Mikor megpillantottam a felhívást itt a Haldorádón, hogy lehet pályázni Nevis orsók tesztelésére, úgy gondoltam, miért is ne pályázhatnék én is… És láss csodát: kiválasztottak, hogy a Nevis Feeder Master 5000 típusú orsót tesztelhetem. Örömön leírhatatlan volt. Barátom - egyben főnököm -, mikor megtudta, azonnal azt ajánlotta, hogy menjünk horgászni Tereskére azon a héten, amikor megjön az orsó. Hétfőn megérkezett, így csütörtökre beterveztük a horgászatot, ha csak valami közbe nem jön. Szerencsére nem jött közbe semmi, s hogy milyen élmények vártak ránk, az a cikkből kiderül.
A futár meghozta az orsót, én meg lázasan bontottam ki, hogy végre kézbe vehessem. A szemnek igen tetszetős orsót tartottam a kezemben, kíváncsian vizsgáltam, vajon milyen is ez a ketyere. Elsőnek szembetűnő dolog a kicsinek nem mondható távdobó, kúpos dobja, ami nem mély, így nem kell több száz méter zsinórt feltekerni rá. 0,25 mm-es zsinórból így is felfér rá 310 m, ami bőven elég egy feeder orsóra.
A dobot levéve megpillanthattam a féklamellákat, amik nem kicsik. Precízen állítható a fék, talán ami egy kicsit kényelmetlen, hogy három teljes fordulat kell a teljes kiengedéséhez, de megbízhatóan és letapadásmentesen működik.
A hajtókar jó fogású, a szorítócsavar sűrűn bordázott, így vizes kézzel is meg lehet szorítani, illetve ki lehet engedni. 7 + 1 csapágy gondoskodik a gondnélküli futásról és a zsinór csavarodásmentes felcsévéléséről, hiszen a zsinórvezető is rejt csapágyat.
Csütörtök reggel 7 órára értünk a Tereskei Sport Horgásztóra. Az idő már ekkor is igen szép és meleg volt, a madarak énekeltek, virágba borultak a fák, minden adott volt egy jó kis pecához. Gyorsan megváltottuk a sporthorgász napijegyeket, majd következett a kipakolás és végül a szerelék összeállítása. A kisebbik tóra, a gát mellé ültünk le, mert így nem kellett a felszereléseket messzire cipelni. A halőr szomorúan közölte velünk, hogy nem eszik a ponty, mind a víz tetején tartózkodik és készülnek az ívásra, szinte alig fogtak valamit az elmúlt napokban. Igaza volt, fekete volt a víz a felszínen úszó halaktól, az egyik még azt is engedte, hogy 1 m-ről felvegyem videóra és lefényképezzem. Gyönyörű volt egy közel 6 kg-os pontyot ilyen közelről saját életterében látni. „De nem lehet mind a felszínen!”, gondoltuk, ezért bizakodva vágtunk bele a horgászatba.
A nagyobb pontyokra és amurokra is gondolva Gamakatsu G-Line 0,25 mm-es monofil zsinórt csévéltem az orsóra. A zsinórprofil nagyon szép, egyenletes, ami a távoli dobásoknál elengedhetetlen. Gyorsan ki is próbáltam egy rögtönzött dobással. Az orsót a 3,9 m-es Spro Dyno SF Medium Heavy botra tettem és egy üres 35 g kosarat kötöttem fel. Lendületesen dobtam meg, és pár méter híján a másik parton ért vizet a szerelék. A tó keresztben 100 m széles, így könnyű volt megállapítani a dobáshosszt. Etetőanyaggal megtöltve akár a 120 m vagy az ennél nagyobb távolságok is elérhetőek lehetnek.
A szereléket próbáltam egyszerűen megoldani: Fox Arma 6-os méretű, szakállnélküli horog, az előke Strategy Stamina 15 lbs 15 cm-es hosszban, Big Carp Weedrigben álcázva; Fox forgó, Carp Academy gumigyöngy és csúszóra szerelt belsővezetésű, gubancgátlós etetőkosár. A főzsinór 0,25 mm-es Gamakatsu G-Line volt.
Etetőanyagnak kétfélét kevertem be, Haldorádó Pelletes Feketét Haldorádó Vörös Démon Aroma Tuninggal és Top Mix Tejsavas magokkal. Csalinak 3 db fűzött erjesztett kukorica került fel egy szem pufival lebegtetve. A másik etetőt Haldorádó Vörös Démon Aroma tuninggal bekevert Haldorádó Piros Ponty adta. Itt csalinak egy szem Haldorádó Red Tuning Mézes Pálinkás pellet került a horogra.
Az első kapásra kb. 1 órát kellett várni. Igazi maszatolós kapás volt, csak a spiccet rángatta, de a bevágás után örömmel konstatáltam, hogy megvan az első pontyunk, ami Mézes Pálinkás pelletre éhezet meg. Szépen védekezett a kb. 2,5 kg-os potyka. Természetesen sebfertőtlenítés és fotó után már úszhatott is tovább. Abban a pillanatban eszement módon elhúzta a másik botom egy ismeretlen ellenfél, még szerencse, hogy mindig kiengedem a féket, hiszen sohasem lehet tudni, hogy kivel hoz össze a sors. Bevágás és fárasztás - az ellenfél rendkívül jól védekezett, de apró rángatásokkal jelezte, hogy ő sem lesz nagyobb a társánál. A szokásos szertartás nála is fertőtlenítés, fotó, majd visszaengedés. Hihetetlen, de szinte még vissza se engedtük, társam egyik botján máris elemi erővel jelentkezett a következő ponty.
Ezután csend lett, a halak nem mutattak érdeklődést a csalink iránt. Volt miben gyönyörködni, míg vártuk a kapást. Egy récepár békésen pihent tőlünk 10 m-re, a másik oldalon 20 m-re egy gólya vadászott a békákra, nem zavartatta magát, hogy ott vagyunk.
Hosszú csend után ismét megtetszett egy kisebb potykának a Mézes Pálinkás pellet, de mivel egyéb elfoglaltságom miatt éppen nem tartózkodtam a botjaimnál, társam vágott be, majd át akarta adni, hogy fárasszam ki, de visszautasítottam: „te akasztottad meg, fáraszd is ki”. Ismét „egyenponty” volt az eredmény, majd - mintha így lenne előírva - a másik botomon is kapás volt… bevágás, rövid fárasztás, az eredmény egy szép töves. Ezután újabb kétórás csend következett, akkor mindez megismétlődött: 5 perc alatt 2 db 2-3 kg körüli ponty volt az eredmény. Lassan készülődtünk hazafelé, pakolni kezdtünk, mikor barátomnál kapás volt - mondanom sem kell, hogy hasonló méretű ponty éhezett meg a csalira.
Összességében elmondhatom, hogy egy kiváló orsót tesztelhettem. Precíz féke csak akkor enged, amikor kell, emellett jó távdobási tulajdonsággal, szép zsinórprofillal rendelkezik. Csak ajánlani tudom minden feederes horgásznak. Jól vizsgáztak a Haldorádó termékek, hiszen összesen 8 db pontyot tereltünk szákba a segítségükkel, ami egyáltalán nem mondható rossz eredménynek, talán csak a nagyobbakat hiányoltam egy kicsit. Köszönöm a lehetőséget a Haldorádónak, valamint barátomnak a segítséget.
Lőrincz Viktor (wickyx1)
Fotó: Gábor Péter, Lőrincz Viktor
Videó: Gábor Péter