Az előző 5 rész során esett szó a balatoni pergetéshez használt kedvenc botjaimról, orsóimról és csalijaimról, most elérkeztünk a kisebb, ám annál fontosabb hozzávalókhoz. A sorozat záró epizódjában a filmeken használt zsinórjaimat és a nagyon fontos utolsó láncszemet, a kapcsot mutatom be, a cikkhez tartozó kisfilmben pedig egy érdekes kísérlettel próbálok segíteni a kapocsválasztásban.
A filmeken látott harcsákat és nagy fogast „terítékre hozó” Zodias - Twin Power kombót eredetileg is a nagy csalis horgászathoz terveztem, ennek megfelelően a legmagasabb minőségű Sufix fonott zsinór került fel a dobra: a 131 G-Core Braid névre hallgató, 13 szálból fonott kanóc.
![A 13 szálas Sufix csomagolása elölről… A 13 szálas Sufix csomagolása elölről…](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
A csomagoláson láthatjuk, hogy 0,128 mm-es méretet használtam, de ennél fontosabb adat a japán méretpontos besorolás: PE0.6. A régebbi típusú, itthon kapható fonott zsinórok többségére igaz volt, hogy a rájuk írt mm adatokhoz képest valójában vastagabbak voltak. Néhány éve terjedőben lévő trend ez a pontos japán jelölés, amikor először vettem kézbe ilyen zsinórt, én is meglepődtem. Ha a szóban forgó 0,128 mm-est összehasonlítom egy hagyományos fonottal, vastagságban kb. a 0,10 mm-esnél is vékonyabb egy leheletnyivel.
![… és hátulról … és hátulról](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Speciális eljárással, tizenhárom szálból készül – 1 darab GORE® Performance szál körbeszőve 12 darab HMPE szállal –, mely a zsinór teljes hosszán ugyanazt a homogén összetételt, terhelhetőséget és csomótűrést garantálja. Nincs tehát gyenge pont vagy a többitől eltérő tulajdonságú szakasz. A rendkívül lágy HMPE körszövés miatt a Sufix131 tökéletes kör keresztmetszetű, mely azt eredményezi, hogy simábban és csendesebben fut a gyűrűkön, emellett pontosabb és hosszabb dobásokat tesz lehetővé.
![Az egyik harcsa ráúszott a horgonykötélre, ekkor a főzsinóromat és az előkezsinóromat is végigdörzsölte rajta, de bírták az extra igénybevételt Az egyik harcsa ráúszott a horgonykötélre, ekkor a főzsinóromat és az előkezsinóromat is végigdörzsölte rajta, de bírták az extra igénybevételt](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
A finomabb Technium - Sustain kombót az előző epizódokban kősüllőzni és balinozni használtam. Az alkalmazott kisebb csalik miatt erre a szerelésre egy vékonyabb, PE0.4-es, 0,104 mm vastagságú Sufix X8 zsinórt tekercseltem. A hagyományos zsinórok közül azokkal egyezik a vastagsága, amire 0,06 mm-t írt a pontatlan gyártó.
![A 8 szálas Sufix fonott csomagolása A 8 szálas Sufix fonott csomagolása](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Rendkívül lágy fonott zsinór, mely 8 darab HMPE szálból készül. Magas kopásállóság, csomótűrés és szakítószilárdság jellemzi. Páratlan méretpontossága annak köszönhető, hogy a szálakat egy speciális eljárással rendkívül szorosra szövik, ezáltal felülete is simább és homogénebb lesz. Ez a tulajdonsága a szokásosnál kisebb súrlódást, halkabb futást eredményez a gyűrűkön, emellett hosszabb és pontosabb dobásokat tesz lehetővé.
