Busahorgászat az alapoktól 7. rész – Bemutatom a Haldorádó Busázó úszó Start szetteket

Busahorgászat az alapoktól 7. rész – Bemutatom a Haldorádó Busázó úszó Start szetteket

2025-ben nemcsak új etetőanyag családdal, hanem a kezdő busahorgászok számára is elérhető úszós szerelékekkel is bővült busázó kínálatunk. Ezek az új úszók és a hozzájuk tartozó végszerelékek működésüket tekintve nagyon hasonlítanak a már korábban megismert busázó szerelékeinkre, de lényegesen egyszerűbbek és sokkal pénztárcakímélőbbek! De lássuk, hogyan is érdemes őket bevetni?

Egyelőre kétféle változatban érhető el a kínálatban a Start szett, Busázó úszó Start szett dupla esély - vízközti és Busázó úszó Start szett etetőanyagos - vízközti változatokban. A megnevezések azonban ne tévesszenek meg senkit, hiszen ezek az egyszerű kialakítású modellek többféle módon is felhasználhatók! A továbbiakban ezt fogom részletesen bemutatni.

A Busázó úszó Start szettek sokféleképpen felhasználható végszerelékek
Busázó úszó Start szett dupla esély - vízközti és Busázó úszó Start szett etetőanyagos - vízközti változatok

Busázó úszó Start szett etetőanyagos - vízközti
A szerelék csomagolásán már könnyen értelmezhető ábra mutatja be annak összeállítását, ami igazából csak addig tűnik bonyolultnak, míg egyszer meg nem csinálja valaki.
A termék két részből áll. A nagy felhajtóerejű úszótestből, amely ennél a modellnél is belső zsinórvezetésű és antennával ellátott, valamint a horog távtartóból, amely ebben az esetben egyszerűbb kivitel. Az egész rendszer lelke pedig a spirál kosár. Amennyiben etetőanyaggal szeretnénk használni a végszereléket, úgy csak fel kell ezt szerelnünk, azonban, ha tablettával alkalmaznánk, arra is van mód. Ehhez csak ki kell tekerni a tengelyt és lehúzni róla a spirál kosarat, felhúzni a tablettát, majd visszatekerni a tengelyt a helyére.

Busázó úszó Start szett etetőanyagos - vízközti
A csomagolás hátulján található egy részletes használati útmutató
A termék két részből áll! A nagy felhajtóerejű úszótestből és a végszerelékből

Az úszó terhelhetőségét nagy és nehéz etetőanyag gombóchoz optimalizáltuk, azonban ha tablettával használjuk, akkor sokkal kisebb lesz az úszótest által fixen megtartandó tömeg. Ez látszólag nem okoz gondot, viszont annak érdekében, hogy a teljes rendszer kisebb teherrel is stabil legyen, érdemes a távtartó fölé egy 10 vagy 20 grammos in-line cseppólmot rögzíteni. Így sokkal jobban lemeríti az úszónkat, mely így a hullámzásnak sincs annyira kitéve. Továbbá ez a megoldás segít abban, hogy az önakasztás is biztosabb legyen!

Az úszó bóbitával is rendelkezik a jobb láthatóság érdekében
Az úszó in-line rendszerű

Az előre elkészített végszerelék horgokkal is el van látva. E horgok a szintén kereskedelmi forgalomban elérhető Busa Rigek. Ezek rövid horogelőkék, melyek ennél a modellnél úgy állnak, hogy a horog a kosár – vagy éppen a tabletta – mellett lógnak. Fontos, hogy ez horgászat közben nem mindig eredményes. Előfordulhat, hogy jobban le kell lógatni a horgokat a kosár vagy a tabletta alá annak érdekében, hogy az alulról szívogató busát előbb nyakon csíphessük. Amit kínálunk, az egy kész végszerelék, de fontos, hogy mindig a megfelelő körülményekhez igazítsuk!

