Ha ízlelgetjük ezeket a szavakat: ELDORÁDÓ, DORÁDÓ, HALDORÁDÓ, valószínűleg sokak számára ismerősen csengenek. De abban is biztos vagyok, hogy ezek teljesen más jelentéssel bírnak a legtöbb ember számára. Tudtad, hogy él a világon egy olyan hal, amelynek neve: GOLDEN DORADO? Tudtad, hogy amikor – közel 30 évvel ezelőtt – útjára indítottuk vállalkozásunkat és a HALDORÁDÓ nevet adtuk neki, akkor ez a hal volt az egyik névadó? Tudod, hol él ez a csodás „aranyhal” és hogyan fogható meg? Tarts velünk, és megmutatjuk neked!
Ahhoz, hogy megfoghassuk a világ egyik legszebb ragadozóhalát, a mesés, arany színekben pompázó GOLDEN DORADO-t, Dél-Amerikába, még pontosabban Argentínába kell utazni!
Argentínában, Paraguayban, Bolíviában a sporthorgászat egyik fő tárgya a különböző harcsafajokkal együtt és az édesvízi horgászat egyik legvágyottabb prédája a Golden Dorado (arany dorádó), amelyet Dél-Amerika aranyának is neveznek. A legnagyobb egyedek hosszúsága meghaladja az egy métert, súlya pedig a 30 kg-ot. A jellemző, leggyakrabban fogható méret azonban 1-5 kg között mozog.
A legnagyobb kolóniája az Argentínában található Paraná folyóban lelhető fel. Ez a folyó Argentína legnagyobb, az Amazonas után Dél-Amerika második legnagyobb folyója, hossza megközelíti a 4000 km-t. A világ 10 legnagyobb folyója között jegyzik. Szélessége eléri 3-5 km-t, a vízhozama pedig sokszorosa a mi Duna folyónknak. Annak ellenére, hogy felépítettek rajta Paraguay és Argentína határán (ahol a folyó határfolyóként is funkcionál) egy közös vízierőművet és egy Balaton méretű víztározót (gátrendszerrel együtt), érintetlennek, megzabolázatlannak tűnik. Óriási területet jár be, hatalmas és átláthatatlan mellékágrendszert hoz létre. Olyan óriási, vad folyó, amely minimális mértéken szabályozott. Elképesztően gazdag az élővilága. Több száz különböző madárnak, emlősnek és vízi élőlénynek ad otthont.
Az arany dorádó Dél-Brazília, Paraguay, Uruguay, Bolívia és Észak-Argentína meleg édesvízi élőhelyein honos. Általában a meleg, 20 és 28 Celsius-fok közötti vízhőmérsékletet részesíti előnyben. A hőmérséklet, az évszak és a táplálékforrások hatására folyamatosan vándorol és felfelé halad. Akár 400 km-t is megtesz, hogy tavasszal és nyáron ívjon. Általában magányos faj, de csoportosan vándorol. Az ikrások 4-5 éves korukban érik el az érettséget és akár 2 millió ikrát is le tudnak rakni, amelyek a vízfelszín közelében lebegnek. Életkora meghaladhatja a 15 évet, és élete végéig nő.
A dorádó a vízrendszer csúcsragadozója, ami éles fogai közé kerül, ritkán menekül! Annyira hegyesek, élesek a fogai, hogy még a drótelőkét is képes „elrágni”. Megakasztása és fárasztása során folyamatosan kiugrál a vízből, rázza a fejét, így próbál a horogtól megszabadulni. Nagyon vérmes, erős ragadozó, igazi sporthal, nem csoda, hogy népszerű célpont a horgászok között.
Amikor megkezdtük a túrát, profi segítőinkkel viszonylag gyorsan az arany dorádókra találtunk, de ezek egyáltalán nem voltak nagyok. Így a túra hátralevő részében azt a célt tűztük ki, hogy próbáljuk megtalálni, becserkészni és kifogni a környék legnagyobb „aranyhalait”.
A képeket végignézve és a túrát összegezve azt kell mondanom, maradt bennem némi hiányérzet. Gyönyörű halakat fogtunk. Nagyon változatos és gazdag a Paraná folyó halállománya, de talán pont ez a fajgazdagság és a milliónyi egyéb éhes száj nehezítette meg a legjobban a dolgunkat, ugyanis lehetetlen szelektálni. Teljesen mindegy, hogy élő csalival vagy pergetve, műcsalival próbáltuk megfogni, mindig volt számos egyéb konkurens ragadozó, aki gyakorta gyorsabb és vérmesebb volt, mint a Golden Dorado.
6 különböző harcsát (Surubi, Pati, Armado, Manduví, Amarillo, Moncholo), Pira Pitát (Salmón de Rio) és megannyi piráját fogtam járulékos halként.
Az Argentínában nagyon mozgalmasak, élménydúsak és fárasztóak voltak a napjaink. A film remekül visszaadja horgászatunk legizgalmasabb és legszebb pillanatait, miközben újfent nagyon sok érdekességet megosztunk erről a távoli, ismeretlen régióról és az ott élő halakról.
Döme Gábor