Pár hete egy rendkívül érdekes e-mailt kaptam, mely kellően felcsigázta az érdeklődésemet. Michnay Gusztáv egy olyan süllős, csalizási módszert mutatott meg benne, melyet biztos, hogy sokan tudnánk eredményesen használni. A módszernek rengeteg előnye van, mely nagyban megkönnyíti a rablóhalas horgászok vízparti tevékenységét. Michnay Gusztáv a Körösök partján holland horgászoktól tanulta el, az általa csak "drótos", süllős módszernek nevezett csalizást.
Süllőzés közben, főleg csukákkal jobban ellátott vizeken, borzasztó élményt jelent, ha a horgászt megtépi egy jobb csuka. Védekezni ellenük roppant nehéz, hisz a süllő nem szívesen veszi fel a drótelőkés kishalat. Ha esetleg elkezdjük keményíteni a felszerelést, egy csapásra megszűnhetnek a süllőkapások. Viszont létezik egy olyan csalizási lehetőség, mely alkalmazása esetén a süllő gond nélkül felveszi a drótelőkén felkínált kishalat. A kétbotos horgászatok során végrehajtott tesztelések tapasztalatai azt mutatják, hogy semmivel sem fogósabb a hagyományos könnyű süllőző szerelés, mint a drótos.
A módszer roppant egyszerű. A horgászcikk kereskedelemben kapható egy olyan halfűző tű, amelyik nagyon hasonlít a bojlitűre, csak hosszabb és hegyesebb.
A felfűzés mozzanati
1. A kishalat a farkától a kopoltyú irányába óvatosan megszúrjuk. Nagyon vigyázni kell, mert csak a bőr alatt szabad vezetni a tűt, nehogy megsértse a kishal valamelyik belső szervét
2. A fűzőtű segítségével behúzzuk a bőr alá a drótelőkét. Ezután az előke-hurokba felfűzünk egy kétágú vagy háromágú horgot.
3. Az előke segítségével visszahúzzuk a horog szárát a bőr alá. Az így rásimul a kishal testére és a hegyek éppen megfelelő irányba fognak állni.
A módszer előnyei
1. Mire a süllő megérzi a drótelőkét addigra a horog már a torkában van. Mivel a süllő többségben a fej felől nyeli le a kishalat, a horognak még a hegyét sem fogja megérezni.
2. Soha nem száll el a kishal bedobáskor.
3. Nyugodtan lehet nyeletni, a süllő nem tudja lelopni a csalihalat. A kishal kapás után több esetben is felcsúszik a zsinóron, mint a csonti keszegezés közben.
4. Ha nem túl meleg a víz, a küsz is élve marad a horgon akár egész nap.
Köszönjük Michnay Gusztávnak az ötletet és reméljük, hogy sok horgásznak nyújtott segítséget.