Itt állunk a nyár küszöbén, így nincs olyan horgász, aki ne szívesen töltené szabad idejét a vízparton. Az időjárás kellemes, a vízhőmérséklet pedig már elérte azt az állapotot, amikor már szinte minden hal folyamatos táplálkozásra kényszerül. A hozzám érkezett kérdések közül azokat választottam ki, melyek elsősorban a felmelegedett vizeken történő horgászatokhoz kapcsolódnak.
Kuris Mihály
„Kedves Gábor! Busázás során van jelentősége a csalinak? Vagy, ha nem kell lebegtetni, akkor érdemes egyáltalán csalit tenni a horogra?”
Sipos Gábor:
Ahogy a busahorgászatban sok mindenről, úgy erről is megoszlanak a vélemények. Ami biztos, hogy a csalinak elsősorban a fenekező módszernél van jelentősége, amikor a horgot meg kell emelni az oldódó tabletta vagy etetőanyag gombóc fölé. Úszós technikánál is lehet a horogra technopufit helyezni, de csak akkorát, amely még nem emeli meg a horgot, csak kikönnyíti azt.


Fenekezés során azt tapasztaltam, hogy a technopufi felhajtóereje mellett a színének is van némi jelentősége. Általában az az árnyalat működik jól, amilyen a csalogatóanyag is. Annak érdekében, hogy könnyű legyen a palettánkon lévő etetőanyagokhoz megfelelő színű hungarocell golyót találni, elkészítettünk egy válogatást, mely színben, aromában és felhajtóerőben is változatos csalikat tartalmaz.

Surján Gábor
„Szia, Sipi! Alig várom a nyári amurozásokat, pontyozásokat, de nagyon nehezen melegszik idén a víz! Azt tapasztaltam, hogy az erjesztett dolgok még nem annyira működnek. Az ilyen lassan melegedő, de még átmeneti időszakban mivel érdemes szerinted etetni?”
Sipos Gábor:
Valóban, az idei május nem egy harmonikus, lassú melegedésről szól, hanem az 1-2 napos jó időket követi a 4-5 napos lehűlés. Ennek ellenére azért a vízhőfok már inkább a nyarat idézi, de a frontos, változékony időjárás érdekes szituációkat tud okozni. Erre az időszakra a könnyebben emészthető, kukoricás csalogatóanyagokat javaslom, mint például a Hidegen sajtolt kukoricacsíra pellet vagy éppen a csemegekukorica.


Etetőanyagok tekintetében a nagyon ízes, aromás változatok helyett a natúr kaják jöhetnek szóba. Erre elsődlegesen a Champion Corn a legjobb választás, mely ráadásul már nemcsak az Original, hanem Extra Pellet és Black, tehát fekete színben is elérhető a kínálatunkban.


Simon Zoltán
„Kedves Gábor! Olyan sok féle csali van már methodozáshoz, hogy kezdek belezavarodni. Ha egyet kellene ajánlanod, amely működik zavaros, egyesületi vizekben, akkor mi lenne az?”
Sipos Gábor:
Valóban sokféle method csali van már a kínálatban, de ennek elsősorban az az oka, hogy nincs tuti csali! Ahány víz, annyiféle szín, ahány horog, annyiféle felhajtóerő, és ahány hal, annyi íz működhet. Ha egyetlen csalit kellene magammal vinnem egy egyesületi vízterületre, az a TORNADO Smoke Method - Champion Corn lenne. E csali mérete, így felhajtóereje pont a közepes méretű, methodozásnál gyakran használt horgokhoz méretezett, míg színe a zavaros vizekre optimalizált. Sőt, az élénksárga szín mellett a csali vízben történő színkibocsátása is rendkívül figyelemfelkeltő. A fluo zöld felhő még a zavaros vizekben is észrevehető, így érdemes ezzel próbálkozni.




Szűcs János
„Szia, Sipi! Láttam a kínálatban az új TEAM FEEDER orsókat. Kérlek, segíts nekem két mondatban, hogy miben térnek ezek el a régebbi modellektől?”
Sipos Gábor
Kedves János! A 2015-ös TEAM FEEDER modellek valójában elsősorban a külsejükben térnek el elődjeiktől. Műszaki paramétereikben és funkcionalitásukban jelentősen nem változtak, maximum finomhangolások történtek. A Long Cast Pro dobkiképzése még inkább a távoli dobások eléréséhez lett módosítva, míg a Master Carp Pro dobja hosszabb lett, hiszen a műanyag zsinóraláfutás-gátlót egy fémköpenyre váltotta. Emiatt a dob nyújtott lett. Mindkét orsó esetében a színek egységessé váltak, így a korábbi Long Cast orsóknál még fémszínű betétek, alkatrészek feketék lettek, a vörös szín pedig még élénkebb lett.





Bolla Gábor
„Szia, Sipi! Itt a nyár, és horgászhatok egyik kedvenc halamra, az afrikai harcsára. Kedvelem, mert nagyon jó sporthal, és szinte mindig eszik! Láttam, hogy spiccbottal is lehet rá horgászni, segítenél, hogyan álljak neki?”
Sipos Gábor:
Kedves Gábor!
Az afrikai harcsa horgászata kifejezetten jó móka! Elsősorban kisméretű tavakba szokták ezeket a halakat telepíteni, így nem szükséges hozzá túl hosszú spiccbot. Az 5-6 méteres változatok is már tökéletesek hozzá. A végszereléket sem kell túlságosan lefinomítani, hiszen a harcsa nem érzékeny sem a horogméretre, sem a zsinórvastagságra.



A végszerelék elemei egyszerűen beszerezhetők, hiszen szettben is elérhető a kínálatunkban. A Hard Silver Carp Set tartalmaz egy hosszú antennás úszót, valamint egy kis spirál kosarat. Utóbbi alá érdemes a horogelőkét helyezni, így a kosárba töltött penetráns etetőanyag pont a csalira fog potyogni. Apropó, csali! Ez a hal mindenevő, de elsősorban állati eredetű horogravalót érdemes használni. A legjobb a giliszta, melyből érdemes többet is felhúzni a nagyméretű horogra.

Írta: Sipos Gábor
Fotók: Haldorádó Archívum