Annak idején, mikor először horgásztam célzottan busára, még nem gondoltam, hogy e hal sportszerű horgászata ilyen szintre fejlődik. Manapság a népszerű busázó vízterületeken majdhogynem több olyan pecást látni, aki planktonevőre horgászik, mint aki pontyozik. Minek köszönhető ez a robbanásszerű érdeklődés a busa iránt, és hogyan érdemes elkezdeni e hal horgászatát? Ebből a cikkből és filmből kiderül!
A népszerűség elsődleges oka kétségkívül az, hogy busából akármennyit el lehet, sőt, el kell vinni! Itt végre nincs az, hogy szégyenkezni kell a konyhai pecásnak, és összesúgnak a háta mögött, ha egy pontyot haza mer vinni a családi asztalra. Busázásnál mindenki szabadjára engedheti zsákmányszerző ösztönét. És ha azt nézzük, hogy mindenki jól jár ezzel, az csak grátisz! Jól járnak az egyesületek kezelésében lévő horgászvizek, mint pl. itt a Hárosi-öböl, mert sok napijegyes jön busafogási céllal. Jót teszünk a vízzel, hisz a busa táplálkozása és inváziós jellege miatt a többi hal szaporulatára káros hatással van, és jól jár a horgász is, hiszen finom és egészséges halhúst tehet a családi asztalra! Ebben a buliban csak a busák veszítenek!
Nem csoda tehát, hogy egyre többen keresnek meg azzal, hogy segítsek nekik elkezdeni ezt a fajta horgászatot. Ebben a cikkben lépésről lépére mutatom be mindazokat a specializált termékeket, amelyek a Haldorádó és By Döme TEAM FEEDER palettán megtalálhatók, a busák nagy bánatára!
Busa program
Még egy gondolatot engedjetek meg ezzel kapcsolatban. Fontos, hogy a most bemutatásra kerülő termékek nem a kanapén születtek, hanem a vízparton. Munkatársaim és jómagam is sok időt szenteltünk annak, hogy olyan termékek lássanak napvilágot, melyek egyszerűen, de hatékonyan teszik a dolgukat. Tartalmas anyag lesz, de bízom benne, hogy ezt követően az eddig bizonytalan horgászok is beleássák magukat a busafogás tudományába, melynek ismerete még számunkra is csak gyerekcipőben jár!
Fenekező technika
A legegyszerűbb és talán legelső busázó módszer. Ez hajaz a legjobban a tradicionális pontyhorgászatra, hisz a végszerelék alig különbözik attól. A módszer lelke itt a bordás (Pellet Feeder Complete) kosár, amely alatt található egy rövid fonott horogelőke és egy szép nagy, erős horog. Erre célszerű technopufit tenni, amely meglebegteti az előkét. A kosárba töltött, jól felhőző kaját szívogatva a planktonevők így óhatatlanul beszippantják a horgot is. A végszerelék nagyon egyszerű, egy 40 grammos Pellet Feeder Complete kosárból, és egy Busa Rigből áll, amely tulajdonképpen egy előre kötött busázó horogelőke.
E módszer felszerelésigénye abban tér el a pontyozástól, hogy érdemes olyan botot választani, amely erős és bírja a nagyméretű gombócok biztonságos bevetését. Mostanra eljutottunk oda, hogy nem kell keresgélni, ugyanis a By Döme TEAM FEEDER Silver Carp 360SXC pont erre készült. A bot minden paramétere annak van alárendelve, hogy kompromisszummentesen bírja a legnagyobb megterhelést is! E botra a TEAM FEEEDER Big River orsót érdemes tenni, melynek dobjára természetesen fonott zsinór kell, hogy kerüljön.
Úszós busahorgászat
Ez a módszer tulajdonképpen azért született meg, mert gyakran tapasztaltuk, hogy a busák egész egyszerűen nem hajlandók lemenni a fenékre. Nem is csoda, hiszen a táplálékuk elsősorban a vízréteg felső rétegeiben található meg. A feladat adott volt! Olyan nagy teherbírású úszó kellett, amely meg tudja tartani a nagy gombócot a megfelelő magasságban.
Kétféle ilyen úszó van jelen pillanatban a kínálatunkban. Az egyik a vízfelszíni úszó, mely a közvetlen felszín alatti használathoz való, míg a másik a vízközti úszó. Ennek használata talán bonyolultabb is, így az írás végén található képek e végszerelék összeállítását mutatják be.
Az úszós busapeca felszerelésigénye semmiben sem tér el a fenekező módszerétől, tulajdonképpen ugyanazzal a bottal űzhető mindkét metódus. Ha viszont valaki inkább csak az úszós horgászatot preferálja, annak is van immár alternatíva a By Döme TEAM FEEDER kínálatban, ez pedig a Silver Carp Float 360SXC. Ennek a botnak nincs rezgőspicce, hiszen a kapás érzékeléséhez itt nincs rá szükség. Teherbírása ennek is brutális, hiszen segítségével akár 300 grammos gombócot is be tudunk vetni!
Tablettás busahorgászat
Úszózás közben merült fel egy újabb probléma, ami akkor volt tapasztalható, ha kevesebb busa tartózkodott előttünk, és a folyamatos nagy, hangos csobbanással bejuttatott gombócok riasztóan hatottak a planktonevőkre, ráadásul a kapás is lassan alakult ki, hiszen a halmennyiséghez képest sok táplálékot juttattunk be a gombóccal. Egy öreg, kissé már elfelejtett technikát kellett újraéleszteni és modern köntösbe öltöztetni. Ehhez tökéletes alapot adtak a Busázó úszóink, melyeken csak kis módosítást kellett alkalmazni ahhoz, hogy immár alkalmas legyenek arra, hogy a több tonnás nyomással összepréselt tablettákat rájuk lehessen helyezni, és akár vízfelszínen, akár vízközt felkínálni.
Ezzel a módszerrel pont ugyanolyan a technika kivitelezése, mint a sima úszóval. A végszerelék összeállítása sem tér el az írás végén található képekkel bemutatottól. Az egyetlen differencia az, hogy itt a csalogatóhatásért nem a Big River - Busa felel, hanem a Haldorádó Busa Tabletta. Ez jelen pillanatban három különböző ízben, és ami talán fontosabb, három színben érhető el. A Halas Spirulina zöld, visszafogott oldódással dolgozó, zöld felhőt képző tabletta. Az Édes tejszín fehér színű, lendületesen felhőző, édeskés változat. A legfeltűnőbb az Ananász + Banán, mely sárga színű és fluo zöld színnel oldódik.
Írta: Sipos Gábor
Fotó, videó: Bank Bálint