Ha belépünk egy-egy horgászboltba, vagy elég csak végigtekinteni a Haldorádó Webáruház bot kínálatán, kétség nem fér hozzá, hogy hazánk talán legnépszerűbb horgászmódszeréhez, a feederezéshez találunk majd a legnagyobb választékot. Azonban nem mindenki engedheti meg magának, hogy a felső kategóriás kínálatból válasszon feederbotot. Épp ezért erre a tesztre egy kedvezőbb árfekvésű botcsaládból választottam 3 új tagot, hogy kipróbáljam egy olyan vízen, ahova ezeket igazán szánták…
Ebben az évben jelent meg Magyarországon a Shimano Force Master Commercial botcsalád. Mint ahogy a nevéből is kitűnik, célzottan a kedvező árfekvésű botok iránt érdeklődő horgászoknak szánják a kínálatukból ezt a feeder-, illetve matchbot szériát.
A Force Master botok a Shimano palettáján a kifejezetten erős, ugyanakkor olcsóbb kategóriát testesítik meg. A Commercial család célközönsége egyértelműen az intenzív telepítésű tavakat látogató horgászok. A Force Master Commercial botok kifejlesztésénél azokat a fontos tulajdonságokat és igényeket vették figyelembe, ami az ilyen intenzív (Angliában évek óta és utóbbi időben hazánkban is igen népszerű) tavakon szükségesek.
Az ilyen jellegű tavakon jellemzően nincs szükség 100 méter feletti dobótávolságra, valamint nem szükséges a 100 gramm feletti végszerelékek dobálása sem, hiszen a parttól 70-80 méterre már nagyon rendszerint jó eséllyel foghatunk halakat.
Mivel nincs szükség a távdobó bot jellegre, a Force Master Commercial botcsalád tagjai kifejezetten a rövidnek számítanak a mai feederek kínálatában. Az átlagos 3,6-3,9 m-es feederek között meglepő lehet a Commercial botok 3,0-3,3-3,6 méteres hosszúsága. Azonban itt nincs is szükség hosszabb botra, hiszen, míg a 3 méteres változattal a 40 méter, addig a 3,6 méteressel a 80 méteres dobótáv könnyedén elérhető.
Mitől is különleges akkor ez a Commercial botcsalád? Aki kézbe veszi, rögtön szembetűnő lesz a különbség a már jól megszokott feederbotokhoz képest. Ezeknek a botoknak a szállítási hossza első pillanatra igen furcsa, hiszen a Commercial botok 2+1 taggól állnak, tehát a hosszú nyéltagot egy kb. 2/3 hosszúságú második, majd egy 1/3 hosszúságú spicctag követi. Emiatt a 3 méteres Mini Feeder modell szállítási hossza 156 cm, míg a 3,6 méteres feeder szállítási hossza vetekszik a 2 tagos bojlis botokéval, hiszen 188 cm-nyi helyet kér a bot a szállításhoz.
Mi is e szokatlan bottag-kiosztás lényege?
Hát semmiképp nem az, hogy megnehezítse feederünk szállítását. Ennél sokkal hasznosabb oka van, hogy egy taggal kevesebből oldották meg a kívánt bothosszt. Már szóba került, hogy a botokat célzottan az intenzív vizeken horgászók számára fejlesztették ki. Itt a fogások zöme viszont szinte kizárólag pontyokból és amurokból áll, sőt nem ritkák az igen szép, 8-10-12 kg-os példányok sem. Az ilyen típusú horgászatra, a folyamatos igénybevételre mindenképp egy erős, ugyanakkor kiváló fárasztási tulajdonságokkal elkészített botra volt szükség.
A hosszú tagkiosztással a Shimano elérte, hogy még egy ilyen alacsonyabb árfekvésű karbon anyagból készült bot íve is megfelelő legyen terhelés alatt, ne törjön meg az ív a spicctag után hirtelen, ami növelné a bot-, illetve a spicctörés kockázatát.
Ahogy a botot a vízparton összerakjuk, már fel sem tűnik a szokatlan tagkiosztás, csupán a bot egyenletes görbéje lesz az, ami árulkodik arról, hogy olcsón is tudtak használható jót alkotni a tervezők.
Ami még szembetűnik a boton, az a nyélrész kiképzése. Mint arról már az elején szó esett, a bot a mai viszonylatban egy olcsó feedernek számít. Ahhoz azonban, hogy ezt az árat „elő tudják állítani” szükség volt a legszigorúbb költségcsökkentésekre, ami nem mehetett a bot használhatóságának a rovására, hiszen mégiscsak egy Shimano botról van szó…
Az anyagszerkezeten nem lehetett túl sokat változtatni, hiszen a botnak bírnia kell a folyamatos terhelést, elvégre ilyen vízre találták ki. Akkor hogyan tudták elérni, hogy a bot ára - víztől függően - 3-6 napijegynyi áron maradjon?
