Örök kérdés, ha kimegyünk a vízre, hogy meddig érdemes harcsára horgászni? Az én véleményem az, hogy bármilyen időben éjjel vagy nappal. Bár sajnos sem én és valószínűleg más horgászok sem tehetik meg, hogy állandóan a vízen tartózkodjanak. Ezért érdemes tudni, hogy például éjszaka, mely időpontok számítanak a legjobbnak. Lássuk hát 100 db élőhallal, éjszaka kifogott harcsa statisztikáját. Érdemes csemegézni.
Amióta harcsázom pontos fogási naplót vezetek. Minden évben összesítem a kapott adatokat és összevetem az elmúlt évekkel. Lebontom időpontra, módszerre, csalira, időjárási viszonyokra stb. és még jó pár szempont alapján készítek statisztikát. Év végén szívesen foglalatoskodom ezzel. Ugyan messzemenő következtetéseket még nem szabad levonnom ezekből az adatokból, de mégis tanulságos, érdekes dolgok derülnek ki belőlük.
Ahhoz, hogy a legobjektívebb eredményt lássuk, kiválogattam 100 db élőhallal csalizott, óriásantennával, csúszóúszóval, úsztatással éjjel fogott harcsát. A átlagsúlyuk: 9,4 kg, 2 kg-tól 41 kg-ig. Március közepétől október végéig terjedő időszakban, egyenletes időjárási viszonyok között akadtak horogra, kizárólag tavakon vagy azok befolyó illetve kifolyó árkain.
A fogási óra alapján világosan látszik, hogy érdemes végighorgászni az éjszakát, de ha este nem tudunk a vízen lenni, hajnalban is érdemes kimenni élőhalazni. Ami nem látszik az órán, hogy 6-7-ig terjedő időszakban, a fogási arány drasztikusan, leesik pár darabra.
Amiről nem volt szó ebben az írásban, hogy az összfogás holdállás szerint is le van bontva, ami egyre érdekesebb képet mutat, ez egy későbbi írásom témája lesz.