Kedvenc módszerem, horgászati irányzatom kétségkívül a nagyhalas feederhorgászat, az év minden (!) hónapjában. Azonban nagy lelkesedéssel, izgalommal vágok bele egy-egy olyan kalandba is, amikor heavy feederbotjaim helyett light feederekkel a botzsákomban indulok horgászni az eredményes pontyfogás reményében. A rugalmas, nyélből hajló, érzékeny feederbotok teljesen más szemszögből mutatják be a halfárasztások izgalmait, emlékezetessé téve a vízparton töltött órákat és a harcos pontyok erejét…
Az utóbbi időben egyre gyakrabban keresem az olyan horgászatokat és vizeket, ahol lehetőségem van használni a By Döme Team Feeder - Fine Carp feederbotokat. A botokban rejlő lehetőségek nyilvánvalóan finomabb pontyhorgászatot tesznek lehetővé, ami semmiképpen sem hátrány, ha éppen nem tudunk napokat a vízparton tölteni. Ez okból kifolyólag is készítem el ezt az írást, amely remélem, kedvet hoz minden olyan horgásztársamnak e lágy feederbotokhoz, akik eddig csak gondolkodtak a használatukon.
A horgászat helyszíne, felszerelések bemutatása
Nem titok, hogy e cikkemet szeretném a későbbiekben bővíteni egy sorozat formájában újabbnál újabb vizekkel, praktikákkal, ezért komoly fejtörést okozott számomra, hogy melyik vízterület legyen az első epizód helyszíne. Végül a derekegyházi tórendszer Verseny-tavára esett a választásom. Egy káprázatosan szép, vadregényes vízterületről van szó, amely bámulatos halállománnyal bír. A tóban élő pontyok szépek, egészségesek és nem utolsósorban erősek, akiknek méltó ellenfelei lehetnek a Fine Carp feederbotok!
Csalogatóanyagok, etetőkosarak a gyors siker érdekében
A csalogatóanyagok kiválasztását itt nagyban megkönnyíti az, hogy szinte egyáltalán nincs „zavaró” apróhal. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a tóban élő pontyokat bármikor, bármivel, bármekkora mennyiségben meg lehetne fogni. Sekély víz lévén (a jellemző vízmélység 1,3-1,6 m) egy beltartalomban gazdag, attraktív, gyorsan dolgozó keverékre volt szükség, amivel jó eséllyel, gyorsan kapásra tudtam bírni az etetőkosár közelében keresgélő pontyokat.
Horgászat üteme, halak tartózkodási helye
Mint a korábbiakban is említettem, a halakat ezen a vízterületen leginkább a nádszigetek, bokrok közvetlen közelében érdemes keresni. A horgászok döntő többsége ezeket a területeket horgássza, így itt találnak a halak folyamatosan táplálékot, ehhez szoktak hozzá. Minden dobásommal az előttem elterülő nádszigetek közvetlen közelét pásztáztam, amire a halak gyorsan reagáltak is. Ha nem sikerült kapást elérnem, akkor is 8-10 percenként újabb dobás következett, hogy folyamatosan kerüljenek be a finomságok.
Horogelőke, favorit csali, konklúzió
E horgászaton is – mint általában – többféle csalizási móddal, többféle csalival próbálkoztam, hogy ki tudjam jelenteni, melyik csali is jelentette az egyértelmű megoldást. Variáltam ízben, színben, méretben, felhajtóerőben különböző csalikkal, és a megoldást jelen esetben a wafter csalik jelentették. A Haldorádó - BlendeX Hydro Method csalikkal sokkal gyorsabban értem el kapást, kapásokat, mint bármely más csalival, azonban itt is kizárólag a nagyobb, 10 mm-es változat bizonyult kelendőnek.
Egy rövid, de annál tartalmasabb, pontyokban igazán gazdag horgászatot sikerült zárnom Derekegyházán. Bátran ajánlom bárkinek ezt a horgászvizet, szép környezetet biztosít, emellett szép élményeket ígér bárki számára.
A jövőben továbbra is keresni fogom a lehetőségeket arra, hogy olyan cikkek születhessenek ebben a témakörben, amelyek rávilágítanak arra, hogy érdemes időnként light feederbotokat a kezünkbe venni és azokkal kergetni a szebbnél szebb pontyokat, élményeket, akár pár vízparton töltött óra alatt is…
Írta: Bugyinszki Gábor
Fotók: Betkó Tamás Dávid