Az egyszerű kivitelezésű távtartó két horogelőkével szerelve kerül forgalomba
A spirál kosár eltávolítását követően a végszerelék alkalmassá válik tablettás használatra is

Busázó úszó Start szett dupla esély - vízközti
Ez a változat annyiban különbözik az előzőtől, hogy egy jóval hosszabb tengelyt kapott, amelyen található egy spirálkosár, és mellette még marad hely egy tablettának is. Persze, a megnövelt teher miatt az úszó is nagyobb, hiszen dupla terhelést kell elbírnia. A Dupla esély változat egyébként alkalmas arra is, hogy két tablettával „csalizva” dobjuk be. Ez a modell is horgokkal ellátva kerül forgalomba, de arra mindenképp ügyeljünk, hogy a horogelőke hosszát folyamatosan variáljuk! Érdemes lehet akár olyan hosszúságút is kötni, amely egészen a tengely alá ér. Ez főleg akkor lehet jó, ha két tablettával használjuk a szereléket.

Busázó úszó Start szett dupla esély - vízközti
E doboz hátoldalán is található részletes szerelék-bemutató ábra

A Dupla esély változatnál is figyelni kell arra, hogy az úszó ne legyen alulterhelve, mert akkor instabillá válik a felkínálás. Két tabletta esetén mindenképp tegyünk plusz ólmot a végszerelékre!

A termék ebben az esetben is két részből áll: a nagy felhajtóerejű úszótestből és a végszerelékből
Az úszó itt valamivel nagyobb terhelhetőségű, mint az etetőanyagos változatnál
A belső zsinórvezetés garantálja, hogy az úszótest ne sérüljön
A tengelyt ki lehet csavarni a távtartóból, így lehetőség nyílik a tabletta felhelyezésére
Amennyiben a spirál kosarat is leszedjük, úgy akár két tablettával is bevethető a végszerelék
Fontos, hogy két tabletta felkínálása esetén ennél sokkal hosszabb előkét tegyünk fel! Nagyjából az alsó tabletta legalsó pontja alá 1-2 centivel érdemes lógatni a horgokat

Végszerelék összeállítása
E szerelékek összeállítása pont ugyanúgy zajlik, mint a már régen ismert busázó úszóinké. Szép sorban menjünk végig a végszerelék elemeken!

A fonott főzsinórra először két db cérnaütközőt kell felkötni, majd ezeket felhúzni legalább a vízmélység háromszorosáig a főzsinóron. Ez ütközteti majd meg dobás közben a „talpaló ólmot” felülről
A főzsinórra fel kell húzni egy belső zsinórvezetésű 10 vagy 20 grammos cseppólmot
Az ólmot felülről a cérnaütköző, míg alulról ez a két gumiütköző fogja meg. Az ütközőkkel lehet majd szabályozni a felkínálás mélységét
Az úszótesten át kell vezetni a főzsinórt. A két gumiütköző ütközteti meg az úszót, így tudjuk szabályozni a felkínálás mélységét
Végül be kell kötni a végszereléket a főzsinór végébe. Egy hóhér csomó megfelelően rögzíti a távtartónkat. Ha szükséges, a stabilitás és a jobb önakasztás érdekében tehetünk némi plusz súlyt a távtartó fölé
Ha jól végeztük a dolgunkat, akkor a végszerelékek stabilak és messziről is jól láthatók az úszók