Olyan apróságokkal is lehetett árat csökkenteni, ami a horgászatot és a használhatóságot érdemben nem befolyásolta. Ilyen például a boton található neoprén szivacs nyélborítás. A legtöbb feederboton már parafa nyelet találunk, de ez is egy olyan extra, amit nélkülözve alacsonyabban lehetett tartani a bot árát.
Mivel egy szakadó esős és egy száraz, de szeles idővel tarkított napot is végighorgásztam ezekkel a botokkal, nyugodtan mondhatom, hogy nem találtam semmi kivetnivalót a neoprén nyélben a használhatóság tekintetében.
Apróság ugyan, de a Commercial botokon nem találunk horogbeakasztó fület. Bár nem hiszem, hogy érdemben olyan jelentős költséget jelentett volna, ha felkerül. Mivel azonban a feederbotos horgászatnál nincs akkora jelentősége, így lekerült. Az alapelv volt, hogy minden megtakarított cent csökkenti a bot végfelhasználói árát, és erre sem volt okvetlenül szükség. Hiányának előnye, hogy így tuti nem akad bele a zsinórunk :)
A külső tulajdonságok után ideje kézbe venni a botokat! Ami rögtön feltűnik, hogy kifejezetten könnyűre sikerültek a Commercial feederek. Érdemes összehasonlítani például a 3,6 méteres hosszúságú bot tömegét a többi 3,60-as bottal. Ennek a botnak a tömege épphogy átlépi a 200 grammot, míg a kínálatban a nagy többség 250-300 gramm közötti tömeggel rendelkezik.
Ha már horgászni jöttem és egy új termékcsoportot próbálhattam ki, mindenképp olyan orsókat szerettem volna a botokra, amik méretben és árban is megfelelőek rá. Ha már újdonságokkal horgásztam, akkor 2010-es orsókat választottam. Mindezek alapján esett választásom a Baitrunner ST FA szériára.
Kíváncsi voltam nagyon ezekre az új orsókra, mert a hírük már megelőzte őket: a kis méret, a híres Baitrunner tudás, a tartósság, a kedvezőbb ár - lényegében ezek jellemzik a katalógus szerint a Baitrunner ST FA-t. Ami számomra sokkal fontosabb volt, hogy az orsó első fékes változatban került forgalomba a korábbi, hátsó fékes után. Én megrögzött első fékes orsó párti vagyok.
Mióta belecsöppentem a Haldorádó orsóguruja, Benyhe János orsóbemutató sorozatainak forgatásaiba, azóta ez a beidegződés még jobban megerősödött bennem. A Shimano kifejezetten jól tudja összerakni az első fékeit, már a létező legolcsóbb első fékes orsó kiviteltől kezdve is. Elég, ha csak a legolcsóbb Alivio 4000FB pergető orsóra gondolunk, már annak az orsónak is olyan rendben van a féke, hogy az hihetetlen.
Az évek során alakult ki bennem ez a vélemény, de valamiért az első fékes orsókon a fékek működésében nem tapasztaltam fékhibát. (Bár ez lehet annak is betudható, hogy én mindig a szükségesnél picit lágyabb fékkel horgászom, de én így szoktam meg, ezt szeretem…)
Ennyi kitérő után lássuk a medvét… akarom mondani, a medvebocsot, mert ez a Baitrunner orsók kicsinyített kivitelű változata.
Mielőtt még bárki megrökönyödik, hogy ez nem is távdobó orsó, minek kellene egy nem nagy távolságra szánt orsónak kiakasztani a zsinórt, rögtön egy példa: pont ilyen víz, ahol horgásztam ezen a napon. Bent egy sziget a parttól 45 méterre. Akkor van gyorsan kapás, ha a szigetfalat meg tudod dobni 50 cm-en belül. Ha 2-3 méterre esik le, az a partról nagyon közelinek tűnik, de a szigetről nézve látszik a nagy távolság. Na, itt jön jól a kiakasztás, még rövid távon is. Bedobni a horog nélküli szereléket a szigetre, majd visszahúzni, hogy épp beessen a szerelék a vízbe. Kiakasztani. És már indulhat is a horgászat…
Indulhatott is volna, ha a forgatás napján nem jött volna a vihar, ami egész Nyíregyházát elmosta és a délebbi területeket teljesen lerendezte!
Már megint az időjárás…
Mindegy, ez már így alakult! Akkor folytatása következik, de hogy stílszerűbb legyek: használata következik!
Az alábbi kisfilmben megtekinthetitek majdnem „élőben” a botot és az orsót, ameddig a vihar el nem mosott minket…
(X)
Takács Péter (t_peti)
Videó, fotó: Rácz László, Koperveisz Sándor, Takács Péter