![Az X8 színe az utolsó métereken egy leheletnyit megkopott a szezon végére, de erejéből nem veszített Az X8 színe az utolsó métereken egy leheletnyit megkopott a szezon végére, de erejéből nem veszített](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Mindkét jig botomon használtam Sufix Super21 fluorocarbon előkezsinórt. A finomabb felszereléshez 0,18-0,20 mm-est, az erősebbhez 30-ast, de van amikor 35-öst is kötök. Kisebb részt azért, mert a vízhez nagyon hasonló fénytörési mutatója miatt kevésbé látható, sokkal inkább azért, mert a Balatonban minden szilárd felületet vándorkagylók borítanak. A süllőket és a harcsákat is akadók közeléből fogtam, de a kősüllőket tartó homokos aljzatú maráson is előfordulnak kagylós szakaszok.
![Az általam legtöbbször használt méretű előkezsinórok Az általam legtöbbször használt méretű előkezsinórok](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Az apró kagylók éles héja a fonott zsinórt gyorsan „eszi”, míg a fluorocarbon magas anyagsűrűsége miatt sokkal ellenállóbb. Ha pedig sérül, a felülete jól mutatja ezt, ilyenkor érdemes újrakötni. Jellemzően méter körüli vagy valamivel nagyobb előkehosszal indítom a horgászatot, majd folyamatosan „rövidül” az előkém a nap végére. A kagyló általában a kapocs előtti pár centit koptatja intenzíven, ezt fontos gyakran ellenőrizni és „kirojtosodás” esetén nem szabad restnek lenni, néhány centit rövidítve kössük újra a kapcsot! A főzsinór és fluorocarbon összekötéséhez az „FG” csomót használom, míg az előke végére a kapcsot „Palomar” csomóval szoktam rögzíteni.
![Felületi sérülés a 0,30 mm-es előkezsinóron. A horgonykötélre úszó harcsa fárasztása több hasonló nyomot is hagyott rajta Felületi sérülés a 0,30 mm-es előkezsinóron. A horgonykötélre úszó harcsa fárasztása több hasonló nyomot is hagyott rajta](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
A felszerelésünk legkisebb hozzávalója a kapocs, ám jelentősége annál nagyobb! Ha nem fordítunk kellő figyelmet a formájára, a minőségére, és a horgászat során nem ellenőrizzük rendszeresen állapotát, akkor ez halvesztéshez is vezethet – és tudjuk, mindig az a legnagyobb hal, ami lelép…
A videókon látható finomabb felszerelésen egy 00-ás méretű VMC Duo Lock nevű kapcsot használtam, mert ezzel a felszereléssel kisebb csalikat húztam, amelyek mozgását ez az apró kapocs nem „butítja” le. Kapcsolgatni is könnyű, gyors csalicserét tesz lehetővé. A kősüllők szája nem jelent veszélyt erre a kapocsra nézve, ám ha nagyobb halak vannak a célkeresztben, nemcsak méretben váltok, hanem formában is.
![A 00-ás VMC Duo Lock ideális UL pecához A 00-ás VMC Duo Lock ideális UL pecához](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
A VMC Crosslock Snap egy erős, rozsdamentes (inox) anyagból készült, keresztbe záródó biztonsági kapocs. Nehezebb vele a csalicsere, de néhány alkalom után már rááll az ember keze. Ebből a 2-es méretű volt felkötve, amikor a videókon látható komolyabb halakat fárasztottam.
![Harcsa horgon: a terelőlap és a kapocs is „fogon” volt Harcsa horgon: a terelőlap és a kapocs is „fogon” volt](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![A wobbler megsínylette a csatát, de a VMC Crosslock Snap állta a sarat! A wobbler megsínylette a csatát, de a VMC Crosslock Snap állta a sarat!](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Az idei őszi csukaszezonban történt egy tanulságos eset. Az egyik kollégámmal pergettem, aki egy szép csukát akasztott. A merítés pillanatában csúszott ki a kapcsából a csalija, de szerencsére a hal és a csali is meglett. A merítést megelőzően a hal vad fejrázásokat produkált, minden bizonnyal ekkor nyitotta ki a kapcsot, de néhány másodpercet még kibírt, így épphogy megmeríthettem! Aznap nem csak egy csuka esetében került „fogra” a kapocs, de a többi halnál már biztonsági kapocs volt akcióban.
