A nemzetközi és hazai feederes versenyszabályzat szerint megrendezett horgászversenyeken kizárólag olyan etetőkosarakat lehet használni, amelyeken a főzsinór nem megy keresztül, hanem egy karabinerrel vagy egy gubancgátló csővel csatlakozik ahhoz. E szabálynak köszönhetően a versenyzők által használt szerelékek nagyon hasonlítanak. Egyvalamivel lehet kitűnni a mezőnyből, azzal, ha olyan etetőkosarat használunk, amely tökéletesen megfelel az aktuális víz igényeinek. Ehhez nyújt segítséget ez a cikk, amely bemutatja a Nisa széles körű felhasználhatóságot biztosító feederkosarait.
Hogyan válasszunk megfelelő feederkosarat?
A kosár kiválasztása nem is olyan egyszerű, mint gondolnánk. Figyelembe kell venni a meghorgászandó távolságot, a szelet, a víz áramlásának erejét, a víz mélységét és nem utolsósorban azt, hogy vízfenéken vagy vízközt kell-e a halakat koncentrálni. A Nisa gazdag formaválasztékú műanyag hálós kosarai széles méretsorral szinte az összes versenyzői igényt ki tudják szolgálni. Lássuk, melyik kosár mire való, és hogyan érdemes azt használni!
Nisa Plastic Cage
Az Nisa Plastic Cage (műanyag ketrec) hasonlít leginkább az elterjedt dróthálós kosarakhoz, de nevében egyértelműen megjelenik, hogy azoktól eltérően műanyag háló testesíti meg a kosarat. Ennek köszönhetően nem maradandóan deformálódik, nem hajlik el, és a rögzítő gumigyűrűnek hála még lágyabban is dobható, ami a modern, lendületes dobások kivitelezésében fontos.
A műanyag hálónak fontos tulajdonsága még az is, hogy akadós terepen könnyebben ki lehet szabadítani, mint a fémből készült társait. Ennek oka, hogy a műanyag nem áll bele mereven az akadóba – legyen az fa, vagy kő –, hanem ellenállás esetén kicsit tud engedni a formájából, így jó eséllyel ki tudjuk rántani a fogságából. Több méretben áll rendelkezésünkre a Plastic Cage, így minden körülményhez tudunk alkalmazkodni. A legkisebb, legkönnyebb kosárka a közeli állóvízi horgászat kedvelt eszköze, míg a legnagyobb a maga 60 grammos tömegével folyóvízen, a nagyobb sodrásban is kitűnően használható. Fontos megemlíteni, hogy adott méreten belül többféle súllyal ellátott kosarak is megtalálhatóak, így aztán az áramlási viszonyok, a szél vagy a meghorgászandó távolság sem akadályozhat minket abban, hogy az általunk preferált űrtartalmú kosarat használjuk!
Nisa Plastic Open End
A másik érdekes kivitelezésű Nisa kosár a Plastic Open End nevet kapta. Ez lefordítva annyit jelent, hogy „végén nyitott”, ami tökéletesen fedi a valóságot, hiszen kézbe véve láthatjuk, hogy oldalt szinte teljesen zárt a kosár.
Ezt a modellt a mély állóvizek meghorgászására fejlesztették. Amikor arra van szükség, hogy a hosszú másodpercekig tartó süllyedés közben minimális etetőanyag ürüljön ki a kosárból, akkor van szükség erre a „cső” formára. A gyors fenékre érést szolgálják a viszonylag nagy tömegű nehezékek, amelyek a kosár oldalán kaptak helyet. A zárt paláston mindössze néhány kicsi lukacska felel a kosár tartalmának „eláztatásáért”.
Erre azért van szükség, hogy az esetlegesen gyorsan bekövetkező kapáskor se húzzuk szét a mederfenéken a kosárba ragadt csalogatóanyagot. Remek találmány ez a kosár, ami minden elemében a precizitást tükrözi. Small, medium és large űrtartalmú méretekben kapható, de egy-egy méreten belül többféle súllyal ellátott modellek is megtalálhatók!
Nisa Pole It Feeder
A harmadik profi Nisa kosár a Pole It Feeder, amelynek a neve arra enged következtetni, hogy rakós botos horgászat során is jól alkalmazható, ám rezgőspicces módszerrel is remekül kamatoztathatóak a tulajdonságai. Komolyabb versenyeken a siker egyik titka a sebészi alaposság.
Ezt a kosarat a karabinerbe akasztva a 100. csobbanás is ugyanazon a helyen fog történni! Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a kosár alján a megszokottól pont ellentétesen, tehát a henger alsó peremére hajlítva helyezkedik el a nehezék. A kosár felfüggesztése a felső végén, tökéletesen középütt található, így egy olyan szimmetrikus kosarat kaptunk, ami nem féloldalas, ezért repülés közben semmiféle szitáló mozgást nem végez, hanem nyílegyenesen repülve éri el a célt. Így válik tökéletessé ez a Nisa innováció!
Egyetlenegy aggály merülhet fel a kosarat használók körében, hogy amikor ez mederfenékre érkezik, akkor hogyan tud hozzáférni a hal? A kosár szinte nyitott, elég ritkás a rács ahhoz, hogy a gyorsan bontó feeder kaják hamar ki tudjanak belőle oldódni. A Pole It Feeder három méretben kapható, a két kisebbik 32 grammos súllyal van ellátva, míg a legnagyobb a maga 40 grammjával már igen messzire is halálpontosan bevethető. Ehhez a kosárhoz a legjobban bevált végszerelék egy teljesen gubancmentes változat, melynek lelke egy duplán, a főzsinórból sodort „merevítő”, mely egész egyszerűen nem hagyja az előkét visszacsapódni.
Nisa Rocket Feeder
Ahogy a neve is mutatja, nyílegyenesen, nagy távolságra lehet bevetni a Nisa Rocket Feeder kosarat. Akár 70-90 méterre is képesek lehetünk eldobni ezekkel a rakétaszerű kosarakkal. A Nisa Rocket kosár teste műanyag, ami pillekönnyű és rugalmas. Ennek köszönhetően az esetleges akadókból is könnyebben kiszabadítható, mint egy fémhálós modell. Töltése felülről történik.
Különösen ajánlott ragasztott csontis horgászathoz és laza szerkezetű etetőanyagok bejuttatására, mert ebből ezek sem potyognak ki! Első számú kosártípus a (versenyekkel) nagy horgászati terhelésnek kitett vizeken, mert lényegesen csendesebben érkezik a vízbe, mint bármilyen más kosár. További előnye, hogy kialakítása révén erőteljes oldalszélben is nagyon pontosan és jól dobható. Különleges kosár, amely egyetlen jól felkészült versenyhorgász kelléktárából sem hiányozhat! Kapható mini, small, medium és large méretekben, mindegyik 28 és 44 grammos tömegű ólommal is.