Csalizás

Amennyiben szeretnénk csalit is használni, csak akkora technopufit tegyünk fel a horogra, amely nem emeli meg, mindössze kikönnyíti azt!
A spirál kosarat minden esetben óvatosan töltsük meg, mert a két nagy, tűhegyes horog veszélyes lehet!
Busázó úszó Start szett etetőanyagos - vízközti változat etetőanyaggal megtöltve
Az etetőanyagos változatnál mindig tűzzük vissza a gombócba a horgokat, így megelőzve a gubancokat!
Ha tablettát használunk, mindenképp óvatosan bontsuk ki a csomagolást egy éles késsel
Az extrudált kukorica kiváló gubancgátló berendezésként szolgál, ugyanis repülés közben fogja a beleakasztott horgokat, míg vízbe érve szétoldódik és kiengedi az előkéket!
Először az extrudált kukorica kerüljön fel a végszerelékre, majd jöhet rá a tabletta
Ha a kukoricarudacska miatt nem bukkan ki a lukon a szár, akkor a tabletta alsó végét nyugodtan faragjuk meg kicsit, úgy biztosan tudjuk rögzíteni a végszereléket
A horgokkal ellátott távtartót jó erősen csavarjuk vissza. Sok menettel van ellátva a szár annak érdekében, nehogy kiszakadjon!
Busázó úszó Start szett etetőanyagos - vízközti változat tablettával felkínálva
A Dupla esély változat felszerelve, használatba vétel előtt
A végszerelék megbontását követően először a tablettát kell felhúzni a szárra
A következő lépés, hogy visszatekerjük a szárat a távtartóba
A spirál kosárba jó erősen érdemes belepasszírozni az etetőanyagot
Bevetésre kész végszerelék
Amennyiben két tablettával szeretnénk használni ezt a szereléket, úgy mindenképp használjuk gubancgátló célra az extrudált kukoricát!

A bevetésre váró tablettás végszerelékek gubancmentesítésére tökéletesen megfelel a kereskedelmi forgalomban kapható extrudált kukorica. Ez tulajdonképpen egy sós rágcsálnivaló, amely vízben gyorsan szétoldódik, így kiengedi a horgokat. A tabletta alá kell felszúrni a tengelyre, majd belebökni a horgokat, melyek így nem kalimpálnak, nem gubancolódnak össze. Az etetőanyagos technikánál ennek nincs jelentősége, mert ott a kajagombócba vissza lehet nyomni a horgot, mely így rögzül, és csak a vízben szabadul ki az etetőanyag gombóc oldódása közben.
Ez persze helyettesíthető PVA rudacskával, ha éppen az áll rendelkezésre.

Felszerelés
A felszerelés részletes bemutatása ebben az esetben is fontos, bár nem tér el a már megszokottól. Horgászbot terén ismét a kifejezetten úszós busahorgászathoz készült By Döme TEAM FEEDER Silver Carp Float 360 SXC kapott szerepet, és orsó tekintetében is maradtam a már bevált Big River modellnél. Az orsó dobjára 0,20 mm vastagságú fonott főzsinór került, így az összeállítás semmiképp sem nevezhető finom szerelésnek, de ebben az esetben nincs is túl sok értelme a finomkodásnak.

A busázáshoz nem kell túl sok felszerelés, de fontos, hogy a nagy megterhelés miatt minden tartós legyen!
Ezúttal is a már sokszor bizonyított By Döme TEAM FEEDER Silver Carp Float 360 SXC botokat használtam
A Big River orsók a legnagyobb megterhelést is bírják!
Busázásnál a fonott zsinór már alap
Erős merítő nyél is szükséges, ha már nagytestű halakra horgászunk
Mind a végszerelék bejuttatásához, mind a halfárasztáshoz szükséges a megbízható felszerelés
A nagyméretű merítőhálóval könnyebb a nagy halakat megszákolni

Horgászat menete
Az úszós busahorgászat kivitelezése nem bonyolult. Előetetésre semmi szükség, mindössze be kell dobni a végszerelékeket, és bízni kell abban, hogy előbb-utóbb úszik arra egy planktonevő. Előfordulhat, hogy több óráig egy árva mozdításunk sincs, majd fél óra alatt eljutunk 3 kapásig. Kitartónak kell lenni, és a lehető legjobban csinálni mindent. Ehhez a technikához ebben az írásban szinte mindent bemutattam – amit nem, az a mellékelt filmben megtalálható!

A Pilismaróti-öböl az ország egyik legjobb busás vize
Ezek a halak ritkán mozognak egyedül. Ha egyet fogtunk, biztos, hogy van még több is a közelben
Szinte ugyanolyan méretű egyedekből áll a raj
Egy biztos, nagyon szórakoztató és izgalmas a céltudatos busahorgászat

Írta: Sipos Gábor
Fotó: Putz Tamás
Videó: Bank Bálint

Termék katalógus

Haldorádó
Katalógus

Megjelent a Haldorádó 2025 termékkatalógus, lapozz bele!

Tovább

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.