![Csuka a merítőben: szájából kikandikál a villantó eleje, de a kapocs már elengedte – nem sokon múlt, hogy meglett ez a hal! Csuka a merítőben: szájából kikandikál a villantó eleje, de a kapocs már elengedte – nem sokon múlt, hogy meglett ez a hal!](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![A következő csukánál is a fogak közé került a kapocs, a különbség szemmel látható :-) A következő csukánál is a fogak közé került a kapocs, a különbség szemmel látható :-)](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
A hiba egyértelműen a kapocs alakjában keresendő, amely a fogak közé kerülve a fejrázások hatására ki tudott nyílni. Az eset eszembe juttatott néhány régebbi sztorit, amikor én is használtam hasonló alakú kapcsokat. Megesett, hogy egyszer egy csuka a rávágás pillanatában lépett le a csalimmal, nekem csak a kiegyenesedett kapocs maradt. Otthon, a fotókat nézegetve vettem észre, hogy már az esetet megelőzően fogott csukám kinyitotta a kapcsot, csak az újabb dobás előtt nem ellenőriztem azt.
![A kinyitott kapocs nem minden esetben egyenesedik ki. Ennél a halnál még szerencsém volt… A kinyitott kapocs nem minden esetben egyenesedik ki. Ennél a halnál még szerencsém volt…](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Nagy fogasok fárasztása közben rendszeresen előfordul, hogy a hatalmas és erős kapófogak közé kerül a kapocs. A nagy süllők elsődleges védelmi fegyvere az erőteljes fejrázás, amit jellemzően kifeszített, nyitott szájjal végeznek.
![Veszélyes akadás: épp a kapófogak közé került a kapocs! Veszélyes akadás: épp a kapófogak közé került a kapocs!](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Az akadás mélységének függvényében, ami ilyenkor épp a foguk közé esik, azon otthagyják nyomaikat. Ha épp az ólom jigfej vagy cseburaska ólom jár így, azon nagyon látványos jeleket találhatunk.
![Ráharapott a jigfejre egy 6-os balatoni fogas… Ráharapott a jigfejre egy 6-os balatoni fogas…](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Egymást követő 4 esetben is szájpadlásos akadás történt – az eredmény igen látványos… Egymást követő 4 esetben is szájpadlásos akadás történt – az eredmény igen látványos…](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Nagy gumis süllőhorgászat során a leggyakoribb akadás típus Nagy gumis süllőhorgászat során a leggyakoribb akadás típus](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Korábban igyekeztem olyan kapcsokat használni, amiket ha ki is nyitnak, alakjuknál fogva nehezebben egyenesednek ki. Az alábbi fotókon látható az egyik tettes, és hogy mit művelt a kapoccsal. Azt hiszem, egyértelmű, hogy szerencsém volt.
![Jó fogas szürkületben, vertikális csalira Jó fogas szürkületben, vertikális csalira](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![A kapocsnál valami nincs rendben… A kapocsnál valami nincs rendben…](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Eddig az esetig bíztam a képen látható kapocsformában… Eddig az esetig bíztam a képen látható kapocsformában…](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Az alábbi videóban igyekeztem szemléltetni azt a helyzetet, amikor a kapófogak közé kerül a kapocs és a süllő megrázza a fejét. Képzeljük el, hogy az alábbi, szögekkel kivert deszkalap a nagy süllő szájpadlása, rajta a négy legnagyobb kapófoggal. A csavar szimbolizálja a szájpadlásba akadt horgunkat. Figyeljük meg, mi történik egy hagyományos, majd a VMC Crosslock Snap kapoccsal!
![Házilag tákolt szájpadlás modell Házilag tákolt szájpadlás modell](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![A négy nagy kapófog A négy nagy kapófog](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Rájuk gondolok, komoly fegyverek! Rájuk gondolok, komoly fegyverek!](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Reményeim szerint sikerült elgondolkodtatnom képsoraimmal pergető társaimat. A 6 részes sorozat egyelőre a végére ért, de ha minden a terveink szerint alakul, jövőre is találkozhatunk hasonló horgász videókban! :-)
Írta: Nagy Gábor
Normark team