Nieto Ramón, szenvedélyes horgász vagyok. Talán négy-öt éves lehettem, amikor nagypapám megtanított horgászni. Emlékszem, hogy az első botjaimat együtt raktuk össze. Nádat szedtünk bottestnek, majd borosdugót faragtunk úszótestnek. Sosem felejtem el, ahogy izgatottan néztem a vizet órákon keresztül, és teljesen elvarázsolt a halfogás rituáléja.
A horgászat iránti szeretetem a mai napig megmaradt, sok módszert és technikát sajátítottam el az évek alatt. Körülbelül öt éve, egy téli napon, amikor a horgászfelszerelések is pihennek, elkezdtem online videókat és DVD-ket nézni a témában. Akkor találkoztam először Koós Ferenc filmjeivel, a Harcsázás rejtelmei c. sorozatával.
Fantasztikus kép tárult elém ezekről az állatokról. Soha nem gondoltam volna, hogy egy hal ennyire kifinomult és rejtélyes lehet.
A filmeken felbuzdulva eldöntöttem, hogy a következő évben elkezdek harcsázni. Tavasszal ellátogattam Koós Ferenc harcsatáborába, ahol élőben megtanulhattam e titokzatos hal partra kerítési módszereit. Ekkor találkoztam először a szakítós, vagy más néven spanolós módszerrel.
Ez úgy működik, hogy a végszereléket kikötözik a meghorgászni kívánt területen egy, a főzsinórénál jóval kisebb szakítószilárdságú damillal. A módszer egyik fő tulajdonsága, hogy egy helyben tudjuk vele tartani a csalinkat. A rögzítést biztosító tárgy lehet egy nádfal, bokor, bedőlt fa vagy egy bója, a horgászbotot pedig a kikötéstől feszített állapotban, állítva a partra helyezik, így a főzsinór végig a víz felett van, előfeszítve. Kapáskor a szakítózsinór elszakad és megkezdődik a fárasztás.
Ezzel a módszerrel nagyobb esély van a hal megakasztására, mert a végszerelék és a horgászbot között közvetlenebb kapcsolat lesz, mint az egyéb feszítésmentes, úsztatós vagy fenekező módszereknél.
A harcsatáborban 240-250 méterre húztuk be a csalijainkat, és ilyen esetben a szerelék bekötése már komoly tapasztalatot igényel. Ezt a számomra új metódust hamar elsajátítottam, de bonyolult és túl összetett folyamatnak tartottam. A következő táborra való készüléskor gondolkodtam a módszeren, hogy hogyan lehetne a folyamatot megkönnyíteni, felgyorsítani. Az újrakötés, ami egy esetleges kapás után bekövetkezik, sötétedés után már sokkal nehezebb, főleg ha közben még a szél is fúj, és elered az eső. Ilyenkor nem is indultam el újrakötni, inkább megvártam vele a napfelkeltét.
A módszer megkönnyítésén gondolkodva jutottam el a mágnesekig: egy olyan szerkezet létrehozását terveztem, amellyel az egyszer használatos damilt ki tudom váltani, így született meg a CATMAGNET.
A szerkezet két egységből áll, melyek mágnessel csatlakoznak egymáshoz. A fehér úszótest-rész a főzsinórra helyezhető fixen vagy csúszósan, a másik, kék orsós elem pedig tartalmazza a rögzítéshez szükséges zsinórt, mellyel a felkutatott hely közelében egy tereptárgyhoz rögzíthető a szerkezet. Kapás hatására a rögzítés – a két alkatrész szétválásával – kiold, és kezdődhet a fárasztás.
A CATMAGNET-et úgy alakítottam ki, hogy ha egymáson elforgatjuk a két alkatrészt, különböző mágneses kapcsolatok jönnek létre, ezáltal különböző erősségű szakítózsinórokat tudunk helyettesíteni. Az eszköz lényege, hogy a szakításhoz használt zsinórt teljes egészében ki tudjuk váltani, ezáltal nem szennyezzük a bennmaradt damillal a környezetünket. Fárasztás és újracsalizás után gyakorlatilag egy mozdulattal vissza tudjuk élesíteni a rendszerünket.
A legkisebb fokozattal körülbelül 40-50 méteres horgászatot tudunk kivitelezni, ahol a mágnesek ereje egy 0,20-0,25 mm-es monofil damilénak felel meg, a középső fokozat 0,25-0,30 mm-es damilnak felel meg és 200-250 méteres távhoz alkalmas, a legerősebb fokozat pedig 0,30-0,35 mm-es damilt helyettesítve akár 400-500 méteres vagy nagyobb távolságban is használható.
A CATMAGNET fröccsöntött alkatrészekből áll, ezáltal hosszú távú felhasználásra szánt termék. Anyagában színezett, így nem kell attól aggódnunk, hogy lekopik róla a festés. Erős anyagból készült, amely teljes mértékben taposás álló. Mindkét alkatrésze lebeg a vízfelszínen, így azért sem kell aggódnunk, hogy elsüllyed, ha elszakadna a szerelékünk. A felületeire pedig bepattintható 4 db világítópatron, hogy látható legyen annak is, aki a sötétben nyomon szeretné követni a mozgását – emellett a CATMAGNET mindkét egysége rendelkezik fényvisszaverő fóliával, aminek köszönhetően a patronok alkalmazása nélkül is könnyedén megtalálhatjuk a sötétben.
Írta: Nieto Ramón
EnergoTeam