Ősszel miről is szólhatna a legtöbb kérdés, mint a folyóvízi horgászatról? Mivel a dunai pecások mellett én is előszeretettel látogattam meg az „emberes” hónapokban a folyót, a legtöbb kérdést is erre vonatkozóan választottam ki. Olyan kérdések ezek, amelyek megválaszolása sok esetben nem fér bele egy-egy cikkbe vagy filmbe, de fontosak, így itt és most erre is sort kerítek!
Kovács Ádám
Szia, Gábor!
Voltam néhányszor a Dunán márnázni, azonban én sokszor leakadok. Öreg horgásztársaim, akik ólommal pecáznak, mindig a folyásiránynak fölfelé dobnak, így én is így tettem, de sajnos általában a horog bánja. Szerencsére eddig csak egy kosarat hagytam el így, de félek, hogy előbb-utóbb több is odavész. Én csinálok valamit rosszul?
Sipos Gábor:
Kedves Ádám!
A folyóvízi horgászat egyik szépsége, hogy rendkívül nehéz meghorgászni a rohanó vizet. Azokkal a kosarakkal, amelyek kellően nehezek, és amiken van rajtuk valamilyen „stabilizátor”, tehát karom vagy csavar, azokkal szükségtelen fölfelé dobni, sőt kifejezetten nagy hiba! Minél fentebb dobunk, annál többet fog csúszni, vonszolódni a kosár a fenéken, mire megáll. Így aztán nagyon sok esélyt kap arra, hogy beakadjon valami alá. A legjobb, ha nem is szembe, hanem kissé a folyásirányba dobálunk, lefelé. Amennyiben megfelelő kivitelű és elég nehéz kosarat használunk, az szinte azonnal fogást talál a fenéken, így az elakadás veszélye minimális.
Kerek János
Kedves Gábor!
Láttam, hogy a Big River Fürge Márna etetőanyagban sok nagy darabos szemcse van, és feltűnt, hogy tele van pellettel. Én azt hittem, hogy az etetőanyag granulátumok csak az állóvízi halaknak csábítóak, hiszen ott hozzászoknak, mert folyamatosan azzal etetik őket. A folyóvízen hol találkozik ezzel a hal? Miért fogyasztja el?
Sipos Gábor:
Kedves János!
A folyóvízi halak táplálkozási szokásai merőben eltérnek az állóvízi társaikétól. A rohanó vízben, ahol folyamatosan száguldanak a falatok, nincs ideje arra a halnak, hogy gondolkodjon azon, ismeri-e ezt az étket, vagy sem. Örül, hogy el tudja kapni! A Big River kajákban látható elliptikus pelletet lapított formájának és nagy sűrűségének köszönhetően csak lassan tudja a víz görgetni, és jó eséllyel nagy részük megakad a kavicsok közt. Mivel aromás, kellemes az íze, emellett nagyon tápláló, az életéért küzdő halak 100%, hogy felszedegetik és elidőznek azon a környéken, ahol egy szemet is találnak ebből.
Bene Ferenc
Szia, Gábor!
Sok pesti horgásznál láttam már, hogy sajttal csaliznak, ha márnát szeretnének fogni. Te mit gondolsz erről? Tényleg megeszi a hal?
Sipos Gábor:
Szia, Ferenc!
Igen, sokan használnak sajtkockát, vagy akár valamilyen más élelmiszert (párizsi kocka, kolbász… stb.) arra, hogy megfogják vele a márnákat. Ezekkel valóban lehet fogni, hiszen a márna alapvetően mindenevő. Amit talál az aljzaton, azt bekebelezi. Ezek a csalik azonban akkor jönnek szóba, ha egy ólom mellett, csak úgy random be vannak dobva a Dunába. Én jobban kedvelem azt, amikor egy pontba horgászva a halat próbáljuk meg odacsalogatni. Ekkor az etetőanyag mellé érdemes csontkukacot is a kosárba tenni. Így hozzászokik a hal, hogy a légylárvát egye. Így aztán a csonticsokor csalival lehet a legkönnyebben becsapni. Érdemes tehát azzal csalizni, amivel etetünk is, így reflexből felhörpinti a csalinkat a mohó hal, és az akadás biztos lesz!
Farkas Lóránt
Helló, Sipi!
Kedvet kaptam a márnázáshoz és be is szereztem egy Big River 390RXH botot, ami nagyon tetszik, azonban valahogy nem áll össze nekem a technika. Nem tudom rendesen meghorgászni a parttól távolabbi részeket, mert a kosaram mindig el-elmozdul, és sok az álkapás. Az orsóm egy régebbi modell, amin 0,30 mm-es főzsinór van. Erre kötöttem rá a fonott dobóelőkét, tehát elég erős lenne a cuccom, hogy távolra is tudjak dobni, de a fent írt probléma miatt nem tudom kivitelezni. Mit gondolsz?
Sipos Gábor:
Szia, Lóránt!
A gondot egyértelműen a vastag főzsinór jelenti. Ilyen vastag „kanócba” olyan erővel feszül bele az áramló víz, hogy még a legnagyobb kosarat is képes arrébb húzni. Felesleges 0,22 mm-es főzsinórnál vastagabbat feltenni, ha márna a célhal, és főleg akkor, ha távolabbi helyeket szeretnél meghorgászni. Amennyiben kevesled a 0,22-es főzsinór erejét, akkor inkább fonott főzsinórban érdemes gondolkodni, ám az meg annyira „rideggé” teszi a felszerelést, hogy sok lesz a halvesztésed.
Peller Tibor
Szia, Gábor!
Mekkora az erőgumi ideális hossza folyóvízi horgászatkor? Csak azért kérdem, mert láttam a minap, hogy az egyik spori egész hosszú, majdnem 40 centis gumit kötött bele a szerelékbe. azt mondta, hogy így tud kisebb horoggal is horgászni, mert kidolgozza a gumi. Van ebben valami igazság?
Sipos Gábor:
Szia, Tibor!
Van némi igazság abban, amit a barátod mondott, azonban a hosszú guminak vannak hátrányai is, mégpedig az, hogy a kapást is kicsit „lelassítja”. A gumi ugyanis kirugózza a hal kisebb rángatásait, így nem vesszük észre, hogy valami meg akarja szerezni a csalit. Ezenkívül bevágásnál is lassabban és kisebb erővel tudjuk a horgot a hal szájába húzni, így több lesz a felületes akadás, ami halvesztést okozhat. Véleményem szerint a Power Gum optimális hossza olyan 15-25 cm. Ez bőven elegendő arra, hogy a nehéz kosár kilengéseit tolerálja. Nyilván, ha kicsi horoggal szeretnél pecázni, akkor lehet hosszabb a gumi, de amennyivel több lesz a kapás, annyival kevesebbet is észlelsz majd belőle.
Írta: Sipos Gábor
Fotó: Haldorádó Archívum