Erdőbénye fekete pontyai

Erdőbénye fekete pontyai

Egy újabb különleges vízre látogattunk el Hunyadi Ádám barátommal, ahol nem titkolt célunk volt néhány fekete ponty becserkészése. Lássuk, sikerült-e!

Bevezető
Sikeres tarcali horgászatunkon felbuzdulva szerettük volna magunkat próbára tenni egy hasonló, de még nehezebb vízen, ahol nagyobb pontyokat is foghatunk. Rövid keresgélés után Erdőbényére jutottunk – ezúton is hálásan köszönünk, hogy próbára tehettük magunkat ezen a lenyűgöző tengerszemen!

Információ a területről
Erdőbénye egyike a Tokaj-Hegyalja hajdani mezővárosainak, legrégebbi településeinek. A honfoglalástól magyar faluként tartják számon. Az 1600 lelket számláló település a Mulató-hegy köré épült, a Zemplén-hegység és az Alföld találkozásánál, az Aranyosi-völgy kapujában fekszik. A Mulató-hegy ásvány- és kőzettani szempontból jelentős, hatalmas hólyagüregeiről, az itt felfedezett új ásványról: a mauritzitről és a bányászatról híres.
A Mulató-hegyi andezitbányát régen 2 szinten művelték, a Hubertusz kőfejtő a megfelelő kőanyag csökkenése, illetve vízproblémák miatt 1983-ban bezárt. 2000-től 2007-ig újra művelték, jelenleg csak néha hordanak el meddőt útfeltöltésekre, mederigazításokra.
A felhagyott kőbánya bányaudvarának jelentős részét egy mély bányató tölti ki, melynek oldalán szépen fel lehet sétálni a felső részre, ahol még van kőzetfal.
Nagyon öreg bányáról beszélünk, a vízmélység is átlag 10-15 méter közt mozgott. Mi a sekélyebb, 8 méter körül részeket kerestük, ahol nagyobb eséllyel táplálkoznak a pontyok és jobb eséllyel foghatók meg.

A vízterület a hegyről nézve
Csodálatos tengerszem…
… kristálytiszta vízzel
Horgászhelyünk madártávlatból

Csalik & végszerelék
Egyszerű és nagyszerű, sokszor bevált felkínálásokkal készültünk, inline és elhagyós szereléket is alkalmaztunk, valamint durván 15-20 cm hosszúságú előkéket akasztottunk a gyorskapocsba. A túra során többféle felkínálással próbálkoztunk, de az egy szem 20-as kikönnyített csalizás vitte a prímet és adta legszebb halainkat. Végszerelékeinket csónakkal behúzva juttattuk a megfelelő helyekre, különböző mélységeket horgásztunk és különböző távokat. A legtöbb halat durván 8 méteres vízből fogtuk, ahol – mondanom se kell – telis-tele volt sziklával a meder.

Etetésre szán keverékünk
Nagy kedvenc horogcsalim
Felkínálás először
Felkínálás másodszor
Kedvenc végszerelékem
A meghorgászott meder
Minden a helyén
Micsoda száj!
Nagyon komoly értékű és szépségű hal
Irány haza, Barátom!
A finom étel még finomabb a vízparton!
Parádés hal
Közös munka, közös öröm
Meglepetés vendég
Utolsó halunk

Fogások:
4 pontyot és egy kapitális keszeget sikerült fogni, ami úgy gondolom, reális és jó eredmény volt ebből a vízből elsőre és cseppet sem optimális körülmények között. Sikerült megint tanulni, tapasztalni egy nehéz vízen – nagyon hálásak vagyunk Mihalovits Miklóséknak, hogy itt horgászhattunk. Szívből köszönjük, szeretnénk még visszatérni nyárias körülmények közt!

Írta: Rokolya Péter
Fotók: Hunyadi Ádám, Google

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.