A léki horgászatoknak olyan különleges varázsa van, melyet csak az érthet meg igazán, aki már rámerészkedett a jégre, próbára tette szerencséjét és tudását a jég hátán. A jég birodalmában a horgászok teljesen másképpen viselkednek, mint a tavaszi, nyári vagy akár az őszi hónapokban a vízparton. Az esetleges rájuk leselkedő veszély, az egymásrautaltság szoros közösségé kovácsolja a máskor, néha bizony széthúzó horgászokat. A léki horgászatoknál nem mindig a fogás a lényeg, napokat el lehet tölteni a jégen kapás nélkül, de elégedetten, boldogan. Ha meg esetleg jelentkezik egy csuka vagy akár egy süllő, az csak „hab a tortán”.
Sokaknak a lékről történő horgászatokkal kapcsolatosan a csuka jut először az eszébe. Az igaz, hogy ezt a ragadozó halat fogják ki a legtöbben a jégről a szerencsét próbáló horgászok közül, de ez nem törvényszerű. Jól fogható a sügér és a bodorka is, de kis szerencsével akár ponty is a horogra akadhat. Megfelelő helyismerettel pedig nem lehetetlen a süllő horogra csábítása sem. Jómagam először a Palotási-tározón találkoztam a léki süllőzéssel, ezen a vízen szembesültem az eredményességével. A horgászok gyönyörű süllőket fogtak Palotáson léki horgászat közben.
Komáromi Tibor, a Palotási Horgász Egyesület elnöke meglehetősen járatos a lékhorgászatban, s különösen érti a léki süllőzés olykor nem egyszerű tudományát. Nézzük át, hogy milyen tanácsokkal szolgálhat a léki süllőzéssel kapcsolatosan.
Ötletek, tippek a léki süllőzéshez
- A léki süllőzésnél fontos a megfelelő helyismeret, többé-kevésbé tisztában kell lenni a süllők tartózkodási helyeivel. Mivel télen, a jég alatt a süllő nem jár be nagy területet táplálék után, a jó helyválasztás már fél siker lehet.
- Előnyben kell részesíteni a tavak mélyebb részeit, figyelembe kell venni a természetes vagy mesterséges tartásokat. Palotáson ez a következőképpen néz ki, a hosszú évek alatt az alábbi helyek váltak be a léki süllőzések során: a gáti mélyebb vizek nagyon jók lehetnek, de a szakadt part előtti területek is eredményesek. A vízben található, elárasztott köves út s annak törései is nagyon jó süllőző helyek, még télen is.
- Kissé meglepő a csalihalválasztás, de tökéletesen megmagyarázható. Léki süllőzésnél Palotáson a kárász a nyerő! Vajon miért? A kárász a fenekező felszerelésen nem igazán mozog, hamar búvóhelyet talál. A léki horgászatok során az úszós felszerelés alkalmazásakor viszont szinte folyamatosan mozog, fenék felé tör. Ezáltal rendkívüli figyelemfelkeltő mozgást végez, mely ritkán kerüli el a ragadozó halak figyelmét. Nem elhanyagolható tényező az sem, hogy meglehetősen igénytelen hal, könnyen szállítható és tárolható.
- A léki süllőzések közben csak ritkán találkozhatunk kapitális méretű süllőkkel, átlagosan fél és kettő kiló közöttiek a fogások. Azért fogtak már 11,2 és 8,8 kilós süllőt is lékről Palotáson.
A lékfúrás trükkjei
A csalihal fűzése
A léki süllőzés felszerelésigénye
A léki süllőzés nem igényel különösebben speciális felszerelést, sőt célszerű az ésszerű keretek között egyszerűsíteni.