedtek mint „öblök”.

A fák között…
A fák között…
… tiszta víz…
… tiszta víz…
… rohan
… rohan

Ha most bárkiben az merül fel, hogy én ezzel degradálni akarom a helyet, amit láttam, gyorsan kiegészítem a mondanivalóm. Ezek a méretek kizárólag azért kerültek ilymód meghatározásra, hogy az olvasó el tudja képzelni, mekkora területekre kell dobálni, honnan kell kapásra bírni a halat.

A patak, ami eddig számomra kizárólag mint turista látványosság szerepelt, az én értékítéletemben is egy gyönyörű, varázslatos kis horgászvízzé lépett elő. Tisztaságával - eltekintve az emberek által beledobált nylonzacskóktól - lenyűgözi az embert. És ami még nagyobb élményt jelentett, hogy észrevettem az eddig általam még nem látott pisztrángokat. Ott cikáztak, száguldoztak a rohanó patak keskeny ösvényein, vagy épp egy kő mögé megállva vártak a jó ég tudja mire.

Ameddig én pergető bottal bajlódtam, Tamás legyezve kergette a pisztrángokat
Ameddig én pergető bottal bajlódtam, Tamás legyezve kergette a pisztrángokat

Egyik ilyen kő mögött rejtőző pisztránggal igencsak volt időm megismerkedni, mert 20 perces dobálás árán sem sikerült kapásra bírnom. Feltettem én mindent, ami volt a repertoárban, de semmilyen csalira nem mutatott érdeklődést. A hosszú kísérletezést feladva átmásztam a patak fölött átívelő rozoga hídon, hogy lefotózzam legalább a halat, de az első kép után az oldalra billent (mintha rám nézett volna) és mire újra felemeltem a fényképezőt, lelépett. A kevésbé sikerült képet itt láthatjátok.

Pedig ott van…illetve csak volt
Pedig ott van…illetve csak volt

A végeredmény nem volt rossz, hiszen hárman több szép pisztrángot is fogtunk. Volt közöttük sebes (ami a horgászatunk idején tilalmi korlátozás alá esett, ezért azokat azonnal visszaengedtük a vízbe), és volt közötte szivárványos pisztráng is.

Szivárványos pisztrángok
Szivárványos pisztrángok

A pisztrángpergető móka délután egy óráig tartott, mert az igazat megvallva elfáradtunk és meg is éheztünk, ezért egy gyors Hámori-tavi séta után visszaszálltunk a kocsikba, és irány Miskolc belvárosában egy pizzéria, hogy energiával (NAGY pizza, süti, üdítő) feltöltődve, folytassuk a napi horgászatot, ami a Sajón egy estébe nyúló mennyhalazás lesz, de erről legközelebb…

Egy általam fogott sebes pisztráng
Egy általam fogott sebes pisztráng

Végezetül néhány fotó, ami megmutatja Lillafüred szépségét, ha nyitott szemmel és nagy fényképészeti tudással járkálunk. A fényképeket dr. Paál Marcell készítette, akinek ezúton is köszönöm, hogy az oldal rendelkezésére bocsátotta képeit.

Hámor
Hámor
Nyugalom 1
Nyugalom 1
Nyugalom 2
Nyugalom 2
Nyugalom 3
Nyugalom 3
Szikla
Szikla

Írta: Takács Péter (t_peti)
Fotók: Takács Péter, dr. Paál Marcell

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.