Ha célhalként szóba kerül a csuka, szinte rögtön az összes horgásznak, aki összeakadt már vele, valamilyen harapásálló előke jut az eszébe mint szükséges kellék. Ez nem is csoda, hiszen a csuka kifejezetten hegyes, a zsinórt eldörzsölni képes fogai mellett szájszélének csontlemezei is roppant élesek. Ebben a cikkben - a teljesség igénye nélkül - bemutatunk néhány olyan előkét, ami kiváló pergetésre, de mutatunk olyat is, ami sokkal inkább az élőhalas horgászathoz javasolt.
A legtöbb előkében az a közös, hogy mindegyik valamilyen fémszálat tartalmaz, ami ellenáll a csuka szájának. Az azonban nagyon nem mindegy, hogy ettől az előke mennyire válik merevvé! Egy előkénél az anyag a meghatározó, ebből következik a kész előke lágysága/merevsége, illetve a szakítóértéke.
Nevis Wolfram előke
A Nevistől nem meglepő, hogy igazán jó minőségű, ráadásul kedvező árú termékeket kínál a horgászok számára. Volfrám előkéje bármelyik neves gyártó hasonló termékével felveszi a versenyt. Két típusban készül: van 7 szálból, illetve 19 szálból szőtt változat.
A volfrám előkék legnagyobb előnye, hogy megfelelő szakítóérték mellett sokkal lágyabbak, mint az ugyanolyan teherbírású hagyományos drótelőkék. Pergetéskor e volfrám előkék használatakor nem kell tartanunk attól, hogy eltompítják, tönkreteszik a műcsalink mozgását.
[foto,"06.jpg","A gyártó figyel arra is, hogy a legfinomabb méretre a legkisebb kapocs kerüljön, míg az erősebb előkéken már nagyobb kapocs és forgó található”,"e","k"]
Ennél a kivitelnél is ugyanúgy egyik végén forgókapocs, másik oldalán karabiner található. Fontos megemlíteni a karabinerről, hogy egy igen erős, masszív kivitel került az előke végére, garantált, hogy ezt nem tudja a csuka akármilyen forgásával, szaltójával kinyitni.
A Nevis Wolfram előkéket összesen tízféle változatban forgalmazzuk, elérő hosszokban, illetve szakítóértékekkel.
Fox lágy drótelőke pergető kapoccsal
Drótelőke kínálatunkból a leglágyabb kivitelt a FOX készíti, de meggyőződésünk, hogy lágysága szinte bármilyen egyéb kivitellel felveszi a versenyt. A FOX ezt az előkét a fentebb bemutatott 1 x 19-es szövéssel készíti, melynek alapanyaga hajszálvékony rozsdamentes acélszál. Mielőtt bárki megrémülne az acélszál kifejezéstől, érdemes lesz megnézni a következő fényképeket, ami talán bebizonyítja, hogy ez nem egy merev „drót”, hanem egy sodronyszerűen rugalmas, kiváló, 100%-ban csukabiztos előke. Késsel még szándékosan is alig lehet elvágni, így szinte 0 az esélye, hogy a csuka szája ezt elvégezhesse. Ez az előke kiváló minden olyan módszernél, amikor szükséges, hogy a csali megőrizze természetes mozgását, a FOX biztosan nem fogja tompítani azt.
Hagyományos drótelőke
Többször szó esett már a hagyományos drótelőkékről. Ezeknek is megvan a létjogosultsága, mégpedig olyan csalihalas csukázó szerelékeken ahol a lágy előkékkel fennállna a gubancolódás esélye. Itt pont azt a szükséges merevséget tudjuk kihasználni, aminek köszönhetően minimálisra csökken a gubanc esélye, hiszen a merev előke megfelelő „távtartóként” szolgál.
További előnye a kimagasló szakítóértéke, de ehhez az is hozzátartozik, hogy biztos, hogy nem ez lesz a felszerelés leggyengébb pontja. Ez rendszerint igaz még egy 5 kg-os szakítóértéknél is, hiszen ha ez az 5 kg fárasztás közben terheli a zsinórt, akkor a horgászbotok 98%-már már karikában van, illetve a gyengébb orsók felkapókarja ekkora igénybevételnél már akár letörve a gyűrűk közé akadt… Előny lehetne még az alacsony ár, de megnézve a modern előkék árait ez az előny elenyésző.
Végezetül következzen egy olyan előkeváltozat, amit mi magunk készíthetünk el, és ami kiválóan használható a tiszta vizekben. Nem kell elfelejteni, hogy az őszi-téli időszakban még az egyébként átláthatatlan vizek is letisztulnak és sokkal jobb láthatósági viszonyokkal rendelkeznek, mint a nyáron!
A szerelék lelke az EnergoTeam víztiszta harcsázó monofil zsinórja, aminek 3 jó tulajdonságát használjuk ki. A vízben alig látható, extrém nagy a szakítóértéke, és ami fontos: tökéletesen sima, kimagaslóan kopásálló a felülete. A sima felület tökéletes arra, hogy jobban elcsússzon a csuka éles fogain. A színtelen kivitel segít abban, hogy ne legyen egy feltűnő „zsinór” a csalink előtt.
Miért szorítógyűrűvel készül és nem kötéssel? Ilyen vastagságnál a kötés már egy túlságosan nagyméretű, ormótlan csomó lenne, aminél nehezen lenne megoldható, hogy a csalit rögzítő kapocs szabadon tudjon mozogni.
Érdemes kipróbálni!
Haldorádó Team